Aprit pieci gadi kopš Gruzijas un Krievijas kara sākuma

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

8. augustā aprit pieci gadi kopš militārā konflikta izcelšanās starp Gruziju un Krieviju. Gruzijas valdība ceturtdien rīkoja vairākus svinīgus pasākumus, tostarp vainagu nolikšanu Tbilisi kapsētā kaujās bojāgājušajiem un militāro parādi Gori pilsētā, kuru Krievijas spēki bombardēja un uz īsu laiku okupēja. Piemiņas pasākumi notikuši arī Dienvidosetijā un Maskavā. Taču kara sākuma gadadiena izcēlusies arī ar vairākiem skaļiem paziņojumiem gan no Gruzijas, gan Krievijas puses.

Gan vakar, gan šodien Dienvidosetijā, Maskavā, kā arī Gruzijā notiek piemiņas pasākumi, lai pieminētu tieši pirms pieciem gadiem uzsākto karu starp Gruziju un Krieviju. Gadadienas priekšvakarā Gruzijas un Krievijas politiķi viens otru vainoja par konfliktu, lai gan iepriekš bija cerības, ka abu valstu starpā attiecības sāk normalizēties.

Kā kara sākuma gadskārtas priekšvakarā gruzīnu televīzijas kanālam „Rustavi 2” atzina Krievijas premjerministrs Dmitrijs Medvedevs, kurš 2008. gadā bija valsts prezidents un deva pavēli par Krievijas spēku iesaistīšanos militārajā konfliktā, toreiz viss tika izdarīts pareizi, un Krievija par notikušo neatvainosies. Medvedevs arī noliedzis apgalvojumus, ka Krievija būtu pārkāpusi miera vienošanos, neizvedot savu karspēku no Dienvidosetijas :

„Manuprāt, pats bīstamākais būtu, ja šīs sadursmes un militārās operācijas un patiesībā vienkārši cilvēku bojāeja, pēc 2008. gada 8. augusta turpinātos pastāvīgi. Un šādi draudi bija. Es uzskatu, ka viss, ko gan es kā prezidents, gan mūsu bruņotie spēki gan diplomātiskajā, gan politiskajā līmenī paveicām, palīdzēja nomierināt situāciju. Jā, tie nebija viegli lēmumi, taču es uzskatu, ka viss tika izdarīts pareizi.”

Nedaudz vēlāk vēl vienā intervijā jau citam televīzijas kanālam „Russia Today” Medvedevs pauda pārliecību, ka attiecības ar Gruziju ir iespējams uzlabot:

„Ziniet, šajā jautājumā es pilnībā esmu optimists. Es esmu pārliecināts, ka viss būs kārtībā. Mūsu tautas pat nav sastrīdējušās. Diemžēl, šis konflikts, protams, nepalīdz savstarpējai sapratnei, taču tas nav dziļš tautu konflikts. Es vēlreiz atkārtoju, ka tā bija milzīga kļūda, kas dažu valstu vadītāju dēļ pārvērtās par noziegumu.”

2008. gada karš šodien tiek pieminēts arī Gruzijā. „Demokrātiskās kustības” līdere un prezidenta amata kandidāte Nino Burdžanadze paziņojusi, ka pie atbildības būtu jāsauc tie cilvēki, kas nespēja pasargāt Gruziju no šī kara. Viņa paudusi pārliecību, ka no kara bija iespējams izbēgt, bet vislielākā atbildība par notikušo gulstas tieši uz pašreizējā prezidenta Mihaila Saakašvilli pleciem.

Līdzīgi kā Nino Burdžanadze, arī Gruzijas prezidents Mihails Saakašvili šodien bija ieradies Muhatgverdi kapsētā, lai pieminētu augusta karā bojā gājušos gruzīnu karavīrus. Pēc piemiņas ceremonijas Saakašvili žurnālistiem paziņoja, ka tieši pateicoties viņam ir saglabāts Gruzijas valstiskums un Gruzija 2008. gadā darīja visu iespējamo, lai novērstu visaptverošu Krievijas uzbrukumu. Gruzijas prezidents arī solījis turpināt eiroatlantisko integrāciju, vienlaicīgi saglabājot labas kaimiņattiecības ar saviem kaimiņiem, tostarp Krieviju. Putina valdīšanas laikā gan tas nebūšot iespējams, bet gruzīnu tautai ir jābūt gatavai sadarboties jau ar nākamo Krievijas varu.

Savukārt Gruzijas premjerministrs Zurabs Abašidze par attiecībām ar Krieviju intervijā raidsabiedrībai „The Voice of Russia” izteicies, ka diplomātisko attiecību atjaunošana ar Krieviju nozīmētu Abhāzijas un Dienvidosetijas neatkarības atzīšanu, tāpēc, visticamāk, tik drīz vienotu viedokli par augusta karu sasniegt neizdosies. Taču pēc Abašidzes domām, ir nepieciešams virzīties uz priekšu nelieliem solīšiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti