Pusdiena

Pusdiena 17.07.2018

Pusdiena

Tramps noraida kritiku par Helsinku sarunām un atkal kritizē NATO partnerus

Aprit 4 gadi kopš MH17 notriekšanas; par atbildīgo sodīšanu aizvien nav skaidrības

Aprit 4 gadi kopš MH17 notriekšanas; par atbildīgo sodīšanu aizvien nav skaidrības

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Šodien, 17.jūlijā, aprit četri gadi, kopš Austrumukrainā tika notriekta Malaizijas pasažieru lidmašīna. Bojā gāja visi aviolainerī esošie 298 cilvēki. Starptautiskie izmeklētāji nesen paziņoja, ka tā notriekta ar raķeti “Buk”, kas bija atvesta no Krievijas.

ĪSUMĀ:

  • Pirms 4 gadiem virs Ukrainas notriekta Malaizijas MH17 lidmašīna -  gāja bojā 298 cilvēki.
  • Raķete no iekārtas “Buk” raidīta no prokremlisko separātistu kontrolētās teritorijas.
  • Izmeklētāji paziņoja: iekārta atvesta no Krievijas.
  • Nīderlande un Austrija paziņoja – Krievija ir juridiski atbildīga par to.
  • Arī G7 pieprasīja Krievijai atbildēt par savu lomu traģēdijā.  
  • Krievija apsūdzības noraida un mēģina vainot Kijevu.
  • Aizdomās par aktīvo lomu traģēdijā – aptuveni 100 cilvēki.
  • Apsūdzības vēl nav izvirzītas.
  • Kad un kā vainīgos sauks pie atbildības, pašlaik nav skaidrs.

Nīderlande un Austrālija paziņojušas, ka uzskata Krievijas valsti par juridiski atbildīgu par notikušo. Arī G7 valstis pirms traģēdijas gadadienas pieprasīja Krievija atbildēt par savu lomu traģēdijā. Tomēr pagaidām nav skaidrs, vai, kad un kā tiks tiesāti atbildīgie par lidmašīnas notriekšanu.

2014.gada 17.jūlijā aviokompānijas “Malaysia Airlines” lidmašīnā reisā no Amsterdamas uz Kualalumpuru atradās 298 cilvēki. Lidmašīnu notrieca tās dienas pēcpusdienā Ukrainas austrumos, kur tobrīd jau bija uzliesmojusi karadarbība, Kremļa atbalstītajiem separātistu kaujiniekiem cenšoties savā kontrolē pārņemt vairāk teritorijas.

Lielākā daļa upuru - 193 jeb divas trešdaļas - bija nīderlandieši, arī 43 Malaizijas, 27 Austrālijas valstspiederīgie. Kopumā bojā gāja 10 valstu pilsoņi. Mirstīgās atliekas, personīgās mantas, lidmašīnas atlūzas tika izkaisītas plašā teritorijā dzeltenos saulespuķu laukos.

Drošības situācija tobrīd bija nestabila, katastrofas vieta atradās prokremlisko kaujinieku kontrolētā teritorijā. Mirstīgo atlieku un lidmašīnas atlūzu meklēšana prasīja vairākus mēnešus. 

Ukraina un starptautiskā sabiedrība par lidmašīnas notriekšanu vaino prokremliskos kaujiniekus un Krieviju. Starptautiskā izmeklēšanas komanda, ko vada Nīderlande, maijā paziņoja, ka aviolaineris notriekts ar raķeti “Buk”, kas tika atvesta no Krievijas.

Izmeklētāji nonākuši pie secinājuma, ka tā uz Ukrainas teritoriju atvesta no Krievijas armijas 53.pretgaisa raķešu brigādes Kurskā. Izmeklētāji jau iepriekš bija paziņojuši, ka raķete toreiz izšauta no prokremlisko separātistu teritorijas.

Krievija savu atbildību un visus izmeklēšanas līdzšinējos rezultātus noraidījusi, tā vietā mēģinot vainot Kijevu.

Tomēr pēc izmeklētāju secinājumiem par raķetes piederību Krievijas armijai Nīderlande un Austrālija paziņoja, ka uzskata Krieviju par juridiski atbildīgu pirms četriem gadiem notikušajā katastrofā. Abas valstis apsver lietas nodošanu kādai starptautiskai tiesai vai organizācijai.

Par Maskavas atbildību nav šaubu, ukraiņu tīmekļa medijam "Hromadske" pirms traģēdijas ceturtās gadadienas teica Nīderlandes vēstnieks Ukrainā Eduards Hoeks.

„Mēs zinām, un pierādījumus par to sniegusi arī starptautiskā izmeklēšanas komanda, ka raķete “Buk” nāca no Krievijas un to pārveda pāri robežai Ukrainas teritorijā. Tas ir pierādīts. Balstoties uz to, Nīderlande kopā ar Austrālijas valdību pieņēmušas kopīgu lēmumu apsūdzēt Krievijas valsti. Piemērot valsts atbildības principu nav viegls lēmums, un tā nav vienkārša procedūra. Taču nav šaubu, ka šī “Buk” raķete nāca no Krievijas,” pauda Hoeks.

Vienlaikus joprojām nav skaidrs, kad un kā sauks pie atbildības vainīgos. Paredzēts, ka visus aizdomas turētos tiesās Nīderlandē. Šādu lēmumu pieņēmušas izmeklēšanā iesaistītās valstis - Nīderlande un Ukraina, kā arī Austrālija, Beļģija, Malaizija.

Saskaņā ar izmeklētāju teikto, patlaban viņi koncentrējas uz aptuveni 100 cilvēkiem, kurus tur aizdomās par „aktīvu lomu” notikušajā traģēdijā. Saskaņā ar izmeklētāju nesen teikto, ir iegūts daudz pierādījumu, tomēr viņi vēl nav gatavi apsūdzību izvirzīšanai.

Lai vai kā, bet arī G7 valstis pirms šodienas gadadienas pieprasīja Krievijai izskaidrot un atbildēt par savu lomu Malaizijas pasažieru lidmašīnas notriekšanā. Kopīgā paziņojumā G7 valstis svētdien norādīja, ka starptautiskā izmeklēšana atklājusi „pārliecinošus, nozīmīgus un ļoti satraucošus” pierādījumus par Krievijas iesaisti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti