Apšaudes ASV sāk mazināt republikāņu noraidošo attieksmi pret ieroču kontroli

ASV prezidents Donalds Tramps ir pārliecināts, ka viņam izdosies panākt lielāko ieroču lobiju attieksmes maiņu jautājumā par ieroču īpašnieku pagātnes pārbaužu nepieciešamību. Pretēji demokrātu politiķu aicinājumiem republikāņi pašlaik nav gatavi pārtraukt vasaras brīvdienas, lai ķertos pie šo jautājumu izskatīšanas steidzamības kārtā. Tikmēr Nacionālā šaujamieroču asociācija uzskata, ka politiķu piedāvātie ieroču kontroles pasākumu nav vajadzīgi un nespēs novērst turpmākus uzbrukumus.

Apšaudes ASV sāk mazināt republikāņu noraidošo attieksmi pret ieroču kontroliUģis Lībietis

Pēc pagājušajā nedēļas nogalē notikušajām apšaudē Elpaso pisētā Teksasas štatā un Deitonā, Ohaio štatā, kuros tika nogalināts 31 cilvēks, Amerikas Savienotajās Valstīs (ASV) ar jaunu sparu ir uzjundījušas runas par nepieciešamību īstenot ieroču kontroles reformu.

Vakar ASV prezidents Donalds Tramps tikās ar Savienoto Valstu lielākā un ietekmīgākā ieroču lobija, Nacionālās šaujamieroču asociācijas, vadītāju Veinu Lapjēru. Dienu iepriekš Lapjērs paziņoja, ka politiķu prasība pastiprināt potenciālo ieroču pircēju pagātnes pārbaudes nav atbalstāma, jo tā var apdraudēt konstitūcijā noteiktās tiesības nēsāt ieročus. Pēc viņa vārdiem, politiķu piedāvātie pasākumi nebūtu novērsuši Elpaso un Deitonas traģēdijas.

Nacionālā šaujamieroču asociācija tradicionāli ir bijusi viens no dāsnākajiem Republikāņu partijas finansiālajiem atbalstītājiem, un republikāņi vienmēr ir iebilduši pret prasībām pastiprināt ieroču īpašnieku pārbaudes. Taču tā vien liekas, ka šis noskaņojums pamazām sāk mainīties.

Arī Donalds Tramps pēc vakardienas sarunām ir paziņojis, ka viņaprāt, ir iespējams panākt arī ieroču lobija nostājas maiņu. Pēc Trampa vārdiem, pat paši stingrākie ieroču nēsāšanas tiesību aizstāvji apzinās, ka nebūtu vēlama ieroču nonākšana garīgi slimu, sliktu, bīstamu un traku cilvēku rokās.

Demokrātu partijas līdere ASV kongresā Nensija Pelosi ir aicinājusi valsts prezidentu atsaukt ASV senātu no vasaras brīvdienām, lai debatētu par ieroču kontroles likumdošanu, ko ir apstiprinājuši demokrātu likumdevēji. Šo dokumentu vidū ir arī jau februārī pieņemtais likumprojekts, kas dod tiesības veikt federālas kriminālās pagātnes pārbaudes ieroču īpašniekiem. Pelosi vēstulē norādīts, ka saprātīgas pārbaudes atbalsta vairāk nekā 90% amerikāņu. Pelosi vēstuli ir parakstījuši arī 200 ASV pilsētu mēri.

Līdz šim gan Senāta republikāņu līderis Mičs Makonels ir noraidījis iespēju sasaukt Senāta sēdi. Gan Makonels, gan Tramps ir izteikušies, ka līdz vasaras brīvdienu beigām būs iespējams sagatavot pienācīgu potenciālo izmaiņu paketi, lai to izskatītu vēlāk. Jau tagad tiek prognozēts, ka republikāņi, visticamāk, noraidīs demokrātu aicinājumus pilnībā aizliegt automātiskos uzbrukuma ieročus, kādi daudzkārt izmantoti masu apšaudēs. Ieroču lobiji uzsver, ka šādi ieroči ir ļoti populāri, turklāt pilnībā likumīgi un nozīmīgi gan medībām, gan pašaizsardzībai.

Taču gandrīz puse no ASV iedzīvotājiem uzskata, ka drīzumā Savienotās Valstis var piedzīvot jaunu masu apšaudi. Par to liecina ''Reuters/Ipsos'' veiktā aptauja. Vienlaicīgi kļuvis zināms, ka Baltā nama amatpersonas vakar ir tikušās ar lielāko sociālo mediju kompānijām, lai runātu par veidiem, kā mazināt ekstrēmismu internetā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt