Panorāma

Izskanējis pirmais koncerts klātienē!

Panorāma

NATO ir bažas par Ķīnu

Arī Lietuvā un Igaunijā piemin deportācijas

Arī Lietuvā un Igaunijā piemin izsūtītos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Par padomju varas organizētajām deportācijām nedrīkst klusēt – tām mūsdienās jābūt kā atgādinājumam par to, cik neatkarība un brīvība ir trausla un ka tā jāsargā ik sekundi. To kopīgā paziņojumā, pieminot 80. gadadienu kopš padomju varas organizētajām masu deportācijām, norādīja Igaunijas prezidente Kersti Kaljulaida, Latvijas prezidents Egils Levits un Lietuvas prezidents Gitans Nausēda. Kā šo dienu piemin Lietuvā un Igaunijā?

Deportācijas uz Sibīriju un citiem attāliem ziemeļu rajoniem Lietuvā sākās 1941. gada 14. jūnijā  pulksten trijos no rīta. Vairāku dienu laikā deportēja aptuveni 18 tūkstošus Lietuvas iedzīvotāju. Pēc Padomju Savienības okupācijas kopumā izsūtīja aptuveni 280 tūkstošus Lietuvas pilsoņu.

"Kad viņi sāka klauvēt pie durvīm un tās uzlauzt, pulkstens bija aptuveni četri no rīta. Ko jūs tādā situācijā darītu? Viņi mani aizveda bez nekā. Mums bija aukle, kurai mani vajadzēja no rīta vest pie radiniekiem. Bet viņi mani vienkārši paņēma kā kaķi, iemeta ratos un aizveda," stāstīja deportētā Aldona Velotiene.

"Mēs bijām jauni, izturējām to labāk nekā vecāki. Mums visu laiku bija cerība atgriezties. Tā arī notika. Daudz kas mainījās. Protams, svarīgākais, ka zinām, ka nebijām vainīgi. Mēs bijām nevainīgi bērni. Nesapratām varas iestāžu un cilvēku nežēlību, kuri domāja, ka cilvēki ir jāiznīcina," atcerējās deportētais Ģedimins Oģints.

Lietuvas aizsardzības ministrs Arvīds Anušausks norādīja, ka Sibīrijā nokļuva 40 tūkstoši bērnu no Lietuvas. Pirmo piecus tūkstošus izveda 1941. gada 15. jūnijā. "Tā ir tik sāpīga pieredze – gan tiem cilvēkiem, gan mūsu tautai kopumā," sacīja ministrs.

"Esmu piedzīvojis neskaitāmas pratināšanas, bijis vairākos cietumos. Atskatoties uz tiem notikumiem, atceros, cik daudz cilvēku bija līdzīgā situācijā... Un īpaši daudz jaunu cilvēku. Tas, protams, man palicis atmiņā uz mūžu," pastāstīja bijušais politieslodzītais Klemenss Arlingevičs.

Traģiskos 1941. gada jūnija notikumus pirmdien piemin arī Igaunijā. Toreiz, pirms 80 gadiem, deportēja aptuveni 10 tūkstošus Igaunijas pilsoņu, no kuriem aptuveni seši tūkstoši, ieskaitot bērnus, nekad neatgriezās dzimtenē.

"Mēs bijām trīs bērni. Sākumā četri, bet māsa nomira trešajā dienā pēc ierašanās Sibīrijā, Viņai vilcienā bija drudzis, bet nebija medicīniskās palīdzības. Viņa pavadīja dzīves pēdējās dienas Sibīrijā," pastāstīja deportētais Kalevs Tammeds.

Tallinā, Brīvības laukumā, atklāta īpaša instalācija ar nosaukumu “Asaru vagons”. Tāpat kā Lietuvā un Latvijā, arī Igaunijā pirmdien norit dažādi oficiāli pasākumi, piemiņas ceremonijas un koncerti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti