Arī Vācija nolemj iesaistīties cīņā pret «Daīš»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Vācijas parlamenta apakšpalāta Bundestāgs piektdien, 4.decembrī, atbalstīja militāru līdzdalību cīņā pret grupējumu “Daīš” jeb „Islāma valsts” Sīrijas teritorijā. Vācija īstenos dažādus palīdzības uzdevumus, bet tieši bombardēšanā neiesaistīsies. Vācija lēmumu pieņēmusi, atsaucoties uz Francijas lūgumu to atbalstīt pēc Parīzes teroraktiem.

445 likumdevēju balsoja „par”, bet vairāk nekā 146 – „pret” iesaistīšanos Sīrijas konfliktā. 

Vācija jau nākamnedēļ uz Turciju nosūtīs sešas izlūklidmašīnas "Tornado" ar izlūkošanas tehnoloģiju, kas var uzņemt augstas izšķirtspējas fotogrāfijas un attēlus infrasarkano staru diapazonā pat naktī un sliktos laikapstākļos un pārraidīt tos reālajā laikā. Vācijas fregate savukārt palīdzēs Vidusjūrā aizsargāt Francijas lidmašīnas bāzes kuģi "Charles de Gaulle", no kura iznīcinātāji veic uzlidojumus, un Vācija nodrošinās šiem iznīcinātājiem degvielas uzpildes iespējas gaisā. Tāpat Vācija uz Sīriju nosūtīts 1200 karavīru.

Mandāts ir spēkā uz vienu gadu, un nākamgad to varēs pagarināt. Vācija šim mērķim tērējusi134 miljoni eiro. Vācijas lielākā militārā misija līdz šim bijusi Afganistānā, tagad tā būs Sīrijā.

Asi pret šo lēmumu vērsās kreisā opozīcija, sakot, ka karam nevar atbildēt ar karu un tas visu padarīs vēl sliktāku un pie viena pat, iespējams, stiprinās teroristu pozīcijas. Savukārt zaļie, kuri arī lielā skaitā balsojuši „pret” izteikuši bažas, vai Rietumi vispār drīkst veikt šādas operācijas bez ANO mandāta. Taču tūlīt pēc Parīzes teroraktiem ANO Drošības padome atbalstīja Francijas aicinājumu visām ANO valstīm rīkoties tā, lai apturētu visas iespējamās teroristu aktivitātes.

Francija ir pirmo reizi vēsturē iedarbināja arī Līguma par Eiropas Savienību iespējas, kas paredz, ka  ja dalībvalsts kļūst par upuri bruņotai agresijai tās teritorijā, pārējām dalībvalstīm ir pienākums palīdzēt ar visiem līdzekļiem, kas ir to rīcībā. Vācijas tieslietu ministrs Heiko Māss sacījis, ka ar šādu militāru atbildi vien ar terorismu cīnīties nebūs iespējams, taču bez tās arī nevar iztikt.

Atzinīgi sabiedrotās Vācijas soli jau novērtējis Francijas prezidents Fransuā Olands, sakot, ka tas ir vēl viens Vācijas un Francijas solidaritātes piemērs.

Tādējādi Vācija ir devusi pozitīvu atbildi Francijas palīdzības lūgumam. Vācija cīņā ar "Daīš" iesaistīs iznīcinātājus, fregates un 1200 karavīru. AFP norāda, ka Bundestāgs šādu lēmumu pieņēma trīs nedēļas pēc tam, kad vairāki teroristi Francijas galvaspilsētā Parīzē nogalināja 130 cilvēkus. Atbildību par notikušo uzņēmās "Daīš".

“Daīš” – apzīmējums teroristiskajam grupējumam, kas Rietumu pasaulē sevi dēvē par “Islāma valsti”. Apzīmējumam izmantota abreviatūru arābu valodā.

Pēc teroraktiem Parīzē eksperti un amatpersonas mudināja attiekties no apzīmējuma “Islāma valsts” un  lietot “Daīš”, parādot, ka teroristi pat nosaukumā nedrīkst izvirzīt pretenzijas ne uz kādu valstisku formējumu. 

 

Vēlme parādīt izlēmīgu rīcību

Komentējot Vācijas lēmumu, pulkvedis Raimonds Rublovskis intervijā Latvijas Radio raidījumā “Pēcpusdiena” norādīja – daudzu Rietumeiropas valstu vadītājiem nākas izturēt iekšpolitisku spiediens, jo sabiedrības prasa izlēmīgu rīcību Parīzes un Mali teroraktu dēļ. Tie devuši nopietnu impulsu, lai Francija un Vācija iesaistītos koalīcijā cīņā pret “Daīš”.

Tā ka šādu rīcību var vērtēt, pirmkārt, kā centienus parādīt izlēmīgu rīcību sabiedrībai, un otrkārt – reāli ieguldīt cīņā pret terorismu.

Tikmēr Latvijas Ārpolitikas institūta pētnieks Māris Andžāns cer, ka Rietumvalstis rīkosies vēl izšķirošāks, ar to domājot sauszemes spēku iesaistīšanu. Tajā pat laikā viņš atzīst, ka Sīrijā “faktiski visi cīnās ar visiem”. Un tāpēc ir grūti prognozēt, cik ilgi būs nepieciešams iesaistīties šajā konfliktā.

Viņš arī norāda – acīmredzot,  rietumvalstis negrib piedzīvot līdzīgu situāciju Irākai, kur visas pārvades institūcijas nācās veidot no jauna. Raugoties uz situāciju Sīrijā, tur redzams ļoti daudz grupējumu. Iespējams, Rietumvalstīm būtu jādomā soli uz priekšu – arī par iespējamām Sīrijas un Irākas robežu maiņām.

Ziņots, ka trešdien kampaņā pret "Daīš" pievienojās Lielbritānija, kas jau ceturtdien izdarīja pirmos triecienus. Kopumā kopš 2014.gada augusta cīņā ar "Daīš" ir iesaistījušās 60 valstis.

Vācijā tradicionāli ir bijusi atturība pret militārām darbībām ārpus savas valsts robežām. Taču Vācijas politiķu piedāvājums tiešā veidā iesaistīties uzbrukumos "Daīš" sabiedrībā ir guvis atbalstu. Izdevuma "Die Welt" aptaujā secināts, ka 58% iedzīvotāju atbalsta Vācijas līdzdalību uzbrukumos "Daīš" Sīrijā, savukārt 37% - pret.

Tāpat vēstījām, ka arī Lielbritānijas parlaments pēc garu stundu diskusijām pirms dienas deva zaļo gaismu uzlidojumiem teroristiskā grupējuma "Islāma valsts" jeb “Daīš” pozīcijām Sīrijā. Bumbas nomestas uz naftas laukiem, no kuriem teroristi gūst ienākumus savām darbībām.

Patlaban teroristu pozīciju bombardēšanā Sīrijā vai arī citādi militāri ir iesaistījušās vairākas pasaules valstis – ASV, arī Persijas līča zemes, Kanāda, Austrālija, Turcija, Francija, tagad arī Vācija. Konfliktā iesaitsījusies arī Krievija, kuras darbības, atšķirībā no pārējām, tiek kritizētas tādēļ, ka Krievija, kas atbalsta prezidenta Bašara al Asada režīmu vēršas nevis pret „Daīš”, bet gan bombardē mēreno opozīciju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti