Ar izlūkdienestu saistītā skandāla dēļ atkāpjas Luksemburgas premjers

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Negaidīti noslēdzies viena no Eiropas spilgtāko līderu - Luksemburgas premjerministra Žana Kloda Junkera valdīšanas laiks. Pēc 18 gadiem Luksemburgas premjerministra krēslā Junkeram nākas atkāpties ar izlūkdienesta darbību saistīta skandāla dēļ. Tā ir viena no retajām politiskajām krīzēm citādi stabilajā Luksemburgā pēdējo vairāki desmitgažu laikā.

Luksemburgas premjerministrs Žans Klods Junkers būs iegājis vēsturē kā spilgta vēsturiska figūra, jo viņš ir visilgāk amatā sabijušais premjerministrs visā Eiropas Savienībā un visilgāk valsti vadījušais demokrātiski ievēlētais līderis pasaulē.

Junkeram izdevies noturēties valdības vadītāja krēslā 18 gadus, bet Luksemburgas politiskajā elitē un valdībā sabūt 30 gadus.

Gandrīz desmit gadu Jukers vadīja arī eirozonas valstu vadītāju sanāksmes jeb eirogrupu, līdz pērn viņu nomainīja Nīderlandes finanšu ministrs Jerūns Deiselblūms.

58 gadus vecais Junkers, kurš Eiropas Savienības aprindās zināms kā pieredzējis un ar labu humora izjūtu apveltīts, diplomātisks politiķis. Viņš ilgstoši vadījis valsti bez liekiem skandāliem, politisko skatuvi pamet ļoti negaidītā veidā.

Luskemburgā spiegošanas skandālā iesaistīts valdības izlūkdienests. Valsts prokuratūra ir uzsākusi izmeklēšanu, un pārkāpumu saraksts ir visai garš. Izlūkdienestu vaino par nelikumīgu personu noklausīšanos, korupciju un zagtu automašīnu izmantošanu. Premjerministrs Junkers apgalvo, ka neko par izlūkdienesta pārkāpumiem nav zinājis, taču apsūdzības ziņojumā pausts, ka Junkers bijis vistiešāk atbildīgais politiķis un viņš nav spējis laikus pamanīt samilzušās problēmas un informēt parlamenta kontroles komiteju vai juridiskās iestādes.

Tā vietā, lai uzmanīgāk pārraudzītu specdienestu darbību, premjerministrs pārāk bieži uzturējies Briselē, norāda viņa kritiķi.

Līdz ar Junkera aiziešanu no amata, sagaidāms, ka Luksemburga, kas līdz šim no politiskās dzīves viedokļa uzskatīta par Eiropas Savienības mierīgāko un stabilāko valsti, būs spiesta rīkot atkārtotas vēlēšanas. Junkera pārstāvētā Centriski labējā partija bijusi valdības priekšgalā kopš Otrā pasaules kara, tikai vienu reizi vēsturē zaudējot varas grožus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti