Panorāma

Saulgriežu nakts Stonhendžā

Panorāma

Panorāma

Zviedrija gatava nosargāt vēlēšanas

Arī Zviedrijā nešaubās – Krievija centīsies ietekmēt tās parlamenta vēlēšanas

Gan Latvijas drošības iestādes, gan dažādi eksperti ne reizi vien norādījuši, ka par rudenī gaidāmajām Saeimas vēlēšanām pastiprinātu interesi izrādīs Krievija – arī cenšoties tās ietekmēt. Mēnesi agrāk nekā Latvijā parlamenta vēlēšanas notiks Zviedrijā, un tās premjerministrs Stefans Levēns arī brīdinājis par Krievijas centieniem ietekmēt šīs vēlēšanas. Lai vēlēšanas nosargātu, Zviedrijas valdība devusi īpašu mandātu valsts Civilajai neparedzēto gadījumu aģentūrai.

Šajā ēkā darbs noris pie ārkārtas situāciju risināšanas. Ilgus gadus ar ārkārtas situācijām saprata, piemēram, postošus ugunsgrēkus vai ceļa negadījumus. Taču ģeopolitiskā situācija likusi pievērst uzmanību pavisam cita veida draudiem - tagad šeit domā arī par to, kā paglābt pilsoņus no kara un kā nosargāt demokrātiju.

Zviedrijas Civilā neparedzamo gadījumu aģentūra vēlēšanu gadā izdevusi brošūru, kurā ne tikai aprakstīts kā rīkoties bruņota konflikta gadījumā, bet arī kā atpazīt viltus ziņas. Šī brīža aptaujas rudenī gaidāmajās parlamenta vēlēšanās sola sīvu cīņu starp partijām, un tādos apstākļos iespējamība, ka ārēji spēki centīsies ietekmēt vēlētāju prātus, vēl jo augstāka. Aģentūrā tāpēc nolīgta cilvēku komanda, kas cīnās ar viltus ziņu izplatību.

“Mums ir cilvēki, kas monitorē medijus un sociālos tīklus, viņi cenšas pēc iespējas ātrāk atklāt viltus informāciju un dokumentus, ja iespējams, arī tā avotu, un pretī norādīt pareizo informāciju.

Tas ir pilna laika darbs,” Zviedrijas Civilās neparedzēto gadījumu aģent. galvenais zinātnieks Bengts Sundeliuss.

Pastiprinātu dezinformācijas kampaņu Zviedrija sāka novērot pēc Krimas aneksijas. Tad aktualizējās jautājums par Zviedrijas dalību NATO, pret ko asi iestājas Krievija. 2015. gadā internetā tika izplatīta viltota vēstule, ko it kā Zviedrijas Aizsardzības ministrs rakstījis kādai Ukrainas amatpersonai par ieroču tirdzniecību. “Vēstule bija rakstīta uz ministra kancelejas papīra, bet, ja ieskatās rūpīgāk, tad var redzēt, ka tas nav īsts, ka tas ir slikti uzrakstīts un ka paraksts ir viltots. Šādus gadījumus ir jāanalizē padziļināti, lai atklātu, bet mēs to izdarījām,” norāda Sundeliuss.

Bijušas vēl vairākas vēstules, kuru mērķis - parādīt Zviedriju kā Krievijai naidīgu valsti. Tās ne tikai nonākušas Krievijas telekanālos, bet arī CNN raidījumā.

Eksperts uzskata, ka arī vietējie mediji uz meliem nereaģēja pietiekami ātri un efektīvi. Tāpēc aģentūra tagad strādā arī pie mediju izglītošanas. “Visievainojamākie mērķi ir nevis nacionālie mediji, bet gan vietējie izdevumi. Tajos ir vieglāk iepotēt nepatiesu informāciju. Tāpat sociālie tīkli, kuros publicētajai informācijai nav robežu - tā izplatās visās valstīs. Tāpēc ir ļoti svarīga starptautiskā sadarbība,” pauž Sundeliuss.

Starptautiskā sadarbība ir svarīga arī tādēļ, ka dezinformācijas kampaņās atšķirīgās valstīs ir daudz kopīgo iezīmju. Tāpēc pēc vēlēšanām Zviedrija savā pieredzē dalīsies īpašā konferencē Vašingtonā, lai palīdzētu amerikāņu kolēģiem nosargāt ASV Kongresa vēlēšanas novembrī. Savas mācībstundas tā aicina gūt arī Latvijai, kuru vēlēšanas sagaida oktobrī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti