Aprīlī gaidāma Kima Čenuna tikšanās ar Dienvidkorejas prezidentu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Ziemeļkorejas līdera Kima Čenuna un Dienvidkorejas delegātu sarunās panākta vienošanās par abu valstu vadītāju tikšanos. Tā notiks aprīļa beigās Koreju kopīgajā drošības zonā. 

Tomēr par lielāko pavērsienu tiek uzskatīta Ziemeļkorejas iespējamā gatavība atteikties no kodolieročiem, ja apmaiņā pret to tiks saņemtas drošības garantijas. Šo potenciālo soli atzinīgi novērtējis arī ASV prezidents Donalds Tramps.  

Par to, ka aprīļa beigās varētu notikt tikšanās starp Ziemeļkorejas līderi Kimu Čenunu un Dienvidkorejas prezidentu Munu Džēinu, paziņoja Muna galvenais padomnieks drošības jautājumos Čuns Eujons. Viņš kopā ar vairākām citām augsta ranga Seulas amatpersonām šajās dienās bija apmeklējis Phenjanu, kur tikās arī šī režīma līderi.

Čuns Eujons arī norādīja, ka pirms tikšanās demilitarizētajā zonā starp abām Korejām – Phanmundžomā - līderiem būs izveidota jauna tiešo sakaru telefona līnija, lai mazinātu militāro spriedzi.

Kopš Korejas kara piecdesmitajos gados ir notikušais tikai divas šādas valstu līderu tikšanās. Pirmā notika 2000. gadā, kad toreizējais Ziemeļkorejas līderis Kims Čenirs tikās ar Dienvidkorejas prezidentu Kimu Tedžunu, savukārt otrā notika 2007. gadā, kad Kims Čenirs tikās ar Ļo Muhjunu.

Līdz ar to Kima Čenuna un Dienvidkorejas prezidenta Muna Džēina tikšanās aprīlī būtu trešā šāda augsta līmeņa pasākums.

Tāpat Dienvidkorejas prezidenta padomnieks Čuns bija tas, kurš pēc atgriešanās no Phenjanas  nāca klajā ar paziņojumu, ka Ziemeļkoreja apsver gatavību arī tikties ar Savienotajām Valstīm, lai runātu par atteikšanos no kodolieročiem. Tiesa gan, Phenjana pretī vēlas saņemt drošības garantijas. Tās Ziemeļkoreja vēlas, galvenokārt, lai novērstu iespējamo apdraudējumu, ko varētu radīt Savienotās Valstis.

ASV prezidenta Donalda Trampa administrācija jau vairākkārt paudusi, ka kodolkrīzes novēršanai Korejas pussalā Savienotās Valstis neizslēdz iespēju šo situāciju risināt ar militāru spēku. Tāpat Vašingtona ir uzstājusi, ka dialogs starp abām pusēm ir iespējams tikai gadījumā, ja Phenjana atteiksies no kodolieročiem.

Ja Ziemeļkoreja apstiprinās šo izskanējušo informāciju, tad tā būs pirmā reize Kima Čenuna valdīšanas laikā, kad režīms apsvēris gatavību runāt par apstākļiem, kādos varētu notikt atteikšanās no tās kodolarsenāla.

Čuns piebilda, ka Ziemeļkoreja arī apsolīja, ka uz dialoga laiku apturēs kodolieroču un raķešu izmēģinājumus.

Arī ASV prezidents Donalds Tramps savā sociālā tīklā “Twitter” sveica visas iesaistītās puses „ar iespējamo progresu” ceļā uz to, lai Savienotās Valstis būtu gatavas uzsākt sarunas ar Ziemeļkoreju. Tramps arī brīdināja, ka neatkarīgi no tā, kā tās izvērsīsies, Vašingtona ieturēs stingru pozīciju kodolkrīzes tālākā novēršanā Korejas pussalā.

Šonedēļ Ziemeļkorejas līderis Kims Čenuns uzņēma Dienvidkorejas amatpersonu delegāciju. Phenjanas oficiālā ziņu aģentūra vēsta, ka viņiem bijušas vakariņas un “vaļsirdīgas sarunas”, kurās panāktas būtiskas vienošanās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti