Sadaļas Sadaļas

Panorāma

Panorāma

Panorāma

Panorāma

Kapusvētki arī Lielbritānijā

Arī Lielbritānijā latvieši svin kapusvētkus

Jūlijs un augusts tradicionāli ir kapusvētku laiks. Šo tradīciju ievēro arī Lielbritānijas latvieši. Brukvudas kapsētā, kas ir lielākā kapsēta Apvienotajā Karalistē un viena no lielākajām Eiropā, latviešiem ir pašiem savs nodalījums ar arhitekta Paula Kundziņa veidotu un 1961. gadā atklātu memoriālu, kura izveidei trimdas latvieši savulaik saziedoja naudu. Šajos kapos apglabāts ilggadējais sūtnis Lielbritānijā Kārlis Zariņš, latviešu kapu nodalījuma izveidotājs prāvests Edgars Bergs un citi trimdas latvieši.

Brukvudas kapsētā latviešu nodalījums ir kopš 1952. gada, tur atdusas daudzi emigrācijas latvieši. Kapi tiek regulāri kopti, arī kapusvētki tur notiek katru gadu. 

Parasti tiek nodziedāta arī kāda dziesma, taču šoreiz svētbrīdis bija pavisam kluss, apmeklētājiem ievērojot sociālo distancēšanos. 

Tika pieminēti tie, kuri nesen aizgājuši un apglabāti šajā kapsētā.

"Šogad ir interesanti, pat vairāk cilvēku sanākuši uz kapiem. Pa daļai tāpēc, ka nenotiek dievkalpojumi un citi sarīkojumi, un šis beigu beigās ir vismaz kaut kas, kas tomēr notiek. Esmu priecīgi pārsteigts, ka diezgan daudz no jaunpienācējiem interesējas par šīm lietām un par kapiem. Laikam tā ir daļa no latviešu dvēseles, ka kapi pievelk," saka prāvests Andris Abakuks.

"Kad mēs bija bērni, tad mēs vienmēr vienreiz mēnesī braucām, kamēr vecmamma bija dzīva. Katras divas nedēļas viņa gribēja braukt. Mēs, visa ģimene, brālēni, māsīcas, brāļi un māsas. Un mammucis un tētis, un tante. Kad mēs nācām ar mammuci un tēti, tad viņi apstaigāja visus kapus un zināja ne tos slavenos cilvēkus, bet tos cilvēkus, ko mēs pazīstam," stāsta Dagnija O’Konela. 

Parasti kapi netiek apstaigāti, taču šoreiz mācītājs izvadāja nelielā ekskursijā, parādot nozīmīgāko un slavenāko latviešu kapavietas, kā arī nedaudz pastāstot par viņiem. 

"Pietrūkst jau tā, ka nevaram sanākt kopā uz dievkalpojumiem un citiem sarīkojumiem. Jāsaka, ka es pats īpaši smagi neizjūtu to koronovīrusa laiku sevī, varu domāt, strādāt un darboties. Es domāju, cilvēku reakcijas ir ļoti dažādas; kam patīk iet sabiedrībā, tam patiešām pietrūkst tā, ka var sanākt kopā. Vai nu tas būtu uz dievkalpojumiem, vai kora mēģinājumiem, vienalga, kas tas būtu," skaidro Andris Abakuks.

Lai atrastu savu tuvinieku kapavietas, talkā nāk arī modernās tehnoloģijas. Kompānijas "Cemety.lv" mājaslapā par brīvu var apskatīt daudzus Latvijas kapus, taču plānotas arī citas valstis. 

"Jā, tur ir digitāla datubāze, kas palīdz kapiem noformēt visus dokumentus un atrast kapuvietas, un līdz ar to cilvēks var atrast mirušas personas, savus radiniekus caur internetu. Pagaidām Latvijā un Lietuvā, bet mēs uzsākam šeit, Anglijā, un ir arī, kas uzsāk Francijā," stāsta Cemety.lv pārstāvis Zigmārs Merkuss.

Pirms došanās mājup turpat ceļa malā tika sarīkots neliels pikniks. 

Brukvuda nav vienīgā vieta Apvienotajā Karalistē, kur latviešiem ir savi kapi, ir nelieli latviešu nodalījumi arī citās kapsētās, kur tautieši apglabāti blakus, taču tur kapusvētki katru gadu nenotiek.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt