Antarktikas ledājos iestieg iepriekš palīdzību sniedzošais Ķīnas kuģis

Jauna drāma turpinās Antarktikas ledājos, kur tagad iestrēdzis Ķīnas ledlauzis, kurš devās palīgā, lai evakuētu cilvēkus no ledū iesalušā Krievijas pasažieru kuģa.

Izglābtie cilvēki ir nogādāti uz Austrālijai piederoša kuģa un jau ir devušies krasta virzienā.

Savukārt Ķīnas kuģim ceļu joprojām neizdodas turpināt. Apkalpei briesmas šobrīd nedraudot, taču nav arī ziņu, kad un kā kuģis varētu izkustēties.

Vēl pirms dažām dienām Ķīnas ledlauzis "Xue Long", uz kura klāja atradās helikopters, palīdzēja evakuēt visus 52 pasažierus, no Krievijas kuģa "Akademik Shokalskiy", kuri kopš Ziemassvētku vakara, 24. decembra, bija iestrēguši Antarktikas ūdeņos. Visi izglābtie zinātnieki un tūristi tagad nogādāti uz Austrālijai piederošā Antarktikas apgādes kuģa "Aurora Australis". Pēc šīs īpašās un visai sarežģītās misijas, ko, pēc aculiecinieku teiktā, glābēji veikuši izcili un ātri, tagad no Antarktikas sala nespēj atbrīvoties pats Ķīnas ledlauzis ar vairāk nekā 100 cilvēku lielu apkalpi uz klāja. Vēl piektdienas vakarā "Xue Long" vadība ziņojusi, ka tai ir bažas par biezo ledu tuvu kuģa bortiem, bet tomēr mēģinās atbrīvoties sestdienas rītā, taču manevrs nav izdevies. Apkalpei briesmas šobrīd nedraudot, taču nav arī ziņu, kad un kā kuģis varētu izkustēties. Aculiecinieki stāsta, ka šī ir paradoksāla situācija, jo lielais kuģis, kurš domāts ledus laušanai, pats kļuvis par tā upuri.

Savukārt, Austrālijas "Aurora Australis" ar izglābtajiem pasažieriem vēl kādu brīdi dreifējis tuvumā, ja nu Ķīnas kuģim pēkšņi būtu nepieciešama palīdzība, taču tagad ir saņēmis pavēli turpināt ceļu un devies krasta virzienā. Ledus klajumus pilnībā vēl nav pametis arī pats sākotnēji iesalušais Krievijas kuģis "Akademik Shokalskiy", uz kura klāja palikusi apkalpe 22 cilvēku sastāvā. Kuģis meklēs iespēju nokļūt atklātos ūdeņos.

Glābšanas drāma Antarktikas ledājos sākās ap Ziemassvētku laiku, kad 24. decembrī "Akademik Shokalskiy" konstatēja, ka ir iesalis ledū aptuveni 100 jūras jūdžu uz austrumiem no Dimondirvilas Francijas zinātniskās bāzes. Pēdējās dienās šajā reģionā bija plosījies spēcīgs vējš un sniega vētra.

Par laimi, iesalušajam kuģim bija pietiekami pārtikas krājumi, un cilvēkiem uz klāja briesmas nedraudēja. To telekanālam „ABC" sarunā internetā apliecināja arī „The Guradian" žurnālists Aloks Dža, kurš atradās uz iesalušā kuģa klāja un kopā ar pārējiem ledus laukā sagaidīja arī Jauno gadu. „Cilvēki ir labā noskaņojumā. Mums sacīja, ka notiks evakuācija ar helikopteri. Vairākiem ledlaužiem līdz šim pie mums nav izdevies nokļūt, gluži vienkārši tādēļ, ka ledus ir pārāk biezs," saka Dža.

Krievijas kuģis ar Austrālijas zinātniekiem, tūristiem, kā arī žurnālistiem atradās ceļojumā uz Antarktiku, jo pētnieku grupa vēlējās vēlreiz šķērsot ceļu, ko pirms gadsimta bija īstenojis pasaules slavenais Antarktikas pētnieks, akadēmiķis Duglass Mavsons.

Eksperti šo jau nosaukuši par pēdējo laiku sarežģītāko glābšanas operāciju, kurā iesaistīti plaši starptautiski spēki.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti