Aptauja: Itālijas parlamenta vēlēšanās uzvar kreisi centriskā Demokrātiskā partija

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem.

Itālijas parlamenta vēlēšanās uzvaru guvusi kreisi centriskā Demokrātiskā partija ar tās līderi Pjēru Luidži Bersani priekšgalā. Par to liecina pirmās aptaujas pie vēlēšanu iecirkņiem. Tās liecina, ka Bersani spēki apsteiguši bijušo premjerministru Silvio Berluskoni, bet pašreizējā premjerministra Mario Monti centristi ierindojušies vien ceturtajā vietā. 

Divu dienu ilgās Itālijas parlamenta vēlēšanas ir noslēgušās. Tās ieies vēsturē ar zemāko vēlētāju aktivitāti, ko daži novērotāji skaidro ar sliktajiem laika apstākļiem.

Pēc iecirkņu slēgšanas publiskotās vēlētāju aptaujas liecina, ka ir piepildījušās priekšvēlēšanu laikā izteiktās prognozes un uzvaru ir guvusi Pjēra Luidži bersani vadītā Demokrātiskā partija un tās mazākās kreisi noskaņotās partneres, kas kopā ieguvušas aptuveni 35% līdz 38% procentus balsu. Lai arī sākotnēji pastāvēja bažas, ka Bersani spēki varētu neiegūt vairākumu parlamenta augšpalātā Senātā, šīs prognozes tomēr nav piepildījušās.

Bersani kreisi centriskie spēki ir apsteiguši labēji centrisko koalīciju, kuru vadīja uz politiskās skatuves no jauna uznākušais, skandalozais ekspremjers Silvio Berluskoni. Par viņa aliansi savas balsis atdevuši 30% līdz 32% vēlētāju. Pirms vēlēšanām vairāki Eiropas līderi aicināja balsot pret Berluskoni, jo viņa atgriešanās valdībā būtu īsta traģēdija un nozīmētu uzsākto reformu izgāšanos.

Pārsteidzoši augstus rezultātus sasniegusi bijušā komiķa Beppes Grillo jaunizveidotā „Piecu zvaigžņu kustība", kas savā priekšvēlēšanu kampaņā īpašu uzsvaru lika sociālo netaisnību un uz pieaugošo neapmierinātību ar tradicionālajiem politiķiem. Grillo, kurš pats parlamentā nedrīkstēs darboties un kurš vietējiem medijiem pat nav sniedzis nevienu interviju, arī aicināja norakstīt Itālijas milzīgos parādus, kā arī sarīkot referendumu par turpmāku dalību eirozonā. Iegūtie aptuveni 20% balsu ir spēcīgs signāls par Itālijas sabiedrībā valdošo noskaņojumu. Ja kritiķi norāda, ka „Piecu zvaigžņu kustības" politiķi ir nepieredzējuši, turklāt viņiem nebūs arī izteikta līdera, kas dotu norādījumus, tad viņa atbalstītāji pauduši vēlmi politiskajā dzīvē redzēt jaunas sejas un jaunas dvesmas.

To, kas sabiedrības neapmierinātība ar bargajiem taupības pasākumiem un ieilgušo ekonomisko krīzi ir tikai pieaugusi, spilgti pierāda arī līdzšinējā premjerministra Mario Monti un viņa vadīto centristu iegūtā tikai ceturtā vieta ar 7% līdz 9% balsu. Ļoti iespējams, ka Pjērs Luidži Bersani savā koalīcijā varētu aicināt tieši Monti bloku, jo jau iepriekš Bersani bija izteicies, ka viņš ir apņēmības pilns turpināt Monti aizsāktās reformas, vienlaicīgi gan norādot, ka pašreizējai Eiropas politikai lielāka uzmanība būtu jāpievērš izaugsmes veicināšanai un jaunu darba vietu radīšanai.

Kā aģentūrai France Press norādījis politikas profesors Roberto D'Alimonte, šīs vēlēšanas ir pašas svarīgākās Itālijai kopš 1990.gadu sākuma, kad pēc dažādiem skaļiem korupcijas skandāliem tika pielikt punkts Kristīgo demokrātu radītajai politiskajai kārtībai. Kā norāda D'Alimonte, šoreiz jautājums vairs nav tikai par pašu Itāliju, bet gan par Eiropu un tās nākotni. Galu galā, Itālija ir trešā lielākā ekonomika Eiropas Savienībā aiz Vācijas un Francijas, tāpēc, kā norāda BBC komentētājs Gevins Hjūits, Eiropas līderi uzmanīgi sekos tam, kādu signālu Itālija sniegs Eiropai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti