ANO pieprasa «humāno koridoru» bēgļu nometnei pie Damaskas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

ANO Drošības padome pieprasījusi nodrošināt humāno piekļuvi bēgļu nometnei Sīrijas galvaspilsētas Damaskas centrā. Lielu daļu no palestīniešu bēgļu apdzīvotās nometnes teritorijas pārņēmuši sunnītu ekstrēmisti. 

Izskanējušas ziņas, ka humānā situācija nometnē ir kritiska un notikuši arī sunnītu ekstrēmistiem raksturīgās nāvessodu izpildīšanas, nogriežot galvu.

Sunnītu ekstrēmisti apgalvo, ka sociālajos tīklos izplatītajos kadros redzami pierādījumi tam, ka “Islāma valsts” un “Džabat al-Nusra” kaujinieki pārņēmuši Jarmuku – palestīniešu bēgļu nometni, kas atrodas vien astoņus kilometrus no Sīrijas galvaspilsētas Damaskas centra. 

Divu kvadrātkilometru lielā nometnē, kurā atrodas arī slimnīcas un skolas, pašlaik vēl atrodas aptuveni 18  tūkstoši palestīniešu bēgļu, tostarp vairāki tūkstoši bērnu, kuri jaunākā karadarbības uzliesmojuma dēļ nevar to pamest. Nometne ložu krustugunīs Sīrijas pilsoņu karā nonākusi vairākkārt, ņemot vērā to, cik tuvu tā atrodas pašai Damaskas sirdij, tostarp autoritārā prezidenta Bašara al Asada pilij.

Sākotnēji tā bija cīņa starp Bašara al Asada režīmu un Rietumu atbalstīto brīvās Sīrijas armiju un vairākiem bruņotiem palestīniešu grupējumiem, kuri karoja dažādās pusēs savā pusē. Tagad nometni gandrīz pilnībā pārņēmusi trešā puse - “Islāma valsts” kaujinieki.

Pēc jaunākās ofensīvas situācija tur ir īpaši kritiska, ANO ziņo, ka palestīniešu bēgļi dzīvo necilvēcīgos apstākļos. Turklāt izskan arī ziņas, ka  palestīniešu pašaizsardzības vienību pretošanās dēļ “Islāma valsts” kaujinieki nometnē izvērsuši plašu izrēķināšanās kampaņu.

Tāpēc ANO pieprasa nekavējoties nodrošināt humāno koridoru, pa kuru varētu plūst pārtika un pirmās nepieciešamības preces karadarbības un bada apstākļos dzīvojošajiem bēgļiem, kā arī pilnvērtīgi varētu tikt realizēta civiliedzīvotāju evakuācija.

“ANO dalībvalstis visstingrākajā veidā nosoda smagos noziegumus, kurus pastrādājusi “Islāma valsts” un “Džabat al-Nustra”  pret 18 tūkstošiem civiliedzīvotāju bēgļu nometnē un kuri nevar palikt nesodīti. Dalībvalstis pieprasa nodrošināt nometnes civiliedzīvotāju aizsardzību, nodrošinot arī humānās palīdzības piegādes šai vietai, kā arī drošu evakuācijas ceļu,” paziņoja Jordānijas vēstniece ANO Dina Kavara.

Palestīnas pašpārvaldes pārstāvji tikmēr aicina  nodrošināt bēgļu evakuāciju un uzņemšanu citās valstīs, pieprasot aktīvu ANO Drošības padomes rīcību. Palestīniešu vēstnieks ANO arī īpaši izcēla to, ka starptautiskā palīdzība palestīniešiem var mazināt sunnītu ekstrēmisma ideju izplatīšanos.

“Mēs ceram, ka ANO Drošības padome spēs pildīt savus pienākumus. Tam pienācis laiks. Tas būtu viens no visefektīvākajiem veidiem, kā cīnīties ar ekstrēmismu mūsu reģionā, jo ekstrēmismu uzkurina netaisnība pret palestīniešu tautu. Tā kā šim konfliktam ir taisnīgs risinājums, kuru var panākt relatīvi īsā laikā un kurš ekstrēmistiem atņems galveno mobilizācijas un rekrutēšanas avotu,” pauda Palestīnas pašpārvaldes vēstnieks ANO Rijads Mansūrs.

Saistībā ar notiekošo Jarmukā ANO Drošības padome pirmdien organizēja ārkārtas sēdi. Tomēr pēc tās tika publicēts vien ziņojums par to, ka  veidi, kā palīdzēt, vēl tiek meklēti, neminot konkrētus palīdzības pasākumus nelaimes skartajiem civiliedzīvotājiem.

Jau ziņots, ka  „Islāma valsts” kaujinieki pārņēma savā kontrolē plašas teritorijas Irākas ziemeļos un Sīrijā, kur veic uz reliģisku piederību balstītus slaktiņus. Sabiedrotās valstis jau divus mēnešus veic uzlidojumus kaujinieku pozīcijām, taču sauszemes kaujās neiesaistās.

 „Islāma valsts” ir bēdīgi slavena ar savu nežēlību. Tā vairākkārt ir nogalinājusi rietumvalstu un  Japānas pilsoņus, pārgriežot tiem rīkli vai, kā nesen, nogalinot vairāk nekā 20 Ēģiptes kristiešus, nocērtot tiem galvas

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti