Dienas notikumu apskats

ASV un Ķīna vienojušās par īslaicīgu pamieru tirdzniecības attiecībās

Dienas notikumu apskats

Gobzema valdības tapšana: zināmi potenciālie ministru amata kandidāti

ANO ģenerālsekretārs: Klimata izmaiņas jau tagad daudziem ir dzīvības un nāves jautājums

ANO vadītājs: Klimata pārmaiņas daudziem cilvēkiem jau tagad ir dzīvības un nāves jautājums

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Pasaule ir dziļās nepatikšanās ar klimata izmaiņām, un daudziem cilvēkiem un pat valstīm tas jau tagad ir dzīvības un nāves jautājums – tā, atklājot ANO klimata samitu Katovicē, Polijā, norāda ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs. Samits Polijā ilgs teju divas nedēļas, un pasaules līderi mēģinās atdzīvināt pirms trim gadiem panākto Parīzes klimata vienošanos, no kuras atkāpušās vairākas valstis, tostarp ASV.

Samits Polijā, Katovicē, ir būtiskākā līderu tikšanās kopš 2015.gada Parīzē, kad valstis ilgās diskusijās vienojās rīkoties, lai nepārsniegtu globālo sasilšanu par 1,5 grādiem pēc Celsija. Tā šobrīd ir sarkanā līnija, kuru pārkāpjot zinātnieki un dabas pētnieki brīdina par neizbēgamu katastrofu.

Katovicē paustais skaļi izskanēja globālā arēnā. Pazīstamais britu dabaszinātnieks un televīzijas pārraižu veidotājs Deivids Atenboro brīdināja par traģēdiju, kas sagaida cilvēci, ja tā nestāsies piesārņot: „Šobrīd mēs vērojam cilvēka izraisītu globālu katastrofu. Mūsu tūkstošiem gadu lielākais drauds ir klimata izmaiņas. Ja mēs nerīkosimies, mūsu civilizāciju sabrukums un lielākās daļas dabas pasaules izzušana ir pie horizonta. ANO rada unikālu platformu, kas apvieno visu pasauli, un, kā to arī apstiprina Parīzes vienošanās, kopā mēs tiešām varam panākt īstas pārmaiņas.” Viņš piebilda, ka „viss ir lēmumu pieņēmēju rokās”.

Ar dabaszinātnieku vienā balsī runāja arī ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs: „Mēs joprojām nedarām pietiekami, nerīkojamies pietiekami ātri, lai novērstu neatgriezenisku un katastrofisku klimata sagrāvi. Pasaule ir nonākusi dziļās nepatikšanās ar klimata izmaiņām, un daudziem cilvēkiem, reģioniem un pat valstīm tas jau tagad ir dzīvības un nāves jautājums."

Samits Katovicē ilgs teju divas nedēļas līdz 14.decembrim, un tajā ir solījuši piedalīsies 29 valstu pārstāvji, kas ir krietni mazāk nekā Francijā. Eksperti brīdina, ka kopš Parīzes tikšanās valstis pamazām atslābst savos pūliņos tuvākajos gados teju uz pusi samazināt kaitīgos izmešus un siltuma procenti atkal pamazām ceļoties. Parīzes klimata vienošanos ir ratificējušas vairāk nekā 180 pasaules valstis, taču Amerikas Savienotās Valstis  prezidenta Donalda Trampa vadībā vēlāk paziņoja, ka no tās izstāsies, kas radīja lielu kritikas vilni visur pasaulē. Tiesa, ASV saskaņā ar nosacījumiem nevar aiziet līdz 2020. gadam, tādēļ to pārstāvji turpina piedalīties un ir gaidāmi arī Polijā.

Kritiku un pārmetumus par liekulību ir izpelnījies arī lēmums rīkot šo klimata sanāksmi Katovicē, Polijā, kas ir viena no lielākajām ogļu enerģijas izmantotājām visā Eiropā. Polija 80% savas enerģijas iegūst tieši no oglēm un ir liela klimata sildītāja. Vēl nesen Polijas valdība paziņoja, ka investēs jaunās ogļu raktuvēs Silēzijas reģionā. Turklāt, kā vēsta raidorganizācija BBC,  ogļu enerģijas kompānijas ir arī klimata konferences sponsoru vidū.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti