ANO sarunas Ženēvā varētu izšķirt pilsoņu kara plosītās Sīrijas likteni

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Pilsoņu kara plosītās Sīrijas likteni varētu izšķirt Apvienoto Nāciju Organizacijas (ANO) rīkotās sarunas, kas pēc nepilna mēneša sāksies Ženēvā. Saskaņā ar ieceri pie viena sarunu galda sēdīsies gan Rietumiem netīkamā prezidenta Bašara al Asada valdības pārstāvji, gan plašs opozicionāru loks.

 

Gan sarunu gaitu, gan pārstāvjus, kas piedalīsies sarunās, līdz pēdējam brīdim var ietekmēt Krievijas īstenotā stratēģija. Turklāt ASV eksperti lēš, ka Krievija vēl ilgi var saglabāt ietekmi Sīrijā.

No iesaistītajām valstīm visgrūtāk prognozējama un kontrolējama ir tieši Krievija, kas Sīrijā īsteno savu stratēģiju, praktiski nesaskaņojot savus soļus ar ASV, kas gan ir ietekmīgākais Rietumu spēlētājs Tuvo Austrumu reģionā.

Lai gan ASV aicinājusi Krieviju koncentrēt savus triecienus pret "Daīš" jeb tā saukto "Islāma valsti", vēl arvien tās uzlidojumu mērķis lielākoties ir opozīcijas kaujinieki, kas vēlas gāzt autoritāro prezidentu Asadu. Vienlaikus Krievija īsteno arī diplomātiskos manevrus, nodrošinot savas pozīcijas drīz gaidāmajās miera sarunās. To pēc tikšanās ar Kataras kolēģi paziņoja Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs.

"Šīs dienas sarunu noslēgumā esam panākuši saprašanos ar Kataras pusi par to, kā mēs varam palīdzēt, lai nodrošinātu, ka Sīrijas opozīcijas delegācija tiek izveidota tādējādi, ka Sīrijas sarunas būs efektīvas. Nepaskaidrošu detaļas, taču šī saprašanās tika panākta, tostarp arī par konkrētām metodēm," teicis Krievijas ārlietu ministrs.

Miera sarunu kontekstā īpašu nozīmi iegūst opozīcijas līdera Zahrana Alūša nāve nesenos triecienos no gaisa. Viņa bojāeja var nopietni mainīt opozīcijas spēku samērus pie sarunu galda. Nav skaidrs, kurš nogalinājis Alūšu. Lai gan atbildību uzņēmusies prezidentam Asadam lojālā Sīrijas armija, opozīcija tajā vaino Krievijas gaisa uzlidojumus.

Kopš septembra beigām, kad Krievija sāka uzlidojumus mērķiem Sīrijā, bojā gājuši jau vairāki opozīcijas grupējumu līderi, tomēr publiskos paziņojumos Krievija uzsver, ka tās mērķis ir "Daīš" sakaušana.

Bet aģentūras “Reuters” apskatā secināts, ka trīs mēnešus ilgusī intervence Sīrijā ļāvusi Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam sasniegt savus mērķus. Proti, Asada pozīcijas ir stabilizētas. Turklāt šī intervence nav izmaksājusi pārāk dārgi.

Kā secina ASV eksperti, Krievija, ja vien to vēlēsies, varēs turpināt savu klātbūtni pašreizējā līmenī gadiem. Sīrijas kampaņas izmaksas gadā Krievijai tiek lēstas miljardu līdz divu apmērā, ko komfortabli var nosegt bez papildu piešķīruma no 54 miljardus dolāru lielā Krievijas aizsardzības budžeta.

Cīņa ar "Daīš", tostarp sadarbībā ar Irānu un Krieviju, vienlaikus notiek arī Irākā. Aizvadītajā nedēļā Irākas armija ir guvusi būtiskus panākumus, atkarojot no teroristiskās organizācijas rokām stratēģiski svarīgo Ramādī pilsētu, kas atrodas nepilnu simt kilometru attālumā no galvaspilsētas Bagdādes.

Lai gan palikušie pilsētas iedzīvotāji un karavīri steidza svinēt uzvaru, virspavēlniecība ir piesardzīgāka, atgādinot, ka piepilsētās vēl var turpināties pretošanās. Maijā šī pilsēta krita "Daīš" rokās, nesot kaunpilnu sakāvi Irākas armijai un kļūstot par stratēģisku nocietinājumu teroristiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti