Ārvalstu diplomāti Ēģiptē cenšas panākt politiskās krīzes izbeigšanu.

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Ēģiptē ieradušies Eiropas Savienības (ES) un ASV pārstāvji, cenšoties diplomātiskā veidā izbeigt krīzi, kuru radīja prezidenta Mohameda Mursi gāšana jūlija sākumā. Kamēr diplomāti tiekas gan ar pagaidu līderiem, gan gāztā prezidenta atbalstītājiem un opozicionāriem, eksperti uzskata, ka ASV savas pozīcijas Ēģiptē sāk zaudēt.

Jau vairākas dienas Ēģiptes galvaspilsētā Kairā savu misiju turpina ES sūtnis Tuvajos Austrumos Bernardino Leons un ASV Valsts sekretāra vietnieks Viljams Bērnss. Nedēļas nogalē abas amatpersonas kopīgi ar Kataras un Apvienoto Arābu Emirātu kolēģiem tikās ar islāmistu kustības „Musulmaņu brālība” otro cilvēku Haitaru al Šateru, kurš pašlaik atrodas cietumā. Šādas vizītes mērķis ir panākt, lai nākotnē tiktu novērsta jauna vardarbība, tiktu mazināta politiskā spriedze sabiedrībā, kā arī veicināts iekļaujošs dialogs, kurš varētu palīdzēt īstenot pāreju uz demokrātiski ievēlētu civilo valdību.

Kā norāda ārvalstu informācijas aģentūras, šī vizīte gan nav nesusi vēlamo rezultātu, jo Al Šaters esot skaidri licis noprast, ka „Musulmaņu brālības” nostāja, aizstāvot Mohameda Mursi likumīgo varu, nav mainījusies. Tiek atkārtoti uzsvērts, ka Mursi atcelšana no amata ir demokrātijas pārkāpums un vienīgā iespēja izbeigt krīzi ir atjaunot Mursi amatā.

Pēc šīm sarunām ASV un ES sūtņi ir nolēmuši savu vizīti Ēģiptē pagarināt, mēģinot tikties ar vēl vairākiem Mursi atbalstītājiem, kā arī pagaidu valdības līderiem. Pagaidu vara uzsver, ka tā neatkāpsies no armijas izstrādātās ceļa kartes, kas paredz jaunu vēlēšanu rīkošanu nākamā gada sākumā. Vienlaicīgi tiek norādīts, ka Mohameda Mursi atbalstītājiem būtu jāatkāpjas, jo tas ļautu "Musulmaņu brālībai" atgriezties valsts politiskajā dzīvē.

Ārvalstu diplomātiskie centieni atrisināt situāciju Ēģiptē tikmēr tikai palielinās. Šodien kairā plānojuši ierasties arī ietekmīgie amerikāņu senatori Džons Makeins un Lindejs Grehems. Šo senatoru viedoklis gan ir nedaudz atšķirīgs no ASv Valsts departamenta oficiālās nostājas. Tā, piemēram, tiek pieprasīts, lai Ēģiptes armija pēc iespējas ātrāk izstājas no politiskās dzīves, pretējā gadījumā Ēģipte var zaudēt aptuveni 1,3 miljardu dolāru lielo palīdzību, ko tā katru gadu saņem no ASV.

Savukārt Ēģiptes armijas vadītājs un viens no Mursi atstādināšanas iniciatoriem Abdel Fatahs al Sisi ir aicinājis Vašingtonu izmantot tās rīcībā esošās sviras, lai „Musulmaņu brālība” pārtrauktu protestus.

Kā televīzijas kanālam „Al Jazeera” atzinis „Brookings” institūta tuvo Austrumu un musulmaņu pasaules pētnieks Doktors Heljerss, ASV tomēr savas pozīcijas Ēģiptē zaudē. „Musulmaņu brālība” vaino ASV Mursi gāšanas atbalstīšanā, savukārt opozīcija ir pārliecināta, ka tieši pateicoties merikas Savienotajām Valstīm "Musulmaņu brālībai" bija iespējams atgriezties un nonākt pie varas. Arī ielās aptaujātie iedzīvotāji atzīstot, ka ASV faktiski nedarbojas Ēģiptes, bet gan vienīgi savās interesēs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti