Apvienotie Arābu Emirāti uzsāks valsts vēsturē pirmo kosmosa misiju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Apvienotie Arābu Emirāti (AAE) otrdien, 14. jūlijā, kļūs par pirmo valsti arābu pasaulē, kas īstenos kosmosa misiju uz Marsu. Plānots, ka zonde "Al-Amal" jeb "Cerība" pētīs Marsa laikapstākļus sarkanās planētas atmosfērā.

Apvienotie Arābu Emirāti uzsāks valsts vēsturē pirmo kosmosa misiju
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

AAE dalība ar kosmosu saistītajos procesos nav nekas jauns, un šīs valsts ambīcijas ir lielas. Tuvo Austrumu valsts jau sekmīgi palaidusi orbītā vairākus satelītus. Savukārt pērn kosmosā devās arī pirmais AAE kosmonauts.

Pirmo reizi kāda zonde uz Marsa piezemējās 1971. gadā. Tas notika tieši tajā dienā, kad tika izveidoti AAE. Tagad, gandrīz pusgadsimtu pēc tam, kad Padomju Savienība uz sarkanās planētas nosēdināja zondi “Marss 3”, turīgās valsts mērķis ir nosūtīt uz šo planētu savu zondi – teju pusotru tonnu smago “Cerību”, kuras izmērs salīdzināms ar vieglo automašīnu.

Zonde no Japānas Tanegasimas kosmosa centra startēs 14. jūlijā un ceļā pavadīs vairāk nekā septiņus mēnešus. “Cerība” tiek palaista tieši šajā datumā, lai Marsu sasniegtu laikā, kad apritēs 50 gadi kopš AAE izveidošanas. Vēlāk zonde teju 700 dienas riņķos ap sarkano planētu un pētīs tās atmosfēru un laikapstākļus.

AAE orbītā nosūtījuši jau deviņus funkcionējošus satelītus un tuvākajos gados plāno palaist vēl astoņus. Septembrī valsts nosūtīja kosmosā savu pirmo pilsoni, kurš kļuva arī par pirmo arābu, kurš apmeklējis Starptautisko kosmosa staciju.

Tuvo Austrumu valsts ambīcijas gan ir daudz lielākas – tā līdz 2117.gadam vēlas uz Marsa izveidot cilvēku apmetni.

Līdz tam tuksnesī ārpus Dubaijas tiek plānots izveidot “Zinātnes pilsētu”, lai modelētu Marsa apstākļus un izstrādātu tehnoloģijas, kas nepieciešamas planētas kolonizēšanai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti