Apšaude Minhenē: Iedzīvotāji gaida atbildi uz jautājumu – kāpēc notika traģēdija

Šaušana lielveikalā Minhenē ir trešais uzbrukums, ko piedzīvo Rietumeiropa nedaudz vairāk kā vienas nedēļas laikā. Nu arī Minhenes iedzīvotāji liek sveces un piemin upurus, uzdodot jautājumu – kāpēc notikusi šī traģēdija? 

Pagaidām noraidīta jebkāda uzbrucēja saistība ar teroristiem vai "Daīš" jeb "Islāma valsti". Toties 18 gadus vecais jaunietis ir sirdzis ar depresiju un atradies psihiatru aprūpē.

Liek sveces un ziedus, un gaida atbildes

Ierastā piektdienas vakara ņirboņa aprāvās līdz ar ziņām par notikumiem Minhenē. Ar katru brīdi informācija kļuva arvien ļaunāka. Sestdienas laikrakstu salikšana kavējās līdz pēdējam, gaidot informāciju par krīzes atrisināšanos. "Asinspirts Minhenē" – sestdienas rītā vēstīja lielākais nedēļraksts “Bild”. Cilvēki liek rozes un aizdedz svecītes, pieminot upurus.

Kādā no plakātiem Minhenē lasāms jautājums „Kāpēc?“. Jautājums, uz ko atbildi gaida visa Vācijas sabiedrība, bet uz ko dienesti vēl pilnvērtīgi nespēj atbildēt.

Policija veikusi kratīšanu – nekas upura mājvietā neliecina par jebkādu saistību ar džihādistu grupējumu "Daīš" jeb tā saukto "Islāma valsti", un kategoriski tiek uzsvērts - uzbrucējs nekādi nav saistīts ar bēgļu jautājumu. Nav runas arī par politiskiem motīviem. Toties viņš ir sirdzis no depresijas un viņa lietās atrasti informācijas materiāli par citiem līdzīgiem uzbrukumiem.

Daudz cilvēku iesaistās meklēšanā

Sākotnējā aina rādījās citādāka. Patieso apstākļu noskaidrošanai šoreiz nepalīdzēja arī milzīgais komentāru daudzums, kas pārpludināja gan Minhenes policijas mājaslapu, gan lielākos vietējos un starptautiskos medijus.

Ar savu informāciju, dažkārt netiešiem novērojumiem, dalījās gan cilvēki, kas slēpās dažādās vietās lielveikalā, gan tie, kas bija jau pametuši notikuma vietu, un arī tie, kas tam visam vienkārši sekoja līdzi. Tas zināmā mēra apgrūtina precīza priekšstata veidošanos.

Arī pēc tam, kad tika atrasts iespējamā uzbrucēja līķis un nosūtīts robots viņa mugursomas satura izpētei, policija turpināja meklēt vēl vismaz divas personas. Saskaņā ar aculiecinieku stāstīto tās izskrēja no tirdzniecības centra, steidzīgi ielēca privātā auto un lielā ātrumā pameta notikumu vietu.

Spriedze mazinājās tikai pēc tam, kad policija atrada šīs personas un veica apstākļu noskaidrošanu. Tie nebija teroristi.

Mudina apturēt vardarbības vēršanos plašumā

Vācijas kancleres Angelas Merkeles tuvs sabiedrotais un kristīgo demokrātu parlamentārās frakcijas vadītājs Folkers Kauders aicināja spert soļus, lai apturētu vardarbības vēršanos plašumā. "Neatkarīgi no motīviem mums jānodrošina, ka vardarbība neiet vēl tālāk. Savstarpējie apvainojumi bieži iesāk vardarbības spirāli," atzina ietekmīgais politiķis.

Arī arābu un citu Tuvo Austrumu iebraucēju kopienās šis uzbrukums rada satraukumu. Nedēļas sākumā notika traģēdija Vircburgā, kuru pastrādāja bēglis no Afganistānas, kas bija izmitināts audžuģimenē. Bet jūnija sākumā parādījās ziņas, ka izdevies novērst četru sīriešu teroristu pašnāvnieku uzbrukumu Diseldorfā. Trīs no viņiem ieradās Vācijā pa bēgļu ceļu cauri Turcijai un Grieķijai.

Lai gan Minhenes traģēdijas gadījumā kategoriski tiek noraidīta saistība ar bēgļu tematu, tomēr Vācijas sabiedrības iecietība šajās dienās piedzīvo pamatīgu pārbaudījumu.

Jau ziņots, ka Vācijā, Minhenes tirdzniecības centrā "Olympia" piektdienas, 22.jūlja, vakarā notika apšaude, kurā vismaz deviņi cilvēki nogalināti un vairāki ievainoti. Šāvējs esot 18 gadus vecs Irānas izcelsmes Vācijas pilsonis, kurš pēc apšaudes esot izdarījis pašnāvību.

Policija sestdien paziņoja, ka jaunietis bijis psihiski nelīdzsvarots un tika ārstēts. Tāpat uzbrucējs esot bijis apsēsts ar ideju par masu apšaudes sarīkošanu. Viņš esot iedvesmojies no Norvēģijas masu slepkavas Andersa Bēringa-Breivīka. Minhenes apšaude sakrita ar šī Bēringa-Breivīka sarīkotā slaktiņa piekto gadadienu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti