Eiropa šodien

Kirgizstānas vicepremjers par EES: Tā ir tikai ekonomika

Eiropa šodien

Eiropas Parlaments mudinās visā ES ierobežot transtaukskābes

ES palīdzība Āfrikai, lai ierobežotu migrāciju uz Eiropu, sāk dot rezultātus

Ar miljardu eiro ES atbalsta Āfrikas valstis migrācijas ierobežošanā uz Eiropu

Eiropas Savienības (ES) jaunā stratēģija sniegt vairāk atbalsta Āfrikas valstīm, lai iegrožotu migrāciju uz Eiropu, sāk dot rezultātus. Šādu novērtējumu vakar deva Eiropas Komisija. Tostarp tā minēja progresu Nigērā. Vienlaikus situācija ir kļuvusi sarežģītāka Etiopijā, kur pēc asiņainiem protestiem pret autoritāro valdību izsludināts sešu mēnešu ārkārtas stāvoklis.

Brisele pirms četriem mēnešiem paziņoja par jaunu plānu migrācijas ierobežošanai, kura stratēģija ir stiprināt atbalstu Āfrikas un Tuvo Austrumu reģioniem, lai cīnītos ar cēloņiem, kas mudina cilvēkus doties uz Eiropu. Plāna ietvaros arī paredzēts atvēlēt vairāk investīciju šo valstu ekonomikas attīstībai.

Vakar, sniedzot pirmo novērtējumu stratēģijai, ar kuru pastiprināta sadarbība ar trešajām valstīm, īpaši Āfrikā, Eiropas Komisija vērtēja, ka tā „sāk dot rezultātus.”

Eiropas Savienības augstā pārstāve ārlietās Federika Mogerīni otrdien norādīja, ka sadarbības plānā ir piecas prioritārās valstis – Nigēra, Nigērija, Mali, Senegāla un Etiopija. Saskaņā ar viņas teikto, pēdējos četros mēnešos apstiprinātas 95 atbalsta programmas, kuru kopējā vērtība ir gandrīz viens miljards eiro.

Mogerīni vērtēja, ka dažos mēnešos ir panākts vairāk nekā vairākos gados:

„Šīs sadarbības un projektu galvenie uzdevumi ir, pirmkārt, glābt dzīvības - tā ir Eiropas Savienības prioritāte Nr.1. Otrkārt - tā ir cilvēku kontrabandas tīklu sagraušana, kā arī oficiālu migrācijas kanālu atvēršana un darbs pie to migrantu atpakaļsūtīšanas uz dzimteni, kuriem nav likumīgu tiesību palikt Eiropā.”

Kā vienu no piemēriem, kur esot novērojams progress, Mogerini minēja Agadesu - Nigēras pilsētu Sahāras tuksnesī, kas tikusi dēvēta arī par Āfrikas cilvēku kontrabandas galvaspilsētu. Agadesa kalpojusi kā pulcēšanās punkts migrantiem, kas tālāk vēlas doties uz Lībiju un no turienes pāri Vidusjūrai uz Eiropu. Saskaņā ar Mogerīni teikto - no turienes tagad ceļā dodas mazāk migrantu un vienlaikus vairāk atgriežas savās izcelsmes valstīs. Daļēji tāpēc, ka ir sperti soļi cilvēku kontrabandas tīklu graušanā un palīdzības sniegšanā Agadesā iestrēgušajiem.

Mali un Senegālā galvenokārt tiekot strādāts pie projektiem, lai novērstu migrācijas galvenos iemeslus. Ar Nigēriju drīzumā sāksies sarunas par šīs valsts pilsoņu atpakaļsūtīšanu no Eiropas.

Situācija ir kļuvusi sarežģītāka ar Etiopiju – tur valdība nesen izziņoja ārkārtas stāvokli uz sešiem mēnešiem, atbildot uz opozīcijas demonstrācijām un protestiem pret tās autoritāro valdību. Nemieros bojā gājuši desmitiem cilvēku.

„Politiskā situācija Etiopijā ir satraucoša, un mēs cieši sekojam līdzi notikumu attīstībai. Šobrīd mēs turpinām sniegt atbalstu šai valstij, kas grūtos ekonomiskos un sociālos apstākļos ir devusi patvērumu vairāk nekā 700 tūkstošiem bēgļu. Etiopijā mēs palīdzam veicinot darba iespēju rašanos gan bēgļiem, gan vietējiem iedzīvotājiem,” klāsta Mogerīni.

Šomēnes Etiopiju, kā arī Mali un Nigēru vairāku dienu vizītē Āfrikā apmeklēja arī Vācijas kanclere Angela Merkele. Viņas vēstījums bija, ka Āfrikas valstīm ir jāaptur migrācija, apmaiņā solot atbalstu miljoniem eiro apmērā. Merkele arī paziņoja, ka politiskā un ekonomiskā stabilizācija Āfrikā būs Vācijas prioritāte, kad tā nākamgad pārņems G20 valstu grupas prezidentūru.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt