Panorāma

Maskavā aiztur opozīcijas foruma dalībniekus

Panorāma

Partijas gatavojas pašvaldību vēlēšanām

Arvien populārāki kļūst ātrie Covid-19 testi

Arvien populārāki kļūst ātrie Covid-19 testi

Vairākās Eiropas valstīs ir pieejami tā sauktie ātrie Covid-19 testi. Vācijā tādus var iegādāties pat lielveikalos, un daudzviet tie lielā ātrumā arī izpirkti. Taču virusologi brīdina, ka līdz galam šiem testiem uzticēties nevar.

Austrijā par bezmaksas testiem ir liela interese

Austrija ir viena no pirmajām valstīm Eiropā, kas ieviesa ātro testu iespējas saviem iedzīvotājiem. Testēšanas centros vai aptiekās par brīvu ir pieejamas nelielas ierīces, ar kurām mājas apstākļos var noteikt, vai cilvēks ir inficējies ar jauno koronavīrusu vai nav. Šādas ierīces, kas nedaudz atgādina grūtniecības testu, piecas mēnesī drīkst saņemt tikai apdrošināti cilvēki. Austrijas dienesti šīs pārbaudes iesaka pirms viesošanās pie gados vecākiem radiniekiem, un tagad tās atzītas par derīgām arī pirms skolu, frizētavu vai aprūpes namu apmeklējuma.

“Par bezmaksas testiem interese ir liela, cilvēki tos ņem, bet es ceru, ka viņi tos mājās arī izmantos,” norāda farmaceits Tomass Džobs.

Testēšanas procedūra nedaudz līdzinās tai, kādu veic parastajos Covid-19 centros.

"Kastītei pievienota instrukcija, un bērni veicot šos testus skolā, tāpēc esmu optimists, ka arī to varēšu," saka kāds Austrijas iedzīvotājs.

Vācijā testi izpirkti ātri; virusologi brīdina, ka šāds pārbaužu veids negarantē precīzu atbildi

Sekojot Austrijas paraugam, līdzīgas testēšanas iespējas tagad ir pieejamas arī Vācijā. Taču šeit vēl pirms valsts bezmaksas testa pakām aptiekās pasteigušies lielveikali, piemēram, “Aldi”, kas ļauj pircējiem tikt pie viena šāda testa komplekta par 25 eiro gabalā.

Interese bijusi tik milzīga, ka testi izpirkti ātrā tempā. Tikmēr valsts ievērojamākie virusologi brīdina, ka šāds pārbaužu veids negarantē precīzu atbildi.

Lielbritānijā ātros testus nevar nopirkt

Savukārt, Lielbritānijā, atšķirībā no Vācijas ātros testus nevar nopirkt lielveikalos, bet tos pagaidām atsevišķos punktos organizētā kārtībā var saņemt mērķa auditorijas - ģimenes ar bērniem, konkrētu sektoru darbinieki un citi.

LTV korespondente Lielbritānijā Ilze Kalve interesējās par iespējām tos iegādāties aptiekās.

Ilze Kalve: Vai ir iespējams nopirkt Covid-19 testus?

Aptiekāre: Nē, jūs tā nevarat vienkārši brīvi nopirkt testus.

Ir iespējams tikai pasūtīt no Valsts veselības aprūpes mājaslapā?

Jūs varat doties uz īpašo testēšanas vietu...

Nē, tas nav man, tas ir citam.

Var doties uz testa vietu, te ir vairākas mūsu pilsētā, ko piedāvā Valsts veselības aprūpes serviss. Tie ir testēšanas centri. Nu, tas ir tad, ja cilvēkiem nav simptomu. Ja viņiem simptomi ir, tad ir jāseko valsts veselības aprūpes servisa vai testēšanas centra noteikumiem par to, kā tikt pie testa.

Bet, ja nu cilvēks vienkārši grib pārbaudīties, simptomu nav, vai jādodas uz privātklīniku?

Ja cilvēks vienkārši grib pārbaudīties un simptomu nav, tad jāiet uz testēšanas centru.

Latvijā ātrie testi pagaidām ir pieejami tikai ārstniecības iestādēm

Latvijā šādi testi pagaidām ir pieejami tikai ārstniecības iestādēm, kur arī rezultātus rūpīgi izvērtē. Tos, piemēram, izmanto Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīcā, lai uzņemšanas nodaļā ātri noteiktu Covid-19 pozitīvos pacientus. 

“Ja mēs tieši to darām atbilstoši indikācijām, tad pozitīvs rezultāts, ko mēs redzam uz šī “grūtniecības testa”, kā mēs viņu arī saucam, tas ir diezgan drošs, ka, ja cilvēkam ir simptomi, un ir pozitīvs rezultāts, tad tur ir Covid. Savukārt, negatīvs rezultāts neparko neliecina. Tur var būt pavisam agrīna fāze, vai arī tā ir vēlīna, kad ar šo testu nevar noteikt, tad noteikti ir nepieciešams apstiprinošs PĶR (polimērāzes ķēdes reakcijas) tests,” skaidro Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Laboratorijas dienesta vadītāja Natalja Rešetņaka.

Arī Eiropas Savienība ir atvēlējusi prāvu summu dalībvalstīm ātru testu iepirkumā, kuri iedzīvotājiem varēt būt pieejami bez maksas, taču eksperti vēlreiz norāda, ka ir svarīgi atcerēties, ka tie nav pietiekami jūtīgi molekulārie testi un negatīva rezultāta gadījumā atbilde nav droša un būtu pārbaudāma.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt