Armēnijas premjers aicina tautu iziet ielās; bažas par valsts apvērsumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Armēnijas valdības vadītājs Nikols Pašinjans ceturtdien aicinājis savus atbalstītājus iziet galvaspilsētas Erevānas ielās, lai paustu atbalstu valdībai tās konfliktā ar Armēnijas bruņoto spēku ģenerāļiem. Armijas vadība pieprasījusi Pašinjana demisiju, bet premjers šo prasību raksturojis kā “valsts apvērsuma mēģinājumu”.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Erevānas ielās izgājuši arī opozīcijas atbalstītāji. Armēnijas Nacionālais drošības dienests brīdinājis protestu dalībniekus atturēties no darbībām, kas apdraud valsts drošību. “Aicinām pilsoņus nepakļauties provokācijām,” teikts dienesta paziņojumā.

Armēnijas opozīcijas līderis Vazgens Manukjans mudinājis opozīcijas atbalstītājus celt barikādes pie Armēnijas parlamenta ēkas un turpināt parlamenta bloķēšanu, kamēr deputāti nebūs pieņēmuši lēmumu par Pašinjana valdības atlaišanu.

Pašinjans devis rīkojumu armijai nodarboties ar savām lietām un sargāt valsts robežas. “Tauta neļaus sarīkot Armēnijā valsts apvērsumu, esmu par to pārliecināts,” premjers pavēstīja mītiņa laikā Erevānā.

Armēnijas prezidents Armens Sarkisjans aicinājis visas konfliktā iesaistītās puses saglabāt mieru un savaldību, neveikt darbības, kas būtu pretrunā Armēnijas konstitūcijai. Armēnijas Ģenerālprokuratūra tikmēr paziņojusi, ka armijas Ģenerālštāba prasība atlaist premjerministru vērtējama kā antikonstitucionāls solis, pret ko jāvēršas ar visu likuma bardzību.

Neraugoties uz saspīlēto situāciju, gaisotne Erevānā pagaidām ir mierīga, ielās patrulē policija, bet karaspēka klābūtne nav novērota, ziņo aģentūra TASS.

Pašinjans paziņojis, ka nolēmis atlaist Armēnijas bruņoto spēku Ģenerālštāba priekšnieku Oniku Gasparjanu un viņa pirmo vietnieku Tiranu Hačatrjanu.

Pašinjans iepriekš bija paudis šaubas par Krievijas piegādāto raķešu “Iskander” efektivitāti Kalnu Karabahas bruņotā konflikta laikā, bet Hačatrjans premjera izteikumus bija nosaucis par “nenopietniem”. Drīz pēc tam Pašinjans pieprasīja Armēnijas prezidentam Sarkisjanam atlaist Hačatrjanu, bet vēlāk kļuva zināms arī par Ģenerālštāba priekšnieka Gasparjana atlaišanu.

Armijas vadība paziņoja, ka Pašinjans vairs neesot spējīgs pieņemt racionālus lēmumus, tādēļ pieprasīja viņa demisiju.

“Armēnijas bruņotie spēki ilgu laiku ir pacietuši valdības uzbrukumus, kuru mērķis ir apkaunot armiju, bet visam ir savas robežas,” teikts armijas vadības paziņojumā. “Armija vienmēr ir bijusi kopā ar tautu, tāpat kā tauta ir kopā ar armiju.”

Armēnijas valdības un armijas vadības attiecības ir ļoti saspīlētas kopš pagājušā gada bruņotā konflikta Kalnu Karabahā, kad Armēnija cieta sakāvi cīņā ar Azerbaidžānu un zaudēja lielu daļu teritorijas.

Bažas par situācijas saasināšanos Armēnijā ceturtdien pauda gan valsts tuvākā sabiedrotā Krievija, gan Turcija. Krievijas prezidenta Vladimira Putina preses sekretārs Dmitrijs Peskovs aicināja visas iesaistītās puses atturēties no spēka lietošanas un uzsākt dialogu. Savukārt Turcijas ārlietu ministrs Mevlits Čavušoglu paziņoja, ka Ankara nosoda apvērsuma mēģinājumu Armēnijā un atbalsta Pašinjana demokrātiski ievēlēto valdību, vēsta “Radio Brīvā Eiropa/Radio Brīvība”.

Spiediens uz Pašinjanu pastiprinājās pēc tam, kad viņš novembrī parakstīja Krievijas iniciēto miera vienošanos, kas izbeidza sešas nedēļas ilgušo karu starp Armēniju un Azerbaidžānu par Kalnu Karabahas reģionu. Vienošanās rezultātā Armēnija daļēji zaudēja kontroli pār pārsvarā etnisko armēņu apdzīvoto reģionu, ko Erevāna kontrolēja gandrīz 30 gadu.

KONTEKSTS:

2020. gada 27. septembrī uz Kalnu Karabahas faktiskās robežas sākās smagas kaujas, Azerbaidžānas armijai izdevās atkarot apmēram piekto daļu armēņu spēku iepriekš kontrolētās teritorijas.

Azerbaidžānas un Armēnijas konflikts turpinās jau kopš pagājušā gadsimta 90.gadiem, kad tika izcīnīts karš par Kalnu Karabahas reģionu. Reģions starptautiski atzīts kā Azerbaidžānas sastāvdaļa, taču to galvenokārt apdzīvo etniskie armēņi.

Pamiera vienošanās paredz, ka armēņi Azerbaidžānas kontrolē atgriezīs trīs Kalnu Karabahai pieguļošus rajonus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti