Ap 100 tūkstoši cilvēku protestē Minskas ielās; milicija izmanto ūdens lielgabalus

Vairāki desmiti cilvēku 4. oktobrī aizturēti Baltkrievijas galvaspilsētā Minskā un citās pilsētās, kurās norisinājās visas tautas gājiens, pieprasot politieslodzīto atbrīvošanu. Pret protestētājiem Minskas centrā izmantoti arī ūdens lielgabali.

Ap 100 tūkstošiem cilvēku protestē Minskas ielās; milicija izmanto ūdens lielgabalusUģis Lībietis

Kopš 9. augustā notikušajām Baltkrievijas prezidenta vēlēšanām ir pagājuši gandrīz divi mēneši, un svētdienas ir kļuvušas par dienām, kad tūkstošiem cilvēku iziet Minskas un citu Baltkrievijas pilsētu ielās, lai paustu neapmierinātību ar vēlēšanu rezultātiem. Arī 4. oktobrī pēc dažādiem aprēķiniem Minskas centrā uz gājienu bija pulcējušies aptuveni 100 tūkstoši cilvēku.

Šīs dienas protesta akcijas galvenā prasība bija visu politieslodzīto atbrīvošana.

Lai arī kopš piektdienas, 2. oktobra, Baltkrievijā ir atņemta akreditācija visiem ārvalstīs reģistrēto mediju žurnālistiem, mediju pārstāvji arī 4. oktobrī ziņo par notiekošo Minskā. Arī aculiecinieku video un fotogrāfijas liecina, ka vairākās vietās demonstrāciju dalībniekus aizturējuši cilvēki vienādās formās un maskās bez citām atpazīšanas zīmēm. Vienlaicīgi milicija brīdinājusi protestu dalībniekus, ka ir aizliegts slēpt savas sejas aiz maskām.

Minskas centrā pret demonstrācijas dalībniekiem vērsti arī ūdens lielgabali, taču arī šeit kārtējo reizi izpaudusies baltkrievu oriģinalitāte. Tā, piemēram, par vienu no šīsdienas skatītākajiem video kļuvusi kāda vīrieša rīcība, ar lietussargu nostājoties pretī ūdens lielgabala strūklai.

Vīrietis droši devies pretī spectehnikai, liekot tai no sākuma braukt atpakaļgaitā, bet pēc tam, pamest notikuma vietu lielā ātrumā pa gājēju celiņu.

Tāpat izskanējušas ziņas, ka dažos gadījumos ūdens lielgabali nav īsti strādājuši, bet vietām protestētājiem izdevies atvērt šīs tehnikas sānu lūkas, mēģinot apturēt tehnikas darbību.

Protesta gājiena mērķis bija aizturēšanas izolators “Okrestino”. Daļai no gājiena dalībniekiem izdevās līdz turienei nokļūt, daļu gājiena beigu daļas dalībnieku esot sākušas vajāt milicijas vienības.

Cilvēktiesību centrs “Viasna” ziņo, ka līdz pēcpusdienai visā Baltkrievijā aizturēti vairāk nekā 60 cilvēki. Viņu vidū arī vairāki žurnālisti.

Savu atbalstu šīsdienas protesta akcijas dalībniekiem paudusi arī bijusī prezidenta amata kandidāte Svetlana Tihanovska Pēc viņas vārdiem, parasti katrs no protestētājiem iziet ielās, lai iestātos par savu brīvību, taču šoreiz šāds atbalsts ir nepieciešams visiem politieslodzītajiem. Tihanovska arī kritizējusi šajās dienās izskanējušo Izmeklēšanas komitejas ziņojumu, ka aizturēšanas izolatorā “Okrestino” ir bojā gājis vēl viens aizturētais. Pēc Tihanovskas vārdiem, milicijas darbinieki melo, ka smagi piekautais vīrietis gājis bojā, izkrītot no savas gultas. Savā paziņojumā Tihanovska uzsvērusi – ja varas iestādes spēj melot par mirušajiem, tad tām nav ne mazāko grūtību melot arī par dzīvajiem.

KONTEKSTS:

Baltkrievijā turpinās protesti pret 9. augustā notikušo vēlēšanu Baltkrievijā rezultātiem. Tajās pēc oficiālajiem rezultātiem līdzšinējais autoritārais prezidents Aleksandrs Lukašenko ieguvis 80,1% balsu, kamēr opozīcijas kandidāte Svetlana Tihanovska tikai 10,1%. Taču opozīcija, pamatojoties uz liecībām par nepieredzēti plašiem pārkāpumiem, apgalvo, ka šie rezultāti ir viltoti. Protestus pastiprina piedzīvotā vardarbība pret aktīvistiem, kā arī opozicionāru un žurnālistu aizturēšana. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti