Ar Latvijas un Lietuvas atbalstu septembrī Baltkrievijai piegādāti droni

Latvija un Lietuva bija atbildīgas par kontroles bezpilota lidaparātu jeb dronu piegādēm Baltkrievijai septembrī – laikā, kad pēc prezidenta vēlēšanām pret protestētājiem vērsās varasiestādes, ziņo Eng.lsm.lv, atsaucoties uz “EU Observer” ziņojumu.

15 droni tika piegādāti Baltkrievijas varasiestādēm 850 000 eiro vērtā projektā, ko koordinēja Latvija un Lietuva. Tie tika nodoti 16. septembrī – vairāk nekā mēnesi pēc apšaubītajām prezidenta vēlēšanām.

Ziņojumā norādīts uz Latvijas un Lietuvas diplomātu pausto cerību, ka Baltkrievijas varas iestādes pieturēsies pie noteikumiem, kurus tās ignorējušas citās jomās, un izmantos dronus tikai uzdevumiem, kuriem paredzēta to piegāde. Piemēram, katastrofu novēršanai, nevis demonstrantu un opozīcijas uzraudzībai.

“Šis aprīkojums jāizmanto tikai tiem iemesliem, kam tas ir nodrošināts,” tā “EU Observer” sacīja vārdā nenosaukts Latvijas diplomāts.

Tikmēr Baltkrievijas Valsts tiesu ekspertīžu komiteja apliecināja, ka ir saņemti 15 jauni droni. Tas noticis, pateicoties Latvijas–Lietuvas–Baltkrievijas pārrobežu sadarbības programmai, to līdzfinansē Eiropas Savienība (ES).

Aprīkojums tiekot izmantots projektā “Jaunas tiesu medicīnas tehnoloģijas nozieguma vietas apskatei un sabiedrības drošības stiprināšanai”.

Vairāk par Latvijas-Lietuvas-Baltkrievijas programmu atrodams projekta oficiālajā mājaslapā. Programmai ir arī biroji Viļņā, Daugavpilī un Minskā.

“Latvijas-Lietuvas-Baltkrievijas pārrobežu sadarbības programma 2014.-2020.gadam Eiropas Kaimiņattiecību instrumenta ietvaros stiprina attiecības, paaugstina kapacitāti un veicina dalīšanos pieredzē starp cilvēkiem un organizācijām no Latvijas, Lietuvas un Baltkrievijas, īstenojot kopīgus projektus. Galvenais mērķis ir paaugstināt vispārējo dzīves kvalitāti pierobežas reģionos,” vēstīts mājaslapā.

Konkrētais projekts - dronu piegāde - vairāk saistīts ar Lietuvu un Baltkrieviju. Latvija tajā iesaistīta tikai kā daļa no programmas, kas piegādi finansēja.

Galvenās iesaistītās institūcijas ir Lietuvas policijas kriminālistikas centrs un Baltkrievijas Republikas Valsts tiesu ekspertīžu komitejas centrālais birojs. Noteikts, ka "galvenais sagaidāmais darbību rezultāts ir izmeklēšanas efektivitātes palielināšanās lielās teritorijās”. Būs vajadzīgs astoņas reizes mazāk laika, lai dabūtu detalizētu aprakstu un mērījumus par robežas teritoriju.

KONTEKSTS:

Baltkrievijā turpinās protesti pret 9. augustā notikušo vēlēšanu Baltkrievijā rezultātiem. Tajās pēc oficiālajiem rezultātiem līdzšinējais autoritārais prezidents Aleksandrs Lukašenko ieguvis 80,1% balsu, kamēr opozīcijas kandidāte Svetlana Tihanovska tikai 10,1%. Taču opozīcija, pamatojoties uz liecībām par nepieredzēti plašiem pārkāpumiem, apgalvo, ka šie rezultāti ir viltoti. Protestus pastiprina piedzīvotā vardarbība pret aktīvistiem, kā arī opozicionāru un žurnālistu aizturēšana. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti