Aptaujas: Īri sliecas atbalstīt viendzimuma laulības

Īrijā jau sācies referendums par viendzimuma laulību legalizāciju. Aptaujas liecina, ka vēlētāji varētu atbalstīt šo priekšlikumu, taču visu izšķirs vienas vai otras nometnes atbalstītāju aktivitāte. Pret izmaiņām konstitūcijā iestājas katoļu baznīca, kā arī Īrijas vecākā paaudze un lauku iedzīvotāji. Īrijā viendzimuma attiecības ilgstoši bija aizliegta tēma un pat krimināli sodāma.

Viendzimuma attiecībām Īrijā ir gara vēsture. Tikai deviņdesmito gadu sākumā Īrija atcēla noteikumus, ka homoseksualitāte ir krimināli sodāma, kļūdama par vienu no pēdējām valstīm Rietumu pasaulē, kas pieņēmusi šādu lēmumu. Tagad, jau pēc 22 gadiem, prognozes liecina, ka vairums īru referendumā varētu atbalstīt viendzimuma laulības.

Un daudzi eksperti ir visai pārsteigti par to, cik ātri sabiedrības doma Īrijā ir mainījusies, lai gan, piemēram, aborti valstī joprojām ir aizliegti.

Dodoties uz iecirkņiem, īriem ir jāatbild uz jautājumu, vai Īrijas konstitūciju papildināt ar pantu, kas nosaka, ka "laulību saskaņā ar likumu var noslēgt divas personas neatkarīgi no to dzimuma". Jau iepriekš balsošanā ir piedalījušies tie Īrijas pilsoņi, kuri dzīvo uz valstij piederošajām salām vai šajā laikā atrodas slimnīcās.

Līdz pat pēdējam brīdim ir noritējušas abu pretējo pušu kampaņas – gan medijos, gan ielās. Nosliekties par labu vienam vai otram viedoklim aicinājuši plakāti, aģitācijas autobusi un citas aktivitātes. Savu viedokli, piemēram, ielīmējot skatlogā uzrakstu „Jā vienlīdzībai!” nav vilcinājušās paust arī kafejnīcas un krodziņi.

Savu noskaņojumu kanālam „Euoronews” atklāj balsotāji:
„Es Īrijā ilgstoši esmu bijis otrās klases pilsonis un tagad vēlos justies vienlīdzīgi. Tas varbūt nepalīdzēs man, bet noteikti nākamajām paaudzēm nebūs jāpiedzīvo tas, ko nācās pārdzīvot man.”
„Domāju, ka tas ir taisnīgi. Lielāka vienlīdzība ir labāka Īrijai.”
„Es aizstāvu tradicionālas laulības.”
„Personīgi es uzskatu, ka viendzimuma laulības ir visnedabiskākais, kas var būt.”

Grozījumu konstitūcijā par labu homoseksuāliem pāriem atzīst visas lielākās politiskās partijas, arī konservatīvie. Premjerministrs Enda Kenijs sacījis, ka ar šo balsojumu un grozījumiem Konstitūcijā Īrija nodrošinās, ka pret cilvēkiem izturēsies vienādi neatkarīgi no tā, ko viņi mīl. Kampaņā iesaistījušās arī ne tikai Īrijā, bet arī pasaulē zināmas mūzikas zvaigznes, piemēram, rokgrupas „U2” līderis Bono, kurš pavēstījis, ka uzurpēt vārdu "laulība" līdzinās centieniem uzurpēt vārdu "mīlestība".

Tomēr pret šīm izmaiņām joprojām iebilst katoļu baznīca. "Laulība jāpasargā unikālajām un savstarpēji papildinošajām attiecībām starp sievieti un vīrieti, kas vienīgās sniedz iespēju radīt un uzaudzināt bērnus," teikts Īrijas bīskapu padomes izplatītajā paziņojumā. Pret jauninājumiem ir arī gados vecākie valsts iedzīvotāji un lauku rajonos dzīvojošie.

Balsošanas iecirkņi ir vaļā jau vairākas stundas un tie tiks slēgti desmitos vakarā jeb pusnaktī pēc Latvijas laika. Balsis sāks skaitīt rīt no rīta, un tad arī būs zināmi pirmie rezultāti.

Viendzimuma laulības līdz šim legalizētas 18 pasaules valstīs, no kurām 13 ir Eiropā. Interesanti, ka Ziemeļīrijā geju laulības joprojām ir aizliegtas, lai gan visur citur Lielbritānijā tās ir legalizētas.

Līdzīgi kā Īrijā, šādi referendumi ir notikuši arī Horvātijā un Slovēnijā, bet abos gadījumos vairums tomēr balsoja „pret”. Slovēnijā galu galā geju laulības legalizēja ar parlamenta lēmumu.

Arī Īrijā pēc referenduma par grozījumiem Konstitūcijā būs jābalso parlamentam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti