Aptaujas: Nīderlandes vēlēšanās uzvarējusi premjera Rutes partija

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

 Trešdien notikušajās Nīderlandes parlamenta vēlēšanās visvairāk balsu ieguvusi pašreizējā premjerministra Marka Rutes pārstāvētā liberāli konservatīvā Tautas partija brīvībai un demokrātijai (VVD), liecina nobalsojušo vēlētāju apraujas.

Uzvaru vēlēšanās gan prognozēja eiroskeptiskā Gērta Vildersa Brīvības  partijai, kas pēc “Brexit” nozīmētu tālāku apdraudējumu Eiropas Savienības vienotībai. Vilderss arī solīja rīkot referendumu par izstāšanos.  Bet saskaņā ar aptaujām Gērta Vildersa vadītā galēji labējā Brīvības partija (PVV) ierindojusies otrajā vietā, dalot šo godu ar vēl divām citām partijām. 

Pēc aptauju rezultātu paziņošanas Vilderss tviterī ierakstīja: “Paldies visiem, kas balsoja par PVV. Mēs ieguvām vietas parlamentā! Tā ir pirmā uzvara. Rute vēl  mani redzēs”.  

Vilderss vēlas slēgt mošejas, aizliegt Korānu un panākt Nīderlandes izstāšanos no Eiropas Savienības.

Saskaņā ar sabiedriskās domas pētniecības uzņēmuma "Ipsos" aplēsēm VVD izcīnījusi 31 no 150 parlamenta deputātu vietām, kamēr PVV, kristīgie demokrāti (CDA) un centriskā partija D66 ieguvušas par 19 mandātiem katra.

Tomēr salīdzinājumā ar iepriekšējām parlamenta vēlēšanām, kas notika 2012.gadā, VVD pārstāvniecība sarukusi par desmit vietām, kamēr PVV savu pārstāvniecību par trim vietām palielinājusi, liecina "Ipsos" aplēses.

Savukārt CDA izcīnījusi sešus papildus mandātus, bet D66 - septiņus.

Nobalsojušo vēlētāju aptaujas "Ipsos" veica pie 43 no 9300 vēlēšanu iecirkņiem, un šīs aptaujas pieļaujamās statistiskās kļūdas robeža ir plus mīnus divi procentpunkti.

Nīderlandes parlamentā parasti iekļūst daudzas partijas un neviena nespēj iegūt absolūto vairākumu, tāpēc jau vairāk nekā 100 adu garumā visas valdības veidoja koalīcijas. Pirms vēlēšanām visas partijas paziņoja, ka neveidos koalīciju ar Vildersu, norāda raidsabiedrība BBC. 

Dienas gaitā bija vērojama augsta vēlētāju aktivitāte, un eksperti lēš, ka tā varētu sasniegt 80%, kas ir ievērojami vairāk nekā 2012.gadā, kad pie balsošanas urnām devās nepilni 75% balsstiesīgo vēlētāju.

  Garo rindu dēļ pie vēlēšanu iecirkņiem balsošana Nīderlandes parlamenta vēlēšanās   tika pagarināta vēl pēc deviņiem vakarā. Vēlēšanu komisijas amatpersonas pavēstīja, ka iecirkņi darbu turpinās, kamēr būs nobalsojuši visi, kas deviņos stāvēs  rindā. 

Oficiālie rezultāti tiks paziņoti 21.martā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti