Arvien vairāk cilvēku gribētu referendumu par Ziemeļīrijas turpmāko statusu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Divas trešdaļas Ziemeļīrijas iedzīvotāju uzskata, ka kaut kad nākotnē būtu jānotiek referendumam par iespējamo pievienošanos Īrijai. Tā liecina jaunākie iedzīvotāju aptaujas dati, tomēr vairums joprojām atbalsta Ziemeļīrijas palikšanu Apvienotās Karalistes sastāvā.

Arvien vairāk cilvēku gribētu referendumu par Ziemeļīrijas turpmāko statusu
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Lielbritānijas izstāšanās no Eiropas Savienības ir aktualizējusi virkni jautājumu, tostarp par Ziemeļīrijas nākotni. Izstāšanās vienošanās paredz, ka Ziemeļīrija paliek Eiropas Savienības vienotajā tirgū. Tādēļ precēm, kas no Lielbritānijas nonāk Ziemeļīrijā, ir jāveic muitas pārbaudes. Šīs kontroles ieviešana izsauca plašas diskusijas gan Belfāstā, gan Londonā, gan Dublinā un, protams, arī Briselē.

Jaunākie iedzīvotāju aptaujas dati, ko pasūtīja laikraksts "Observer", liecina, ka pārliecinošs iedzīvotāju vairākums vēlas, lai kādā brīdī tiktu sarīkots referendums par Ziemeļīrijas turpmāko statusu. Tas varētu izšķirt, vai šī teritorija paliek Lielbritānijas sastāvā vai arī pievienojas Īrijai.

Tomēr viedokļi par to, kad šādam balsojumam būtu jānotiek, pamatīgi dalās. Aptuveni 37% respondentu vēlas, lai referendums tiktu sarīkots tuvāko piecu gadu laikā. Savukārt 31% gribētu, lai tas notiktu pēc 2026. gada. Vēl 29% aptaujāto uzskata, ka šādam balsojumam nebūtu jānotiek nekad.

Ziemeļīrijas apvienošanos ar Īriju būtu gatavi atbalstīt aptuveni 42% vēlētāju. Savukārt 49% balsotu pret. Citas aptaujas rezultāti liecina, ka par vienoto Īriju būtu gatavi balsot tikai 30% cilvēku.

Par iespējamā referenduma rīkošanu pēdējā laikā ir izteikušies vairāki redzami politiķi. Piemēram, Īrijas vicepremjers Leo Varadkars ir paziņojis, ka Īrijas apvienošana varētu notikt vēl viņa dzīves laikā. Par šiem izteikumiem Varadkars ir saņēmis kritiku no politiķiem Londonā.

Bijušais Ziemeļīrijas lietu ministrs Lielbritānijas valdībā Pīters Heins laikrakstam "The Guardian" ir kritizējis pašreizējā premjera Borisa Džonsona attieksmi pret Ziemeļīriju. Pēc bijušā ministra domām, Džonsons turpina ignorēt Ziemeļīrijas problemātiku un šāda bezrūpība var dārgi viņam maksāt.

Ziemeļīrijas miera līgums paredz, ka par referenduma sasaukšanu var lemt tikai Lielbritānijas valdības Ziemeļīrijas lietu ministrs. Viņam ir tiesības sarīkot šādu balsojumu jebkurā brīdī pēc saviem ieskatiem. Tomēr, ja atbalsts Ziemeļīrijas un Īrijas apvienošanai pieaugs un pārsniegs pusi no kopējā vēlētāju skaita, tad referendums ir jārīko obligāti.

Viens no iemesliem, kādēļ daudzi iedzīvotāji nevēlās pievienoties Īrijai, ir neziņa. Šobrīd nav skaidrs, kā apvienotā Īrija varētu funkcionēt, un tas liek daļai cilvēku ar atturību raudzīties uz iespējamām pārmaiņām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti