Arī Čehijā aizliedz smēķēšanu publiskās vietās

Čehija zaudējusi savu statusu kā viens no pēdējiem smēķētāju bastioniem – valstī stājušies spēkā aizliegumi smēķēt publiskās vietās, krogos un kafejnīcās. Lielākā daļa iedzīvotāju aizliegumu atbalsta, bet ir cilvēki, kas protestē pret izmaiņām kā par personisko brīvību ierobežošanu.

Latvijas un lielākās daļas citu Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu iedzīvotāji jau daudzus gadus ir aizmirsuši, ko nozīmē cigarešu dūmi kafejnīcās un bāros, un tagad tas būs jāaizmirst arī vieniem no pēdējiem eiropiešiem, kuri ilgstoši pretojās aizliegumam smēķēt dažādās publiskās vietās – čehiem.

Šis aizliegums bija viens no vismokošākajiem likumprojektiem, kas Čehijas parlamentā tika iztirzāts un kritizēts daudzus gadus, līdz visbeidzot trešdien, 31.maijā, to deputāti apstiprināja.

Aizliegumu smēķēt kafejnīcās, restorānos, teātros, stadionos un citās publiskās vietās tagad parakstījis arī prezidents Milošs Zēmans, kurš ironiskā kārtā pats pīpējot kā skurstenis.

Turpmāk par jauno noteikumu pārkāpšanu iestādēm draudēs naudassods. Daudzi restorānu un krogu īpašnieki par to nav sajūsmā, uzskatot, ka tā ir cilvēku personiskās brīvības ierobežošana.

"Šis aizliegums pieļauj, ka cilvēki citiem var teikt – tagad mēs jums aizliedzam šeit smēķēt, jo mēs šo likumu izvirzījām caur parlamentu. Pēc tam viņi vēl pateiks, ka alus kroga vietā, kurš šeit bijis pēdējos piecsimt gadus, tagad jāpārdod piena kokteiļi bērniem!" vērtēja kroga "Divi kaķi" īpašnieks Miroslavs Velebnijs.

Kaislības nav rimušās arī parlamentā – grupa deputātu gatava apstrīdēt likumu pat konstitucionālajā tiesā.

Taču statistika ir bezkaislīga – katru gadu Čehijā no smēķēšanas izraisītām slimībām priekšlaicīgi mirst 18 000 cilvēku, vēl 2000 – no pasīvās smēķēšanas. Turklāt veselības bendēšana ar smēķi Čehijā nemaz nav tik populāra – kopumā joprojām pīpē vien 28% valsts iedzīvotāju.

Pēc Čehijas aizlieguma par vienīgo ES valsti, kurā nav oficiālu aizliegumu smēķēt krogos un restorānos, atstājot lemšanu par to pašu iestāžu ziņā, ir Čehijas kaimiņvalsts Slovākija.

Tiesa, ir arī tādas valstis kā Grieķija, kur it kā oficiālo smēķēšanas aizliegumu atklāti ignorē daudzi, tostarp arī paši ministri. Tā kā nav vēl zināms, cik naski jauno likumu sāks pildīt,un vai to pildīs arī čehi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti