Pusdiena

Arī pēc kļūdu labošanas sūdzas par RS daudzmiljonu konkursu mikroautobusu pārvadājumiem

Pusdiena

Daži deputāti gadiem nav kāpuši Saeimas tribīnē

Asads gūst lielāko uzvaru Sīrijas karā: Pilnībā atgūta Alepo

Asads gūst lielāko uzvaru Sīrijas karā - pilnībā atgūta Alepo

Sīrijas armija paziņojusi, ka atguvusi pilnīgu kontroli par stratēģiski un simboliski nozīmīgo Alepo pilsētu. Tā ir prezidenta Bašara al Asada režīma nozīmīgākā uzvara vairāk nekā piecus gadus ilgušajā karā un vienlaikus lielākais trieciens nemiernieku kaujinieku spēkiem.

Armija Alepo atgūšanu raksturoja kā uzvaru, kas iezīmē stratēģisku pagrieziena punktu „karā pret terorismu.”

Armija ar paziņojumu nāca klajā pēc tam, kad bija noslēgta cilvēku evakuācija no nemiernieku kontrolētajiem Alepo austrumu rajoniem.

Šī tiek vērtēta kā Sīrijas prezidenta Bašara al Asada režīma svarīgākā uzvara gandrīz sešus gadus ilgušajā karā.

Sīrijas armija ceturtdienas, 22.decembra, vakarā paziņoja par Alepo pilnīgu atkarošanu no nemierniekiem, pēc tam kad no nemiernieku kontrolētajiem pilsētas austrumu kvartāliem bija izbraukuši pēdējie konvoji ar iedzīvotājiem un kaujiniekiem.

Starptautiskā Sarkanā Krusta komiteja apstiprināja, ka „evakuēti visi civiliedzīvotāji, kas to vēlējās, kā arī ievainotie un kaujinieki".

Aptuveni nedēļu ilgajās evakuācijas operācijās, par kurām vienošanos palīdzēja noslēgt Krievija un Turcija, no Alepo austrumiem izvesti vismaz 34 000 cilvēki. Viņi autobusos un automašīnās nogādāti uz nemiernieku kontrolētām teritorijām uz rietumiem no Alepo un Idlibas provincē. Vienlaikus simtiem cilvēku evakuēti no diviem valdības kontrolētiem, nemiernieku ielenktiem ciematiem Idlibas provincē - Fuas un Kafrajas.

Alepo, kas pirms kara bija Sīrijas lielākā un ekonomiski un industriāli nozīmīgākā pilsēta, pēdējos četrus gadus bija sadalīta divās daļās. Rietumus kontrolēja valdība, austrumus – nemiernieku kaujinieki.

Sīrijas režīmam šogad izdevās pārraut strupceļu pēc tam, kad konfliktā iesaistījās Krievija, valdības armiju atbalstot ar gaisa uzlidojumiem, kā arī Irānas atbalstīti kaujinieki. Septembrī režīma armija atjaunoja nemiernieku kontrolētās daļas aplenkumu, bet novembra nogalē, decembra sākumā plašā ofensīvā ieņēma lielāko daļu teritorijas, ko Alepo pēdējos gadus bija kontrolējuši nemiernieki. Tad tika panākta vienošanās par pamieru un evakuācijām, pēc kuru noslēgšanās armija vakar paziņoja, ka Alepo pilnībā atgriezusies valdības kontrolē.

Sīrijas armija paziņojumā teica, ka „Alepo ir atjaunojusi drošību”. Paziņojumā piebilsts, ka „šī uzvara ir stratēģisks pagrieziena punkts karā pret terorismu, no vienas puses, un graujošs trieciens teroristu plānam un viņu atbalstītājiem, no otras.” Armija arī saka, ka Alepo atgūšana valdības kontrolē ir stimuls, lai turpinātu cīņu „terorisma iznīdēšanai un drošības un stabilitātes atjaunošanai” visā Sīrijā.

Pēc šī paziņojuma valdības kontrolē esošajā pilsētas rietumu daļā uz svinībām ielās izgāja lieli cilvēki pūļi. Bija redzami prezidenta Asada portreti, kā arī Sīrijas un Krievijas karogi.

Pēdējos gados valdības kontrolētā rietumu daļa arī bija smagi cietusi no nemiernieku apšaudēm.

No otras puses, Alepo austrumu zaudēšana tiek uzskatīta par smagāko triecienu nemierniekiem vairāk nekā piecu gadu karā, kas prasījis vairāk nekā 300 000 cilvēku dzīvības.

Domājams, tagad Asada valdības armija uzmanību pievērsīs uz rietumiem no Alepo esošajai Idlibas provincei, ko nemiernieki iekaroja pērn pavasarī, no turienes padzenot valdības spēkus. Savukārt Sīrijas austrumos, kaut pēdējos mēnešos cietis zaudējumus, plašas teritorijas joprojām kontrolē arī radikālais džihādistu grupējums „Daīš".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti