Apvienotie Arābu Emirāti ziņo par uzbrukumiem naftas kuģiem

Apvienotie Arābu Emirāti paziņojuši, ka nedēļas nogalē notikuši uzbrukumi vairākiem naftas kuģiem. Tiem nodarīti pamatīgi bojājumi, taču incidentos cilvēki nav cietuši un naftas noplūde nav notikusi. Šādi uzbrukumi radījuši jaunu satraukumu par situācijas saasināšanos reģionā, pastiprinoties saspīlējumam ASV un Irānas starpā.  

ĪSUMĀ:

  • ASV pastiprina sankcijas pret Irānu un brīdina, ka Teherāna var uzbrukt jūras satiksmei.
  • Irāna sola, ka neļaus apturēt savu naftas eksportu.
  • Apvienotie Arābu Emirāti ziņo par uzbrukumiem naftas kuģiem, nav zināms, kurš uzbrucis.
  • Irāna aicina sākt starptautisku izmeklēšanu.
  • Arābu Emirāti ar sadarbības partneriem sāk savu izmeklēšanu.
  • ASV Valsts sekretārs Pompeo pārrunās situāciju ar ES amatpersonām.

Šī mēneša sākumā Amerikas Savienotās Valstis pastiprināja pret Irānu ieviestās sankcijas, atceļot atļaujas atsevišķām valstīm iegādāties naftu no Teherānas. Šādu sankciju mērķis esot samazināt Irānas jēlnaftas eksportu līdz nullei, tādējādi cenšoties mazināt finansējumu dažādām iespējamām Irānas terorisma aktivitātēm reģionā.

Apvienotie Arābu Emirāti ziņo par uzbrukumiem naftas kuģiemUģis Lībietis

Pagājušajā nedēļā Amerikas Savienotās Valstis paziņoja, ka Tuvajos Austrumos tiks izvietota gaisa spēku bāzes kuģa kaujas vienība, tādējādi nosūtot skaidru un nepārprotamu signālu Irānai.

Vienlaicīgi Savienotās Valstis brīdināja, reģionā esošos kuģus, ka Irāna un tās sabiedrotie varētu veikt uzbrukumus jūras satiksmei.

Atbildot uz šādu rīcību, Teherāna ir solījusi atkāpties no vairākiem solījumiem, ko tā apņēmusies pildīt 2015.gada kodolvienošanās ietvaros, kā arī norādījusi, ka amerikāņu karakuģu klātbūtne vairāk uztverama nevis kā drošības garants, bet gan kā mērķis. Vienlaicīgi tā ir solījusi, ka neļaus apturēt savas naftas eksportu.

Tikai dažas dienas vēlāk Apvienotie Arābu Emriāti paziņojuši, ka netālu no Fudžairas emirāta, kas ir viens no lielākajiem naftas iekraušanas reģioniem pasaulē, notikusi sabotāža pret četriem kravas kuģiem.

Uzbrukumi notikuši Hormuzas jūras šaurumā, kas atdala Persijas līča valstis un Irānu.

Vismaz divi naftas tankeri piederējuši Saūda Arābijai, un viens no tiem bijis ceļā uz uzpildi, lai piegādātu jēlnaftu klientiem Amerikas Savienotajās Valstīs.

Ne Apvienotie Arābu Emirāti, ne Saūda Arābija neziņo par to, kurš varētu būt veicis uzbrukumus kuģiem, taču vismaz diviem kuģiem nodarīti nopietni bojājumi.

Neatkarīgo tankkuģu īpašnieku un operatoru asociācija “INTERTANKO” paziņojusi, ka tās rīcībā nonākušajos attēlos redzami caurumi kuģu bortos, kuri, visticamāk, radušies ieroču darbības dēļ.

Reaģējot uz notikušo, Irānas Ārlietu ministrija paudusi bažas par notikušo, prasot sniegt plašāku informāciju par notikušo. Pēc ministrijas pārstāvja Abasa Musavi teiktā, šādi incidenti ir satraucoši un nožēlojami. Musavi arī aicinājis uzsākt izmeklēšanu, vienlaikus norādot, ka ir jābūt uzmanīgiem par dažādām sazvērestībām, kuras atbalsta dažādi nelabvēļi ar mērķi apdraudēt drošību un stabilitāti reģionā.

Arī Apvienotie Arābu Emirāti sadarbībā ar starptautiskām institūcijām ir uzsākuši izmeklēšanu, aicinot globālās lielvaras novērst dažādu pušu mēģinājumus apdraudēt starptautisko kuģošanas drošību.

Savukārt ASV Jūras administrācija pagaidām vēl šo incidentu apstiprinājumu neesot saņēmusi, aicinot uz piesardzību.

ASV Valsts sekretārs Maiks Pompeo ir atcēlis pirmdien, 13. maijā, plānoto vizīti Maskavā, tā vietā dodoties uz Briseli, lai situāciju Irānā pārrunātu ar Eiropas Savienības amatpersonām, kuras, atšķirībā no ASV, joprojām ir uzticīgas Irānas kodolatbruņošanās dokumentam.

Eiropas Savienības augstā pārstāve ārlietās Federika Mogerīni pirms gaidāmās bloka ārlietu ministru tikšanās, kurā tiks runāts par iespējām saglābt Irānas kodolvienošanos, ir paziņojusi, ka tikai diplomātisks dialogs ir vienīgais un labākais veids, kā pārvarēt pašreizējās domstarpības un novērst situācijas turpmāko saasināšanos reģionā.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti