Apstiprina Ziemeļkorejas diktatora brāļa noindēšanas versiju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Malaizijas policija informēja, ka Ziemeļkorejas diktatora Kima Čenuna pusbrālis Kims Čennams ir noslepkavots, izmantojot nervu toksīnu VX,  ko Apvienotās Nācijas klasificējušas kā masu iznīcināšanas ieroci.

Tiesībsargi informēja, ka toksīna pēdas ir atrastas uz mirušā vīrieša sejas un acīm. Šī ķīmiskā viela ir bez garšas un smaržas un ļoti indīga.

45 gadus vecais Kims Čennams, kurš savulaik tika uzskatīts par Ziemeļkorejas bijušā līdera, sava tēva Kima Čenira potenciālo mantinieku, nomira pagājušās nedēļas sākumā Malaizijas Kualalumpuras lidostā. Viņam uzbruka divas sievietes, no mugurpuses uz sejas uzlejot vai uzziežot kādu vielu. 

Pirms nāves Kims vērsās pie lidostas personāla, sūdzoties par galvassāpēm, viņš sāka zaudēt samaņu, sākās konvulsijas, un viņš nomira ceļā uz slimnīcu.

Autopsijā noskaidrots, ka nāves cēlonis nebija sirdslēkme. Malaizijas policijas priekšnieks Halids Abu Bakars pastāstīja, ka „sākotnējās izmeklēšanas dati par ķīmisko vielu, ko mēs atradām, un kas izraisīja Kima Čennama nāvi, liecina, ka tā ir VX nervu inde - tā ir klasificēta kā letāls ķīmiskais ierocis”.

VX nervu inde ir ļoti spēcīgs ķīmiskais ierocis. Tikai piliens šīs vielas uz ādas var nogalināt cilvēku. Tā var uzsūkties ķermenī, arī ieelpojot vielas garaiņus, to norijot, vai tai nokļūstot uz acīm. Toksīns iesūcas un sagrauj nervu sistēmu.

Apvienotās Nācijas VX nervu toksīnu klasificējušas kā masu iznīcināšanas ieroci. Saskaņā ar starptautisko Ķīmisko ieroču konvenciju, valstīm ir atļauti tikai ierobežoti šīs vielas krājumi tikai zinātniskās pētniecības nolūkiem, tie ir jādeklarē un pakāpeniski jāiznīcina. Ziemeļkoreja nav parakstījusi Ķīmisko ieroču konvenciju.

VX nervu inde tīrā stāvoklī ir bez smaržas un garšas, pēc konsistences atgādina motoreļļu. Ir arī pretinde, taču tā jāpiemēro nekavējoties. Piemēram, Līča karā pagājušā gadsimta deviņdesmito gadu sākumā ASV karavīri līdz nesāja medicīnas komplektu, kurā bija šādas pretindes injekcija. Ir liecības, ka bijušais Irākas līderis Sadams Huseins varētu būt izmantojis VX nervu indi starp citiem ķīmiskajiem ieročiem, kurus viņš vērsa pret kurdiem astoņdesmito gadu nogalē, nogalinot tūkstošiem cilvēku.

Malaizijas policija arī paziņoja, ka viena no divām aizturētajām sievietēm, kuras tur aizdomās par Kima nogalināšanu, pēc uzbrukuma viņam lidostā arī izrādījusi saslimšanas simptomus un vēmusi. Policija arī norādīja, ka pēc uzbrukuma viņa uzreiz devusies uz labierīcībām, rokas turot prom no sevis, lai tās nomazgātu. Policijas ieskatā, tas liecina, ka viņa labi zināja, ka darīšana ir toksīnu.

Izmeklētāji mēģinās noskaidrot, no kurienes nāca Kima nogalināšanā izmantotā VX nervu inde un kā tā iekļuva valstī. Tomēr policija atzīst – ja vielas apjoms bija mazs, tad to būs ļoti grūti atklāt.

Abas jau aizturētās sievietes ir vjetnamiete un indonēziete.  Malaizija ceturtdien, 23.februārī, arī lūdza Interpolu izsludināt starptautiskajā meklēšanā vēl četrus Ziemeļkorejas pilsoņus, kuri tiek turēti aizdomās par līdzdalību Čennama slepkavībā un pēc tās atstāja valsti.

Pagaidām nav izdevies aizturēt arī divus iespējamos lieciniekus - Ziemeļkorejas diplomātu un aviokompānijas darbinieku.

Jau ziņots, ka Malaizijas policija paziņoja, ka saistībā ar Ziemeļkorejas diktatora Kima Čenuna pusbrāļa Kima Čennama noslepkavošanu ir aizturēts Ziemeļkorejas pilsonis. Kopumā aizdomās par Čennama slepkavību ir aizturēti trīs cilvēki: divas sievietes no kurām vienai bija Vjetnamasotrai - Indonēzijas pase, kā arī kāds vīrietis, kas bija Malaizijas pilsonis.  

Tiek uzskatīts, ka aiz Kima Čennama slepkavības stāv viņa jaunākā pusbrāļa Kima Čenuna vadītā Ziemeļkoreja. Phenjana stingri iebilda Malaizijas vēlmei veikt autopsiju, un to apsūdzēja par „ļauniem” nolūkiem. Izskatās, ka Ziemeļkorejas valsts mediji tikai ceturtdien pirmo reizi pieminēja Kima Čennama bojā eju, viņu vārdā gan nenosaucot. Ziemeļkorejas oficiālā ziņu aģentūra KCNA paziņoja, ka Malaizija ir atbildīga par kāda Ziemeļkorejas pilsoņa nāvi, mēģina politizēt viņa mirstīgo atlieku atgriešanu, un ka Malaizijas prasība pēc DNS paraugiem no mirušā tuviniekiem ir „absurda”.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti