Armēnija: Kaujās nogalināti aptuveni 200 azerbaidžāņu karavīri

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Armēnijas Aizsardzības ministrija pirmdien paziņojusi, ka kaujās, kas dienu iepriekš izcēlās uz faktiskās Kalnu Karabahas robežas, nogalināti aptuveni 200 Azerbaidžānas karavīri.

Kaujās iznīcinātas arī aptuveni 30 azerbaidžāņu bruņutehnikas vienības un notriekti aptuveni 20 bezpilota lidaparāti, vēsta ministrija.

Iepriekš starptautiski neatzītās Kalnu Karabahas Aizsardzības ministrija paziņoja, ka kaujās krituši 16 armēņu karavīri, bet aptuveni 100 ievainoti.

Savukārt Azerbaidžānas Aizsardzības ministrija apgalvo, ka nogalināti vairāk nekā 550 Armēnijas karavīri, sašauti 22 tanki un bruņutransportieri un notriekti 18 bezpilota lidaparāti.

Kā ziņots, svētdienas rītā uz Kalnu Karabahas faktiskās robežas sākušās smagas kaujas. Abas puses karadarbības sākšanā apsūdz viena otru.

Abas puses ziņo par pretējai pusei nodarītajiem smagajiem zaudējumiem, kā arī par upuriem civiliedzīvotāju vidū.

Svētdienas vakarā Kalnu Karabahas prezidents Araiks Harutjunjans arī atzina, ka armēņiem Azerbaidžānas armijas uzbrukuma rezultātā nācies atkāpties neatzītās republikas ziemeļaustrumos un dienvidos. Azerbaidžānas Aizsardzības ministrija runasvīrs paziņoja, ka tā smagās kaujās esot ieņēmusi sešus armēņu kontrolētos ciematus pie saskares līnija, ko Armēnija gan noliedza.

Gan Armēnija, gan Kalnu Karabaha izsludinājušas karastāvokli un vispārējo mobilizāciju. Karastāvokli izsludinājusi arī Azerbaidžāna, un tās galvaspilsētā un citur izsludināta arī komandantstunda. Tāpat valsts līdz 30. septembrim apturējusi visus lidojumus. Tikmēr Armēnija apturējusi visus futbola mačus.

Vairākas valstis aicinājušas puses pārtraukt vardarbību un uzsākt politisko dialogu. Uz šādām darbībām mudinājusi arī Krievija, kurai Armēnijā ir karabāze, taču labas attiecības tai ir arī ar Azerbaidžānu. Tikmēr Turcija norādījusi, ka tā sniegs visu nepieciešamo atbalstu savai sabiedrotajai Azerbaidžānai un pieprasījusi Armēnijai pārtraukt agresiju.

Arvien biežāk tiek ziņots, ka kaujās Azerbaidžānas puse izmanto Turcijas militāro aprīkojumu, piemēram, dronus. Izskanējušas neapstiprinātas ziņas par Sīrijas algotņu karošanu Azerbaidžānas pusē. Vakar situāciju Kalnu Karabahā pārrunājuši Turcijas un Krievijas ārlietu ministri. Abas puses centusies nomierināt arī Irāna, pie kuras robežas karadarbības laikā nokritusi kāda raķete.

Kalnu Karabahas ārlietu ministra vietniece Armīna Aleksanjana aicinājusi savaldīt Azerbaidžānu un brīdinājusi, ka situācija var izvērsties katastrofiska.

"Ja viss turpināsies, sekas būs katastrofiskas ne tikai Azerbaidžānai, Kalnu Karabahai un Armēnijai. Pat ne tikai Dienvidkaukāza reģionam, bet arī visai pasaulei. Es domāju, ka tā ir starptautiskās sabiedrības atbildība pieņemt atbilstošus pasākumus un mēģināt savaldīt Azerbaidžānu, panākot, ka tiek atjaunots miers un stabilitāte," saka Aleksanjana.

Azerbaidžānas un Armēnijas starpā valda naidīgas attiecības kopš pagājušā gadsimta deviņdesmitajiem gadiem, kad tika izcīnīts karš par Kalnu Karabahas reģionu. Nopietna karadarbība reģionā notika arī pirms četriem gadiem, kad dzīvību zaudēja aptuveni 200 cilvēku. Pēdējo reizi sadursmes notika šovasar. To laikā dzīvību zaudēja 16 cilvēki. Vēlāk Azerbaidžānas galvaspilsētā notika plaši protesti, cilvēkiem pieprasot atgūt Kalnu Karabahas reģionu.

Kalnu Karabaha, kas padomju laikā bija Azerbaidžānas PSR sastāvā, kopš deviņdesmito gadu sākuma ir "de facto" neatkarīga armēņu republika. Kaut arī kopš PSRS sabrukuma Azerbaidžāna nekad nav kontrolējusi Kalnu Karabahu, tā šo armēņu apdzīvoto reģionu uzskata par savu teritoriju. Arī starptautiskā sabiedrība uzskata Kalnu Karabahu par daļu no Azerbaidžānas, un neviena valsts nav atzinusi šo reģionu par neatkarīgu valsti.

Kalnu Karabaha savu neatkarību pirmo reizi pasludināja 1991. gadā. Tās atdalīšanās no Azerbaidžānas veicināja kara izraisīšanos starp Azerbaidžānu un Armēniju. Karā dzīvību zaudēja aptuveni 35 000 cilvēku, un vairāk nekā miljons cilvēku abās valstīs bija spiesti pamest savas mājas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti