Ar Ķīnas prezidenta aicinājumu «nerunāt tukšu» atklāj G20 samitu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Pasaules lielāko ekonomiku - G 20 valstu - sanāksme Ķīnā iesākusies ar prezidenta Sji Dzjiņpina aicinājumu nerunāt tukšu, bet rūpīgi pievērsties ekonomikai, kas piedzīvo lēnu augšupeju un milzum daudz problēmu. 

Starptautiskais Valūtas fonds vēl pirms sanāksmes pavēstījis, ka arī nākamajā gadā globālajai ekonomikai būs jāpaciešas ar izrāvienu.

Ķīnā līderi pievēršas arī jaunumiem Eiropas Savienībā, ko izraisījis Lielbritānijas referendums par aiziešanu no Eiropas Savienības, un tam, kas notiks ar Eiropas Savienības kopējo tirgu un Lielbritānijas lomu tajā.  

G20 valstu sanāksme šoreiz notiek Handžou pilsētā Ķīnā, samitā valstis izvērtē un pārrunā pašas karstākās norises. Ķīnas prezidents Sji Dzjiņpins bijis tiešs, sakot, ka šis nav laiks apkārtrunām, bet globālā ekonomika prasa konkrētus lēmumus.

Tiesa, analītiķi jau pirms sanāksmes prognozējuši, ka G20 notiek laikā, kad stratēģiskākajās valstīs pašmājās notiek lielas politiskas pārmaiņas. Vēlēšanām jau pavisam drīz gatavojas ASV, un ne mazāk lielas pārmaiņas pēc britu referenduma piedzīvo arī Eiropas Savienība.

Šis ir pēdējais G20 samits ASV prezidentam Barakam Obamam, bet pirmais – Lielbritānijas valdības vadītājai Terēzai Mejai. Abi piedalījās kopīgā preses konferencē, kurā Obama norādīja, ka britiem tagad ir jāsaprot, ko nozīmē tā sauktais „Brexit”, un  ASV prioritāte patlaban ir sarunas ar visu Eiropas Savienību kopumā par jauno transatlantisko līgumu, un pēc tam būs jāsaprot, kā sarunas tālāk risināt ar Lielbritāniju, ja tā tiešām izstāsies no Eiropas Savienības.

Lielbritānijas premjerministrei Terēzai Mejai G20 sanāksmes laikā nāksies izklāstīt pārējiem līderiem, kas šobrīd Lielbritānijā notiek un ko “Brexit” nozīmē. Vairākas valstis jau paudušas bažas par to, kā turpmāk attīsties sadarbība ar Lielbritāniju. Japānas valdība izteikusi bažas par to, kas notiks ar japāņu uzņēmumiem Apvienotajā Karalistē.

Samita laikā līderi, protams, pievēršas arī citiem jautājumiem. Arī Eiropas Savienības vadītāji pauduši bažas par Ķīnas lētā metāla ienākšanu tirgū, kas apdraud vietējos uzņēmējus. Eiropas Komisijas prezidents Žans Klods Junkers arī skaidrojis nesen lielu trauksmi Eiropā sacēlušo gadījuma ar amerikāņu tehnoloģiju gigantu „Apple”, kam tagad nākas atmaksāt prāvas summas Īrijas valdībai, pēc tam kad Eiropas Komisija atklāja, ka uzņēmums ir saņēmis nodokļu atlaides, kas ir pretrunā ar Eiropas Savienības nosacījumiem.

Junkers īpaši vērsies pie ASV delegācijas, sakot, ka šis lēmums nav bijis vērsts pret ASV kā valsti, bet ir situācija, kas radusies, pārkāpjot Eiropas Savienības nosacījumus. Paredzams, ka šo laiku līderi izmantos, lai tiktos divpusēji un rastu iespēju pārrunāt arī citas, ar ekonomiku nesaistītas problēmas. Tā Vācija, Francija un Krievija iepriekš solījušās satikties uz izrunāt situāciju Ukrainā.   

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti