ANO sola izmeklēt ziņas par Sīrijā veikto ķīmisko uzbrukumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem un 1 mēneša.

ANO ir apņēmības pilna veikt izmeklēšanu par iespējamo ķīmisko ieroču izmantošanu Sīrijas galvaspilsētas Damaskas tuvumā.

Opozīcijas pārstāvji paziņojuši, ka šajos uzbrukumos dzīvību zaudējuši 1300 cilvēku. Sīrijas valdība opozīcijas apgalvojumus noliedz, Krievija notikušo sauc par rūpīgi plānotu provokāciju, bet Francija ir aicinājusi apsvērt iespēju pielietot pret Sīriju bruņotu spēku.

Sīrijas opozīcijas apgalvojumi par to, ka vienā no Damaskas priekšpilsētām sarīkotajā valdības spēku raķešu uzbrukumā ir izmantoti ķīmiskie ieroči un bojā gājuši vairāk nekā tūkstoš cilvēku, ir izraisījuši pamatīgu starptautiskās sabiedrības satraukumu. Lai arī izplatīto informāciju nav iespējams apstiprināt, nekavējoties tika sasaukta ANO drošības Padomes ārkārtas sanāksme. ANO ģenerālsekretārs Bans Kimūns ir apņēmības pilns sarīkot visaptverošu izmeklēšanu šajā lietā. Kā paziņojusi padomes prezidējošā valsts Argentīna, visas dalībvalstis atbalsta šādu iniciatīvu, vienlaicīgi pieprasot atturēties no turpmākas vardarbības un izsludināt pamieru.

Tomēr nekāds formāls paziņojums šajā jautājumā tā arī nav pieņemts, jo pret to iebildušas gan Ķīna, gan Krievija. Krievijas ārlietu ministrijas paziņojumā norādīts, ka izmeklēšanu ir nepieciešams veikt, taču pašlaik viss liecinot par kārtējo Sirijas režīma pretinieku provokāciju.

„France Presse” ziņo, ka ANO Drošības padomes dalībvalstis Francija, Lielbritānija, ASV, Luksemburga un Dienvidkoreja ir pieprasījušas, lai situāciju klātienē izpētītu ANO ekspertu grupa, kas pašlaik uzturas Sīrijā. Tas gan nozīmē, ka Okes Sellstrēma vadītajai ekspertu komandai būs nepieciešams iegūt atļauju no Sīrijas varas iestādēm, jo tās atļāvušas piekļuvi tikai trijām vietām, kur arī notikuši iespējamie ķīmiskie uzbrukumi.

Cerību, ka ekspertu darbs būs veiksmīgs paudis arī ANO ģenerālsekretāra vietnieks Jans Eliasons. „Lai arī kādi būtu secinājumi, šī ir ļoti nopietna eskalācija ar smagām sekām. Mēs ļoti ceram, ka mums būs iespēja veikt izmeklēšanu. Mūsu komanda atrodas Damaskā un mēs ceram, ka valdība tai dos atļauju piekļūt notikuma vietai. Mēs arī ceram, ka drošības situācija ļaus mūsu ekspertiem piekļūt šim rajonam,” norāda Eliasons.

Viņš arī norāda, ka Sīrijā notiekošais ir jāuzlūko daudz plašākā mērogā, ņemot vērā drošības situāciju arī visā Tuvo Austrumu reģionā. ANO iniciatīvas atbalsta arī cilvēktiesību aizsardzības organizācijas, norādot, ka informācijas apstiprināšanas gadījumā būs runa par kara noziegumiem.

Tikmēr Francija uzskata, ka gadījumā, ja ziņas par ķīmisko uzbrukumu apstiprināsies, ir nepieciešams reaģēt ar spēku. Šādu viedokli paudis Francijas ārlietu ministrs Lorāns Fabiuss, kurš vienlaicīgi gan noliedzis iespēju sūtīt uz Sīriju sauszemes spēkus. Fabiuss, kurš jau iepriekš rosinājis uzbrukt Sīrijas ķīmisko ieroču ražotnēm, norādījis, ka iespējamā reakcija var būt dažāda, gan neprecizējot savu teikto.

Savukārt Sīrijas valdība izplatītās ziņas par ķīmisko ieroču lietošanu ir nosaukusi par neloģiskām un safabricētām, apsūdzot opozīciju apmelošanā ar mērķi novērst uzmanību no lielajiem zaudējumiem, kurus pēdējā laikā cietuši nemiernieku spēki.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti