Dienas notikumu apskats

Merkeles vizīte Polijā: Par spīti atšķirībām līderu paziņojumos - vienojoši vēstījumi

Dienas notikumu apskats

Kučinskis uzskata, ka viņa vadītajai valdībai nav par ko kaunēties

Arī Brazīlija grasās savu vēstniecību Izraēlā pārcelt uz Jeruzalemi

Arī Brazīlija grasās savu vēstniecību Izraēlā pārcelt uz Jeruzalemi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Arī Brazīlija grasās pārvietot savu vēstniecību Izraēlā uz Jeruzalemi, sekojot Amerikas Savienoto Valstu (ASV) piemēram. Solis izpelnījies Izraēlas atzinību kā "vēsturisks", bet palestīniešu nosodījumu kā stabilitāti graujošs. Par plāniem pārcelt vēstniecību paziņoja jaunievēlētais Brazīlijas prezidents Žairs Bolsonaru. Izraēla Jeruzalemi uzskata par savu nedalāmu galvaspilsētu, bet palestīnieši pretendē uz Austrumjeruzalemi.

Brazīlijas jaunievēlētais prezidents Žairs Bolsonaru ceturtdien sociālajā vietnē "Twitter" paziņoja, ka pildīs savu priekšvēlēšanu kampaņas solījumu, un norādīja - "mēs grasāmies pārcelt Brazīlijas vēstniecību no Telavivas uz Jeruzalemi". Viņš piebilda – "Izraēla ir suverēna valsts, un mēs to ievērosim".

Izraēla Bolsonaru apņemšanos novērtēja atzinīgi. Premjers Benjamins Netanjahu Bolsonaru nosauca par savu draugu un viņa nodomus raksturoja kā "vēsturisku un pareizu" soli.

Pavisam pretēja ir palestīniešu nostāja. "Šie ir provokatīvi un nelikumīgi soļi, kas destabilizēs reģiona drošību un stabilitāti," piektdien paziņoja Palestīniešu atbrīvošanas organizācijas izpildkomitejas loceklis Hanans Ašravi. Ašravi aģentūrai AFP pauda nožēlu, ka arī Brazīlija, viņa vārdiem, "pievienojusies šai negatīvajai aliansei pret starptautiskajiem likumiem".

Brazīlijas plānus nosodīja arī Gazas joslu kontrolējošais radikālo islāmistu grupējums "Hamas", sakot, ka tas ir "naidīgs solis pret palestīniešiem, arābu un islāma pasauli".

KONTEKSTS:

Izraēla anektēja Austrumjeruzalemi pēc 1967.gada Sešu dienu kara, bet starptautiskā sabiedrība šo soli neatzīst. Izraēla Jeruzalemi uzskata par savu nedalāmo galvaspilsētu, taču palestīnieši Austrumjeruzalemi redz kā savas nākotnes valsts galvaspilsētu. Gadu desmitiem starptautiskās sabiedrības nostāja bijusi, ka pilsētas statuss ir jautājums, par ko līdz ar citiem sarunās jāvienojas Izraēlai un palestīniešiem.

Taču ASV prezidenta Donalda Trampa vadībā maijā savu vēstniecību no Telavivas pārcēla uz Jeruzalemi un to atzina par Izraēlas galvaspilsētu. Solis izraisīja asu palestīniešu nosodījumu, un tie noraidīja turpmāku ASV lomu kā vidutājam Tuvo Austrumu miera procesā. Līdz šim tikai vēl viena valsts sekojusi ASV piemēram savu vēstniecību pārcelt uz Jeruzalemi – Gvatemala. Pārējo pasaules valstu vēstniecības joprojām atrodas Telavivā.

Taču ASV solis licis sākt diskusijas arī citās valstīs. Par iespējamu vēstniecības pārcelšanu uz Jeruzalemi bijuši signāli, piemēram, no Bulgārijas, kaut tā pagaidām šo soli, šķiet, negrasās spert. Bet nesen oktobrī Austrālijas premjers Skots Morisons pieļāva iespēju, ka arī šī valsts vēstniecību pārcels uz Jeruzalemi, un valdība to apsverot.

Brazīlijā 63 gadus vecais Bolsonaru uzvarēja prezidenta vēlēšanās aizvadītajā svētdienā un amatā stāsies 1.janvārī. Dēvēts par "Brazīlijas Trampu", viņš bija pretrunīgi vērtēts kandidāts, kritiķiem viņu apsūdzot par homofobisku, rasistisku un sievietes noniecinošu retoriku. Netanjahu apsveica Bolsonaru ar uzvaru, paužot pārliecību, ka tā novedīs pie "lielas draudzības" starp abām tautām un stiprinās Brazīlijas un Izraēlas saites. Mediji ziņo, ka Netanjahu arī varētu apmeklēt Bolsonaru inaugurācijas ceremoniju Brazīlijas prezidenta amatā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti