Ar ziņojumiem pret ziepju burbuļiem ar patogēnām baktērijām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Pērngad Eiropā 2500 reizes nostrādājusi signalizācija, kas liecina par atklātām bīstamām precēm kādā no Eiropas Savienības valstīm. Daļu no šiem atklāto bīstamo preču ziņojumiem iesniegusi arī Latvija.

Mitrās salvetes, kuru sastāvs var kaitēt vairogdziedzerim. Bērnu ratiņi, kuru kustīgājās daļās var tikt iespiesti bērnu pirksti. Ziepju burbuļu pistole, kuras izšautajos burbuļos ir patogēnas baktērijas. Tie ir tikai daži piemēri no gandrīz 40 precēm, par kuru bīstamību un nopietniem riskiem izplatīts ātrais brīdinājums visā Eiropā. Turklāt šīs bīstamās preces atklātas tikai marta trešās nedēļas laikā.

Sistēma, kas ļauj pircējiem un uzņēmējiem, piemēram, Latvijā uzzināt par atklātajām bīstamajām precēm citās Eiropas valstīs ir RAPEX jeb Ātrās reaģēšanas brīdinājumu sistēma. Kā tā strādā skaidro Vera Jourova, Eiropas komisāre, kas atbild par tieslietu, patērētāju un dzimumu līdztiesības jautājumiem:

"Katru dienu Eiropas Komisija saņem informāciju par bīstamajiem produktiem, ko dalībvalstis ir atklājušas savos nacionālajos tirgos. Šī informācija tiek izplatīta visā Eiropā, lai visas valstis bīstamās preces varētu izņemt no saviem tirgiem. Brīdinājumi tiek arī publicēti mājaslapā, lai patērētāji un uzņēmēji varētu pārliecināties, vai kāda prece, ko tie grasās pirkt, nav bīstama."

Lielākā daļa brīdinājumu ir par precēm, kas ražotas Ķīnā, bet 7% preču izcelsme ir nezināma.

"2014. gadā mēs saņēmām gandrīz 2500 brīdinājumus un lielākā daļa brīdinājumu ir par bērnu rotaļlietām. Tas parāda, ka preču drošība ir atslēgas jautājums tieši visneaizsargātākajai patērētāju daļai," Jourova skaidro, ka brīdinājumu skaits 2014. gadā ir pieaudzis par 3 %.

Par bīstamām bērnu rotaļlietām ir katrs trešais brīdinājums, par apģērbu un modes precēm – katrs piektais brīdinājums, bet katrs desmitais bīstamības trauksmes zvans ir par elektroprecēm.

Tieši par elektropreci – matu taisnotāju, kura kontaktdakšas spailes ir par garu un tām var pieskarties, kamēr prece ir pievienota elektrībai – ir pēdējais ziņojums no Latvijas, kas iesniegts marta sākumā. Pērngad Latvija iesniegusi gandrīz 50 ziņojumus, stāsta Ilze Zunde, Patērētāju tiesību aizsardzības centra pārstāve.

"Mēs esam izvietojuši 47 paziņojumus par nedrošām precēm, kas atklātas Latvijā, un snieguši 16 reakcijas ziņojumus par Latvijā esošām precēm, kuru nedrošību atklājušas citas valstis. Šīrs ir dažādas preces - elektropreces, rotaļlietas, individuālie aizsardzības līdzekļi, mašīnu iekārtas, arī ķīmiskās preces, ko uzrauga Veselības inspekcija," stāsta Zunde.

Sniegtie 16 reakcijas ziņojumi nozīmē, ka Latvijā atrastas preces, par kuru nedrošību ziņojusi kāda cita Eiropas Savienības valsts un datu bāze tiek izmantota ikdienā, pārraugot preču drošumu, skaidro Zunde. Īpašu uzmanību pievērš precēm, par kurām ziņo Igaunija un Lietuva, jo tad ir lielāka iespējamība, ka tās nonāk arī Latvijā.

Nākotnē Eiropas Komisija plāno bīstamās preces izņemt no tirgus vēl ātrāk, to importēšanas brīdī. Komisāre Jourova uzsver – vienkāršāk esot atrast un izņemt no aprites vienu konteineru ar precēm, ne atsaukt preces no simtiem veikalu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti