Arābu žurnālists: Mēs daudz varam mācīties no Latvijas

Varas maiņa un notikumu attīstība Ēģiptē ir viens no tematiem, par ko šodien lekcijā Rīgā runāja viens no ietekmīgākajiem arābu pasaules žurnālistiem - Abdels Bari Atvans. Daudzi viņu pazīst kā žurnālistu, kurš savulaik intervējis Osamu bin Ladenu, un Atvanā ieklausās gan citi žurnālisti, gan politiskie līderi. Sarunā ar Latvijas Televīziju Atvans atzina, ka ir pārsteigts par Latvijas pieredzi neatkarības atgūšanā pirms 20 gadiem un sola par to stāstīt tajās Tuvo Austrumu valstīs, kuras joprojām cīnās par demokrātiju.

Žurnālists un vairāku grāmatu autors Abdels Bari Atvans savulaik ir intervējis Osamu Bin Ladenu un bijis liecinieks arābu pavasarim. Jau 25 gadus viņš ir ietekmīgā neatkarīgā arābu laikraksta “Al Quds Al Arabi” galvenais redaktors. Latvijā Atvans ir pirmo reizi. Viņš atzīst – par mūsu valsti zina nedaudz, tāpēc vakar vakarā, uzreiz pēc atlidošanas, devies apmeklēt Okupācijas muzeju. Atvans dzimis Palestīnas autonomijā un, kaut jau daudzus gadus dzīvo Londonā, aktīvi atbalsta Palestīnas neatkarību. Okupācijas muzejā saskatīju daudz līdzīga – uzsver žurnālists.

„Biju ļoti pārsteigts par jūsu cilvēku pretestību okupācijas režīmam un par lēmumu atgūt neatkarību un uzbūvēt Latviju no jauna. Es redzēju visas tās šausmas, kādas bija jāpārdzīvo jūsu tautai. Un esmu priecīgs, ka jūsu gadījumā revolūcija par neatkarību bija miermīlīga un dziesmota. Mēs daudz varam mācīties no jums,” saka Arvans.

Par Latvijas pieredzi cīņā par neatkarību Atvans sola pastāstīt gan sava laikraksta lasītājiem, gan daudzu arābu valstu pilsoņiem, kuri patlaban ir ceļā uz neatkarību un demokrātiju. Par tā saukto Arābu pavasari jeb revolūciju arābu pasaulē žurnālists šodien diskutēja ar Latvijas studentiem un mācībspēkiem. Viesis uzsver – Sīrija, Libāna, Ēģipte un citas arābu valstis nav nemaz tik tālu. Un globālajā pasaulē arī Latvijas iedzīvotājiem ir svarīgi, lai tajā reģionā būtu miers: „Mēs tagad esam kā viens ciemats. Laikmetā, kad tehnoloģijas attīstās, mēs esam vienoti. Cilvēki arābu valstīs cīnās tāpat, kā jūs kādreiz cīnījāties. Viņi grib tikt vaļā no diktatūras, no korupcijas. Viņi grib uzbūvēt savu valsti un baudīt demokrātiju, brīvību un neatkarību. Tāpēc Latvijas iedzīvotājiem nevajadzētu pagriezt muguru Tuvajiem Austrumiem. Tas reģions ir ļoti svarīgs. Tas ir īpaši svarīgs Latvijas ekonomikai.”

Atvans kritizē pasaules līderus un ANO par bezdarbību un nespēju risināt Sīrijas konfliktu, kur divu gadu laikā tika nogalināti vairāk nekā 100 tūkstoši civiliedzīvotāju: „Diemžēl Sīrijā nav naftas. Tāpēc viņi negrib iejaukties. Viņi iebruka Irākā, Lībijā vienkārši tāpēc, ka tur ir nafta. Sīrija rietumniekiem neliekas iekārojama. Es, protams, neesmu iebrukuma atbalstītājs, bet uzskatu, ka Sīrija cieš lielvalstu kara dēļ. ASV un Krievijas dēļ. Sauda Arābijas un Irānas dēļ.”

Komentējot Latvijas dalību starptautiskās misijās, piemēram, Afganistānā, Atvans uzsver – tā ir simboliska misija, taču, ja viņš būtu Latvijas valdības padomnieks, katrā ziņā ieteiktu pamest Afganistānu, lai neapdraudētu Latvijas karavīru dzīvību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt