Ārpolitikas pētnieks: NATO 5. panta iedarbināšanu varētu sarežģīt Turcija

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Eiropas Savienībai nevajadzētu atteikties no idejas par savas drošības stiprināšanu. Turklāt attiecībā uz Baltijas valstu drošību NATO 5. panta iedarbināšanu varētu sarežģīt Turcija, intervijā Latvijas Radio norāda Latvijas Ārpolitikas institūta pētnieks un Rīgas Stradiņa universitātes pasniedzējs Māris Andžāns.

Komentējot ideju par Eiropas armijas veidošanu, Andžāns saka, ka pret šo ideju būtu jāizturas ar lielākām simpātijām. Lai gan bieži kā arguments pret to tiek piesaukts tas, ka gandrīz visas Eiropas valstis ir NATO sastāvā, viņš atgādina - sešas valstis šajā aliansē neietilpst: Somija, Zviedrija, Kipra, Malta, Austrija un Īrija.

Latvijai būtu interese par ciešāku sadarbību ar Somiju un Zviedriju.

Turklāt attiecībā uz NATO līguma 5.pantu par kolektīvo aizsardzību Andžāns norāda, ka tā iedarbināšanu varētu sarežģīt Turcija: “Viens no faktoriem ir Turcija, tās tuvināšanās Krievijai un attālināšanās no Eiropas Savienības.”

Turcija arī līdz šim bijusi atturīga attiecībā uz Baltijas valstu drošības stiprināšanu. “Kā redzam, kaujas grupās, kas tiks izvietotas Baltijas valstīs, Turcijas spēku nebūs,” saka Andžāns.

Tāpat atklāts ir jautājums, cik ilgi ASV, kas veido vairāk nekā 70% NATO militārā budžeta, sargās Eiropu. “Tas [Eiropas armija] būtu papildus mehānisms, ja amerikāņi nav gatavi iesaistīties,” viņš komentē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti