ANO vadītājs aicina pasauli vairāk atbalstīt zemestrīcēs cietušo Turciju un Sīriju

Arvien pieaug bojāgājušo skaits pirmdien notikušajās spēcīgajās zemestrīcēs, kas nodarīja plašus postījumus Turcijas dienvidaustrumos un Sīrijas ziemeļrietumos; ir apstiprināta vairāk nekā 21 000 cilvēku nāve. Tikmēr tūkstošiem izdzīvojušo ir spiesti mitināties necilvēcīgos apstākļos, jo kavējas palīdzības piegādes. ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs aicināja starptautisko sabiedrību piešķirt vairāk līdzekļu Turcijai un Sīrijai.

ĪSUMĀ:

  • Bojāgājušo skaits zemestrīcēs Turcijā un Sīrijā pārsniedz 21 000.
  • Arī četras dienas pēc zemestrīcēm vēl izdodas atrast izdzīvojušos.
  • PVO: daudzi izdzīvojušie uzturas apstākļos, kas apdraud viņu veselību.
  • Pastāv bažas par dažādu infekcijas slimību izplatīšanos cietušajos reģionos.
  • ANO ģenerālsekretārs aicina pasauli sniegt lielāku atbalstu Turcijai un Sīrijai.
  • ANO līdz šim ir atvēlējusi 25 miljonus dolāru palīdzības sniegšanai.
  • ANO nākamnedēļ uzsāks līdzekļu vākšanu palīdzības nosūtīšanai uz Sīriju.

ANO vadītājs aicina pasauli vairāk atbalstīt zemestrīcēs cietušo Turciju un Sīriju
00:00 / 02:43
Lejuplādēt

Lielākā daļa upuru – apmēram 17 600 apzināti Turcijā, kamēr tās kaimiņvalstī Sīrijā bojā gājušo skaits pārsniedzis 3300. Dabas katastrofā ievainojumus guvuši vēl vairāk nekā 77 000 cilvēku. Tāpat tūkstoši palikuši bez pajumtes un ir spiesti mitināties necilvēcīgos apstākļos.

Lai gan jau ir pagājušas jau vairāk nekā četras diennaktis kopš pirmās zemestrīces, glābējiem tomēr izdodas atrast vēl pa kādam izdzīvojušajam. Piektdienas rītā glābēji Turcijas pilsētā Altakjā no sagruvušas ēkas drupām izcēla 30 gadus vecu vīrieti, kurš tur bija iespiests vairāk nekā simt stundas.

Glābējs Mustafa Ajdins neslēpa savu saviļņojumu: "Esmu ļoti priecīgs. Neesmu kārtīgi gulējis trīs dienas, tikai pasnaudu kādas divas stundas. Es jau gatavojos doties mājās pagulēt, bet tad kolēģis teica, ka dzird cilvēka balsi, un es paliku. Izglābtais kungs teica: "Tikai neaizej, pirms neesmu tevi apskāvis, brāli". Viņš teica, ka apciemos mani Stambulā."

Pasaules Veselības organizācija paziņoja, ka daudzi zemestrīcēs izdzīvojušie uzturas apstākļos, kas var apdraudēt viņu veselību.

Organizācija bažījas par dažādu infekcijas slimību izplatīšanos zemestrīču vissmagāk skartajos rajonos, jo cilvēkiem nav pieejams tīrs dzeramais ūdens un medikamenti.

Ceturtdien no Turcijas Sīrijas ziemeļrietumos ieradās pirmās sešas kravas automašīnas ar Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) sarūpēto humāno palīdzību.

ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs aicināja starptautisko sabiedrību piešķirt vairāk līdzekļu Turcijai un Sīrijai, kā arī nodrošināt plašāku pieeju zemestrīču nopostītajiem rajoniem Sīrijas ziemeļrietumos, ko kontrolē dažādi bruņotie grupējumi.

"Cilvēki, kuri jau ir izgājuši cauri murgam, piedzīvo jaunu murgu. Zemestrīce notika laikā, kad jau pasliktinājās humanitārā krīze Sīrijas ziemeļrietumos.

Turcija ir mājvieta lielākajam bēgļu skaitam pasaulē, un tā ir izrādījusi nepārspējamu dāsnumu saviem sīriešu kaimiņiem. Aptuveni 3,6 miljoni sīriešu dzīvo Turcijā jau vairāk nekā desmit gadus. Daudzi no viņiem tagad ir zemestrīces upuri. Saskaroties ar šo episko katastrofu, es ļoti aicinu starptautisko sabiedrību, lai tā izrāda Turcijas un Sīrijas iedzīvotājiem tādu pašu atbalstu un dāsnumu, ar kādu viņi uzņēma, aizsargāja un palīdzēja miljoniem bēgļu un pārvietoto cilvēku, izrādot milzīgu solidaritāti," sacīja Gutērrešs.

ANO līdz šim ir atvēlējusi 25 miljonus dolāru palīdzības sniegšanai zemestrīču upuriem Sīrijā un Turcijā, bet nākamnedēļ tā uzsāks līdzekļu vākšanu palīdzības nosūtīšanai uz Sīriju.

KONTEKSTS:

Naktī uz pirmdienu, 6. februārī, 4.17 pēc vietējā laika notika 7,8 magnitūdu zemestrīce ar epicentru 33 kilometrus uz ziemeļiem no Turcijas pilsētas Gaziantepas. Vēlāk sekoja vairāki stipri pēcgrūdieni, bet pēcpusdienā – vēl viena zemestrīce. Zemestrīce skāra arī Sīriju.

Gājuši bojā un cietuši vairāki tūkstoši cilvēku, arī 4 dienas pēc zemestrīces vēl turpinās glābšanas darbi. Nopostītas tūkstošiem ēku, kā arī cietis UNESCO piemineklis.

Turcijā zemestrīces nav reta parādība, taču šī ir viena no lielākajām valsts vēsturē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti