Ar «WikiLeaks» saistīta lidmašīna gatava aizvest Snoudenu uz Islandi

Ar interneta vietni „WikiLeaks” saistīta firma ir sagatavojusi lidmašīnu, lai no Honkongas uz Islandi nogādātu Edvardu Snoudenu. Viņš nesen nopludināja datus par ASV izlūkdienestu darbību, bet šobrīd atrodas nezināmā vietā Honkongā. Kaut gan Snoudens pats izteicis interesi par politiskā patvēruma rašanu Islandē un ar „Wikileaks” starpniecību notikušas sarunas ar valdību, Reikjavīkas attieksme ir atturīga. Ja Snoudens uz turieni dotos šobrīd, viņam draudētu izdošana ASV.

Kad Edvards Snoudens parādījās atklātībā kā konfidenciālo dokumentu nopludinātājs par ASV izlūkdienestu slepenajām programmām, viņš arī izrādīja interesi par patvērumu Islandē, kuru raksturoja kā valsti, kas atbalsta interneta brīvību. Cits slepenu datu publiskotājs- interneta vietnes „WikiLeaks” dibinātājs Džuljens Asanžs pirms pāris dienām paziņoja, ka ir sazinājies ar Snoudena pārstāvjiem, lai apspriestu viņa iespējamu mēģinājumu iegūt politisko patvērumu Islandē. Asanžs norādīja, ka viņa pārstāvji jau ir iesaistīti šajā procesā.

Tagad ar „WikiLeaks” saistīta firma ir nofraktējusi privātu lidmašīnu, kas jau šodien būtu gatava Snoudenu no Honkongas aizvest uz Islandi. Par to vakar vakarā paziņoja uzņēmējs Olafurs Sigurvinsons, kura vadītā firma „DataCell” ir ”WikiLeaks” partnere un pārrauga ziedojumus šai interneta vietnei. Viņš norādīja, ka tagad jāgaida atbilde no Islandes valdības.

Islande ir atzinusi, ka tai bijušas neformālas sarunas ar Snoudena vidutāju par iespēju lūgt politisko patvērumu. Tomēr lēmums nav pieņemts, un Reikjavīka norāda, - lai pieprasītu patvērumu, viņam būtu vispirms personīgi jāierodas Islandē.

Tas sarežģī lietas apstākļus, jo tāda gadījumā Snoudens var tikt izdots ASV. Salīdzinot ar iepriekšējo kreisi noskaņoto valdību, Islandes jaunais centriski labējais ministru kabinets varētu būt skeptiskāk noskaņots par patvēruma sniegšanu Snoudenam, riskējot sabojāt attiecības ar ASV. Turklāt, iekšlietu ministrija uzsvērusi, ka valdībai nav saistoša parlamenta pirms trim gadiem pieņemtā rezolūcija par centieniem padarīt Islandi par drošu patvērumu žurnālistiem un ziņu nopludinātājiem no visas pasaules. „Šī rezolūcija nav daļa no likumiem, kuri attiecas uz patvēruma meklētājiem,” norādīja ministrija.

Snoudens, kuram piektdien aprit 30 gadi, joprojām uzturas Honkongā, kaut gan precīza viņa atrašanās vieta nav zināma. ASV pagaidām neesot oficiāli pieprasījusi izdot bijušo Centrālās izlūkošanas pārvaldes darbinieku. Pats Snoudens norādījis, ka tādā gadījumā Honkongas tiesās cīnīsies pret izdošanu.

Ekvadora izteikusi gatavību izskatīt iespēju piešķirt patvērumu Snoudenam tāpat kā Asanžam, kurš jau gadu uzturas šīs Dienvidamerikas valsts vēstniecībā Londonā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti