Panorāma

Saulgriežos satiekas Jupiters ar Saturnu

Panorāma

Tautieši no Lielbritānijas netiek uz Latviju

Baltijas valstis apsver sadarbību pilsoņu repatriācijā

Arī Lietuva plāno savu pilsoņu repatriāciju no Lielbritānijas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Lietuva kopā ar pārējām Baltijas valstīm meklēs iespējas repatriēt savus pilsoņus no Lielbritānijas, ar kuru pārtraukta satiksme koronavīrusa jaunā paveida izplatības dēļ. Par to paziņojusi Lietuvas premjerministre Ingrīda Šimonīte. Epidemiologi gan brīdina, ka jaunais vīrusa paveids jau varētu būt nonācis Lietuvā. Vienlaicīgi eksperti uzsver, ka ar stingrajiem ierobežojumiem ir izdevies ievērojami samazināt iedzīvotāju pārvietošanos pirmssvētku laikā, taču epidēmija joprojām izplatās.

Arī Lietuva plāno savu pilsoņu repatriāciju no Lielbritānijas
00:00 / 03:27
Lejuplādēt

Ziņas par jaunā koronavīrusa daudz lipīgākā paveida izplatīšanos daļā no Lielbritānijas un daudzu valstu pieņemtais lēmums apturēt ar Apvienoto Karalisti satiksmi lika arī Lietuvai domāt par to, kā nogādāt dzimtenē savus pilsoņus.

Kā paziņojusi Lietuvas premjerministre Ingrīda Šimonīte, šādi risinājumi tiek meklēti kopīgi ar pārējām Baltijas valstīm: "Tiks meklēti kopīgi risinājumi. Mēs jau vakar runājām ar Baltijas valstu premjeriem. Apvienotajā Karalistē pašlaik ir gan lietuvieši, gan latvieši, gan igauņi. Vēstniecības kopā ar Ārlietu ministriju vāc datus. Satiksmes ministrija noteiks cilvēku skaitu, kuri pamatotu iemeslu dēļ iestrēguši Lielbritānijā."

Lietuvas valdības vadītāja uzsver, ka runa, pirmkārt, ir par personām, kas nevar atgriezties dzimtenē, jo Lielbritānijā uzturējās darba darīšanu vai citu nozīmīgu iemeslu dēļ. Tikai šādas personas, nevis tie, kuri bija plānojuši Ziemassvētkos apciemot savus radus, var rēķināties ar repatriāciju.

Tikmēr Lietuvas prezidenta veselības ekspertu komisijas pārstāve, Viļņas Universitātes profesore Edita Sužiedeliene pieļauj, ka jaunais koronavīrusa paveids jau varētu būt nonācis arī Lietuvā. Tāpēc esot nepieciešams pastiprināt pārbaudes un ieceļotāju uzraudzību.

"Pēdējās nedēļās Lielbritānijā ir izplatījies jauns vīrusa paveids, un daudzas valstis jau ir reģistrējušas arī citas vīrusa variācijas.

Tāpēc ir pilnīgi iespējams, ka šī vīrusa paveids ir nokļuvis arī Lietuvā.

Mums būtu nepieciešams rūpīgi uzraudzīt no Apvienotās Karalistes iebraucošo cilvēku veselības stāvokli. To ir iespējams izdarīt, jo runa ir par dažiem tūkstošiem cilvēku. Ir jānodrošina, ka šie cilvēki iziet koronavīrusa testu, jāzina, uz kurieni viņi dodas un kur atrodas viņu mājsaimniecības. Tam nevajadzētu būt ļoti sarežģīti," saka Sužiedeliene.

Savukārt Lietuvas universitātes Veselības zinātņu profesors Mindaugs Stankūns uzsver, ka epidēmijas apmēri turpina augt. Pēc profesora vārdiem, optimismu gan vieš fakts, ka

pēc stingro pārvietošanās ierobežojumu ieviešanas iedzīvotāju paradumi tomēr ir mainījušies.

"Pirmās karantīnas laikā marta beigās un aprīļa sākumā iedzīvotāju mobilitāte bija samazinājusies par gandrīz 65%. Laikā, kad novembra sākumā stājās spēkā pirmie ierobežojumi, šis skaitlis bija aptuveni 38%. Pagājušās nedēļas sākumā, kad vēl nebija atļauta tikai pirmās nepieciešamības preču tirdzniecība, mēs redzējām strauju iedzīvotāju kustības palielināšanos, steigā apmeklējot lielveikalus. Taču kopš trešdienas lielveikalu apmeklējums atkal ir samazinājies par 60% līdz 65%, sasniedzot faktiski to pašu līmeni, ko pirmās karantīnas laikā," saka Stankūns.

Pagājušās diennakts laikā Lietuvā tika reģistrēts 1871 jauns inficēšanās gadījums, bet bīstamais vīruss prasījis lielāko dzīvību skaitu kopš pandēmijas sākuma – dienas laikā miruši 54 cilvēki jeb, kā norāda eksperti – viens cilvēks ik pēc 25 minūtēm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti