Arī Lielbritānija sūtīs militāro ekipējumu uz Irāku

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Uz Irākas ziemeļiem ASV nosūtījusi vēl vairāk nekā simts militāros padomniekus, lai novērtētu humānās katastrofas mērogus šajā reģionā. ASV turpina gaisa uzlidojumus islāmistu kaujinieku pozīcijām, bet uzstāj, ka sauszemes karaspēku nevedīs. Lielbritānija paziņojusi, ka sekos Vašingtonas piemēram un piegādās militāro aprīkojumu kurdu spēkiem cīņai pret džhādistiem.

Par vēl 130 militāro padomnieku nosūtīšanu uz Irākas ziemeļos esošo Kurdistānas autonomo apgabalu vakar paziņoja ASV aizsardzības ministrs Čaks Heigels.

Avoti Pentagonā norādījuši, ka starp nosūtītajiem konsultantiem ir jūras kājnieki un īpašo operāciju spēku dalībnieki. Viņi kaujas darbībās neiesaistīsies, bet novērtēs, cik kritiska ir humānā situācija un izvērtēs citas humānās palīdzības iespējas papildus palīdzības kravām, kas tiek nomestas no gaisa Sindžāras kalnos, kur islāmistu ekstrēmistu grupējums, kas sevi dēvē par „Islāma valsti”, ielencis jezīdu kopienas pārstāvjus.

Kaujinieki savā kontrolē pārņēmuši plašas teritorijas gan Irākas ziemeļos, gan blakus esošajās teritorijās Sīrijā, bet jūnijā pasludināja par kalifāta jeb islāma valsts izveidošanu. Irākas bruņotajiem spēkiem neizdevās izrādīt nozīmīgu pretestību un radikālo sunnītu kaujinieku ofensīva valstī izraisījusi haosu.

ASV pagājušajā nedēļā sāka gaisa uzlidojumus džihādistu pozīcijām, un Irākā šobrīd atrodas vairāk nekā 350 ASV militārie padomdevēji.

Uzrunājot ASV karavīrus bāzē Kalifornijā, Heigels uzsvēra, ka Vašingtona karaspēku sauszemes operācijām uz Irāku nesūtīts: „Tas nenozīmē jebkādu ASV lomas paplašināšanu Irākā, izņemot to, ka mēs meklējam veidus, kā atbalstīt un sniegt padomu Irākas drošības spēkiem. Kā prezidents [Obama] skaidri norādījis, mēs neatgriezīsimies Irākā jebkādā kaujas misijas dimensijā, kādā mēs tur savulaik atradāmies. Šī nav sauszemes karaspēka operācija.”

Apvienoto Nāciju Organizācija (ANO) lēš, ka islāmistu ofensīvas dēļ bēgļu gaitās nācies doties vairāk nekā miljonam irākiešu. Tostarp Sindžāras kalnos netālu no robežas ar Sīriju kaujinieku ielenkumā joprojām atrodas 20-30 tūkstoši jezīdu reliģiskās kopienas pārstāvju, kaut gan lielu daļu izdevies evakuēt. ASV, Lielbritānija un Francija viņiem piegādā humāno palīdzību no gaisa, tostarp pārtiku un ūdeni. Humānajā operācijā gatavojas iesaistīties arī Austrālija, kas neizslēdz arī iespēju sniegt militāru palīdzību Irākas bruņotajiem spēkiem.

Piemēram, Lielbritānija apstiprinājusi, ka militāro ekipējumu nosūtīs kurdu spēkiem cīņai pret džihādisiem. Kurdiem ieročus un munīciju jau sākusi piegādāt Vašingtona.

Bet Irākas iekšpolitiskajā frontē beidzot ir izdevies pavirzīties uz priekšu. Vairākus mēnešus pēc parlamenta vēlēšanām aprīlī deputāti pagājušajā nedēļā par jauno Irākas prezidentu ievēlēja kurdu politikas veterānu Fuadu Masumu. Viņš savukārt premjerministra amatam nominējis parlamenta spīkera pirmo vietnieku Haidaru al Abadi, kurš tāpat kā līdzšinējais premjers Nuri al Maliki ir šiītu politiķis.

Analītiķi uzskata, ka Abadi ir vairāk gatavs uz kompromisiem nekā Maliki, bet uzdevums izveidot koalīciju fragmentētajā politiskajā vidē būs ļoti sarežģīts. Turklāt, Maliki, kura partija vēlēšanās uzvarēja, nav slēpis uzskatu, ka viņam ir jāturpina vadīt valdība. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti