Arī citas Eiropas valstis sliecas aizliegt seju aizklājošas galvassegas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Seju aizsedzoša musulmaņu sieviešu tērpa nēsāšana raisa arvien skaļākas diskusijas Eiropā. Nule arī Norvēģijas parlaments uzsācis debates, lai noteiktu nacionāla līmeņa aizliegumu seju aizklājošu galvassegu valkāšanai. Sabiedrības bažas sakņojas acīmredzamā islāma klātbūtnes pieaugumā tradicionāli kristīgā mantojuma zemēs. Savukārt politiķi cenšas racionāli pamatot sejas aizklāju valkāšanu, argumentējot ar drošību.

Norvēģu frizierei Meretai Hodnei piespriesta desmit tūkstošu kronu soda nauda par atteikumu apkalpot sievieti, kas valkājusi raksturīgo galvassegu hidžābu. Hodne tiesā apgalvoja, ka viņai ir bail no musulmaņiem, tādēļ viņa izmetusi no sava salona cietušo Maliku Bajanu. Tiesa spriedusi, ka nekāda diskriminācija pēc reliģiskās piederības nav pieļaujama.

“Mana pirmā sajūta bija milzīgs atvieglojums. Man tas ir ļoti svarīgi. Un es zinu, ka tas ir ļoti svarīgi arī daudzām citām meitenēm un musulmaņiem kopumā,” saka cietusī Malika Bajana.

Šajā gadījumā runa bija par hidžābu, kas visbiežāk ir melns vai krāsains lakats. Dānijas labējā Tautas partija ierosinājusi aizliegt arī šādas galvassegas valkāšanu kā pārāk uzkrītošu reliģisku simbolu savā valstī. Diskrētus kristiešu krustiņus vai Dāvida zvaigznes simbolu tas neskars.

Vienlaikus norit diskusija par seju pilnībā aizsedzošu parandžu valkāšanu, kas īpaši raksturīgi fundamentāliem sunnītu islāma novirzieniem. Nule Norvēģijas Strādnieku partija ierosinājusi visā valstī noteikt aizliegumu valkāt visa veida parandžas, kas pilnībā aizklāj seju, tostarp ar arābu nosaukumiem pazīstamos nikābus un burkas. Norvēģijas valdība, kas iepriekš bija pret šādu aizliegumu, redzot parlamenta vairākuma atbalstu, savu nostāju diametrāli mainījusi.

“Esam pilnīgi atvērti noteikt nacionāla mēroga aizliegumu, ja tas nepieciešams,” paziņojusi Norvēģijas premjere Erna Sūlberga.

“Mēs sakām kaut ko ļoti vienkāršu, ko, manuprāt, saprot visi – skolā ir jāredz seja,” pauda Strādnieku partijas priekšsēdētājs Jons Gārs Stāre.

“Ir nepieciešams aizliegums visa veida sejas aizklāšanai skolā, veselības aprūpes jomā un visur citur, kur nepieciešams redzēt acis, kontaktēties, uztvert un interpretēt signālus, komunicēties fiziski un veidot abpusēju uzticību,” uzskata Sociālistu partijas vadītājs Bards Vegars Sohjells.

Diskusija par seju aizklāšanas nepieļaušanu notiek arī Vācijā un citviet Eiropā. Vācijas kanclere Angele Merkele paziņoja, ka pilnīga sejas aizklāšana nebūtu pieļaujama. Un iemesls nav tikai drošība, bet arī nepieciešamība veidot tādu komunikāciju un uzticības attiecības, kādas raksturīgas Rietumeiropas valstu kultūrai.

Lai gan visaptveroša statistika nav pieejama, tomēr lielākoties Eiropā ienākošās musulmaņu sievietes neaizklāj seju pilnībā. Šī paraža raksturīga salīdzinoši nelielai daļai Eiropas musulmaņu.

Arī Latvijā Tieslietu ministrija izskatīšanai valdībā virza likumprojektu, kas paredz aizliegt publiskās telpās lietot sejas aizsegus. Tiesa, likumprojektā ir gana daudz izņēmumu, uz ko šis aizliegums neattieksies.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti