Pasaules panorāma

Eiropas armija M. Vēbera acīm

Pasaules panorāma

Annegrēta Krampa-Karenbauere – otra Merkele?

Cīņa par Polijas tieslietu sistēmu

Arī pēc Polijas valdības piekāpšanās cīņa par tieslietu sistēmu turpinās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Polijā nerimst asas diskusijas par valsts tieslietu reformu. Lai gan konservatīvā valdība tomēr piekāpusies Briselei un atjaunojusi amatā atceltos konstitucionālās tiesas tiesnešus, valdošie spēki to sauc par stratēģisku atkāpšanos pirms tālākās juridiskās cīņas. Valdības kritiķi piesauc nedemokrātiskas tendences un mēģinājumus pakļaut tiesu varu, bet konservatīvie joprojām runā par komunisma mantojuma un korupcijas seku izskaušanu tieslietu sistēmā.

Varšavā Prezidenta laukumu vasarā piepildīja ļaužu pūlis, kas pieprasīja prezidentu apturēt valdības virzītās tiesu reformas, kuras kritiķi uzskatīja par apdraudējumu tiesu neatkarībai. Tolaik valdošā vara tautu nesadzirdēja. Un brīdinājuma zvani sāka skanēt citviet Eiropā. Visbeidzot Eiropas Savienības (ES) Tiesa lēma, ka reformas ir Eiropas demokrātijas standartu pārkāpums, un lika tās apturēt.

Valdība bija spiesta mainīt grozījumus likumā, kas paredzēja samazināt Augstākas tiesas tiesnešu pensijas vecumu no 70 līdz 65. Daudzi tiesneši, kurus šis likums piespieda doties pensijā, to nosauca par tīrīšanām. Visi šie tiesneši nu ir atpakaļ darbā, tomēr satraukums tiesnešu vidū nav zudis.

Tiesnešu asociācijas “Iustitia” pārstāve Ursula Žoltaka strādā Varšavas reģionālajā tiesā, tāpēc tiešu ietekmi no reformām nav izjutusi, tomēr uzskata, ka notiek aktīva vēršanās pret reformas kritiķiem. “Dažus tiesnešus vajā valdība, jo viņi piedalās diskusijās par tieslietu sistēmu. Viņi saņēma disciplinārus sodus. [..] Tā ir ļoti sarežģīta situācija. Jo mēs necīnāmies ar valdību, bet gan cīnāmies, lai aizstāvētu konstitūciju,” norāda tiesnese.

Viņa ir pārliecināta, ka reformas ir nevis atvadīšanās no komunistiskās pagātnes, kā to pasniedz valdība, bet gan centieni sagrābt varu. “Valdībai ir ne tikai izpildvara un likumdevējs, tagad cenšas pārņemt arī tiesu varu. Un Augstākā tiesa ir ļoti nozīmīga institūcija. Tai ne tikai ir ietekme uz likumu pieņemšanu, bet tā arī pieņem lēmumu par vēlēšanu – parlamenta vai prezidenta – rezultātu ticamību. Valdība grib savus tiesnešus. Ar saviem tiesnešiem var nodrošināt neierobežotu varu,” saka Žoltaka.

Paši valdošās partijas pārstāvji atzīst – reformas grozījumi nav atkāpšanās no plānotā. “Šī jautājuma būtību var izskaidrot pēc džudo likumiem: atkāpies, lai uzvarētu. Galvenais ir izvairīties no sodiem, ko varētu uzlikt ES Tiesa, un ieviest tiesu reformu,” pauda partijas “Likums un taisnīgums” deputāts Andžejs Dera.

Arī Tiesībsarga birojā valda pārliecība, ka nesenie grozījumi ir tikai piespiedu pakļaušanās juridiski saistošam Eiropas tiesas lēmumam, nevis labvēlīga piekāpšanās. Cīņa par tiesu varas neatkarību līdz ar to nav beigusies. Varas konflikts ar tiesībsargu ir ierasta lieta, jo tiesībsargs kontrolē varasiestādes. Tomēr tas nenozīmē, ka nav mēģinājumu izdarīt spiedienu arī uz šo neatkarīgo institūciju.

“Lai gan varai nav iespējas atlaist tiesībsargu viņa termiņa laikā, viņi var kontrolēt biroja efektivitāti, kontrolējot budžetu. Šogad parlaments plāno samazināt biroja budžetu – tas būtu saprotams krīzes laikā, bet šobrīd ekonomiskā situācija ir laba,” pauda Polijas tiesībsargs.

Taujāti par nākotni, jurisprudencē strādājošie optimismu nepauž, taču atgādina – Polija nav Ungārija, jo šeit vēl valda pretestība.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti