Aprit 15 gadi kopš 11. septembra teroraktiem ASV

Svētdien aprit jau 15 gadi kopš lielākā terorakta ASV vēsturē. 2001.gada 11.septembrī divas islāmistu ekstrēmistu nolaupītās lidmašīnas ietriecās Pasaules tirdzniecība centra ēkās jeb dvīņu torņos Ņujorkā, vēl viens lidaparāts taranēja Pentagona ēku Vašingtonā. Šajos uzbrukumos gāja bojā  gandrīz trīs tūkstoši cilvēku. Neilgi pirms gadadienas ASV Kongress ir apstiprinājis likumu, kas tagad ļaus cietušajiem un viņu radiniekiem vērsties ar prasību pret Saūda Arābiju.  

Pieminot 11.septembra traģēdijas upurus, Dvīņu torņu vietā izveidotajā piemiņas memoriālā kā ik gadus bojāgājušo tuvinieki nolasīs viņu vārdus. Memoriāls iemūžina gan civiliedzīvotājus, kas gāja bojā dvīņu torņa ēkās, gan daudzus desmitus ugunsdzēsēju un policistu, kas piedalījās glābšanas darbos un gāja bojā sabrūkot abām ēkām. Piemiņas ceremonijas notiek arī Vašingtonā un citās lielpilsētās. 

Pat pēc 15 gadiem palikuši neatbildēti jautājumi gan par to, kā specdienesti palaida garām tik vērienīga uzbrukuma gatavošanu, gan par to, kas aiz tās stāvēja. Arvien nav skaidri pateikts, vai ceturto lidmašīnu, ko teroristi arī plānoja ietriekt kādā ēkā Vašingtonā, iespējams, Baltajā namā vai Kapitolijā, pēc oficiālas versijas klajā laukā nogāzuši ar teroristiem cīnījušies  pasažieri  vai plaši izkaisītās atlūzas liecina drīzāk  par notriekšanu.

Šogad tika atslepenota daļa dokumentu, kurā pētīta Saūda Arābijas loma notikušajā, jo vairums no 19 teroristiem bija šīs karalistes pavalstnieki un arī uzbrukuma organizētājs Osama bin Ladens bija cieši saistīts ar šo valsti. Saūda Arābijas valsts struktūru iesaiste tika noraidīta, taču atzīts, ka daži bagāti šeihi, tostarp no karaliskām, aprindām varētu būt starp sponsoriem.

Gatavojoties 11.septembra traģisko notikumu 15.gadadienai, ASV Kongress atbalstījis jaunu likumu, kas ļauj šajos teroristu uzbrukumos cietušajiem un viņu radiniekiem vērsties ar prasību tiesā pret Saūda Arābiju.

ASV prezidents Baraks Obama ir pret šo likumu un sola tam uzlikt veto. Ieceres pretinieki uzskata, ka tas tikai sabojās attiecības ar Saūda Arābiju un izraisīs pretprasības pret Ameriku par it kā veiktajām investīcijām terorisma attīstībā.

15 gadu veco notikumu atbalss izskan arī šogad gaidāmajā ASV prezidenta priekšvēlēšanu cīņā. Republikāņu kandidāts Donalds Tramps apsūdz konkurentes Hilarijas Klintones vīru eksprezidentu Bilu Klintonu, ka tas ignorējis pieaugošos islāma ekstrēmistu draudus un nav veicinājis specdienestu efektīvu pretdarbību. Savukārt viņa ideoloģiskos mantiniekus pašreizējo prezidentu Baraku Obamu un pašu Klintoni kā valsts sekretāri Tramps apsūdz jaunās paaudzes džihādistu izveides sekmēšanā, pirmkārt, norādot uz “Islāma valsti”, ar kuru gadiem nespēj tikt galā ASV vadīta koalīcija.

Kopš 2001.gada vairākkārt novērsti līdzīgi uzbrukumi, taču sekmējies teroristiem vienpašiem, kas sarīkojuši vairākas asiņainas apšaudes un pirms tam atzinuši, ka kalpo džihādistu  idejām.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti