Arhitekts Delands: Sīrijā svarīgi notīrīt un nostiprināt karā postītās kultūras vērtības

Sīrijas valsts pieminekļu inspekcijai jādomā par to, kā karā cietušās kultūras vērtības notīrīt, veikt inventarizāciju, kā arī nostiprināt. To intervijā Latvijas Radio atzina Bruno Delands, kurš nesen atgriezies no trešā brauciena uz Sīriju, kur arī vērtēts vietējo ekspertu veikums karā postīto kultūras vērtību atjaunošanā.

Arhitekts Delands: Sīrijā svarīgi notīrīt un nostiprināt karā postītās kultūras vērtībasIna Strazdiņa
  Delands atzina, ka trešajā braucienā uz Sīriju viņš pabijis Damaskā, Homsā, Alepo un Palmīrā, kur šoreiz, salīdzinot ar iepriekšējiem braucieniem, bijis daudz mierīgāk.

   

  Runājot par valstī paveikto kultūras vērtību saglabāšanā, arhitekts atzina, ka daudzas karā cietušās kultūras vērtības ir notīrītas, taču ar to nepietiek. Svarīgi, lai vietējā pieminekļu inspekcija un sabiedrība sāktu domāt par daudz plašāku kultūras mantojuma notīrīšanu, veiktu kultūras vērtību inventarizāciju un nostiprināšanu, kas ir jāizdara, lai vēlāk varētu veikt to pilnu rekonstrukciju.

  Arhitekts atzina, ka kultūras vērtību apzināšana Sīrijā ir visai bīstams darbs, jo karā sapostīto ēku drupās Sīrijā arvien atrodamas gāzes bumbas, kas ik pa laikam eksplodē.

  "Tiešām paliek bīstami. Nav tikai bumbas, bet arī cilvēki, kas palikuši zem drupām. Tas paņem ilgu laiku, kamēr mēs varēsim [pieminekļus] notīrīt (..)," atzina arhitekts.

  Delands sacīja, ka Sīrijas pieminekļu atjaunošanai 2015. gadā Libānā izveidots speciāls fonds, kas palīdz Sīrijā novērtēt situāciju un ko finansē dažādas valstis, tostarp Eiropas Savienība, Japāna. Tiesa, vien divus gadus pēc šī fonda dibināšanas tā pārstāvji var oficiāli strādāt Sīrijā. "Bet atbildīgie cilvēki no UNESCO vēl nevar braukt uz Sīriju tik bieži, cik vēlētos," atzina arhitekts.

  Delands atzina, ka fonda arhitektu komanda Sīrijā iegūst trīs dimensijās skenētu ēku attēlus, lai saprastu, ko var darīt ar karā postīto kultūras mantojumu.

  "Par katru vietu mums ir vairāki miljardi izmērījumi trīs dimensijās, ar krāsām. Un tas mums palīdz novērtēt un parādīt citiem kolēģiem – vai Parīzē, vai Itālijā, vai citur ārzemēs, – kādā stāvoklī tas ir," teica arhitekts.

  Viņš norādīja, ka šie attēli ir arī Sīrijas valsts pieminekļu inspekcijai, kas novembrī sāks visu bloku inventarizāciju pagalmos, bet avārijas stāvoklī esošos objektus – nostiprināt.

  Delands atzina, ka, salīdzinot ar iepriekš karā Sīrijā redzēto postažu, tagad valstī daudz kas jau ir atjaunots, piemēram, ceļam no Damaskas uz Alepo ir jauns asfalts vairāku simtu kilometru garumā.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Saistītie raksti
  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti