Antarktīdā izglābta ASV zinātnieku grupa; latvieši sekmīgi turpina darbu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Argentīnas jūras spēki Antarktīdā izglābuši Amerikas Savienoto Valstu zinātnieku grupu, jo zinātniekiem bija radušās problēmas pētniecības darbu laikā uz kādas salas.  

Argentīnas varas iestādes informē, ka SOS signāls tika saņemts no Žuanvilas salas. ASV ledlauzis nespēja piekļūt šai salai, tāpēc tika lūgta kaimiņvalsts palīdzība.

Četri pētnieki ar helikopteru tika nogādāti uz Argentīnas kuģa, un viņu dzīvībai un veselībai briesmas nedraud. Jau tuvākajā laikā zinātnieki pārcelsies uz ASV ledlauzi. 

Uz zinātnisko staciju ledus kontinentā februārī devās arī Latvijas zinātnieku grupa. Ekspedīcijas dalībnieki turpina īstenot iepriekš ieplānotos pētnieciskos darbus, tostarp vāc iežu paraugus un veic temperatūras mērījumus. Nekādas ziņas par to, ka mūsu pētniekiem varētu būt radušies sarežģījumi, nav izskanējušas, un mājās viņi varētu atgriezties aprīlī. Marta beigās Vernadska polārstaciju sasniegs kuģis, kas atvedīs ukraiņu pētniekus, kuri Antarktikā pavadīs turpmāko gadu. Pēc ilgākas uzkavēšanas polārstacijā kuģis kopā ar Ukrainas un Latvijas pētniekiem uzsāks ceļu no Antarktīdas uz Dienvidameriku.

Ekspedīcijas dalībnieki ir pieraduši pie putniem, kuru ziņkārīgie skatieni pavada pētnieku gan uz salām, gan Vernadska polārstacijas tuvumā. Antarktikā mīt ne tikai pingvīni, pie kuru radītā aromāta nav tik viegli pierast, bet arī skua putni. Šie pēc skata nekaitīgie klijkaiju dzimtas pārstāvji ekspedīcijas dalībniekiem sagādā neplānotas “izklaides’’, pārvietojot vai uz neatgriešanu aiznesot rūpīgi izvietoto ģeoradara profilu novietojuma un drona nolaišanās laukuma atzīmes. Ne par velti klijkaiju dzimta tiek dēvēta arī par laupītājkaiju dzimtu.

Tumšie vakari Vernadska polārstacijā tiek aizvadīti sarunās ar tās darbiniekiem, kas savā karjerā ir pieredzējuši dažnedažādus interesantus atgadījumus gan saskarsmē ar Antarktīdas iemītniekiem, gan laikapstākļiem. Pieredzes ceļā gūtās zināšanas Latvijas zinātniekiem noderēs turpmākiem pētījumiem polāros reģionos.

 

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti