Pusdiena

Sākusies bērnu pieteikšana 1.klasei; pašvaldības mudina to darīt elektroniski

Pusdiena

Auto dīleri un bankas strīdas par Valsts policijas daudzmiljonu eiro mašīnu iepirkumu

ANO nosoda uzbrukumu Saūda Arābijas vēstniecībai Teherānā

ANO nosoda uzbrukumu Saūda Arābijas vēstniecībai Teherānā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Drošības padome stingri nosodījusi protestētāju uzbrukumu Saūda Arābijas vēstniecībai Irānas galvaspilsētā Teherānā. Padome arī aicināja abas valstis uzturēt dialogu un spert soļus saspīlējuma mazināšanai.

Īpašā paziņojumā Drošības padome pauda bažas par šiem uzbrukumiem un aicināja Teherānu ievērot savas saistības, kā arī aizsargāt diplomātisko īpašumu un personālu. Eksperti īpaši uzsver, ka paziņojumā nav pieminēts šiītu garīdznieks, kura sodīšana ar nāvi izraisīja plašos protestus daudzviet arābu pasaulē.

Nāvessoda izpildi 47 terorismā apsūdzētām personām aizstāvēja arī Saūda Arābijas vēstnieks. Viņš norādīja, ka notiesātajiem bija nodrošināts godīgs un taisnīgs tiesas process, neņemot vērā viņu intelektuālo, rases vai reliģisko piederību.

Tikmēr vairākās valstīs notiek plašas protesta akcijas pret pazīstamā šiītu garīdznieka šeiha Nimra an Nimra sodīšanu ar nāvi Saūda Arābijā. Nimrs vairāk nekā 10 gadus studēja teoloģiju Irānā, bet 2011.gadā atbalstīja pret Saūda Arābijas valdību vērstos protestus. Pēc viņa un 46 citu ieslodzīto nonāvēšanas vairākās musulmaņu valstīs izcēlās protesti. 

Tūkstošiem cilvēku bija sapulcējušies pie Irākas Ārlietu ministrijas, lai pieprasītu pārtraukt diplomātiskās attiecības ar Saūda Arābiju. Demonstranti nosodīja garīdznieka sodīšanu un slavēja savu līderi. Pūlis arī draudēja nodedzināt karalistes vēstniecību, tomēr akcijas organizētājiem un policijai izdevās to novērst.

Nāves soda izpildi garīdzniekam kritizējušas vairākas Rietumvalstis, savukārt Turcija mudināja Irānu un Saūda Arābiju mazināt spriedzi, brīdinot, ka naidīgums starp abām lielajām musulmaņu valstīm var vēl vairāk sarežģīt problēmas jau tā sprādzienbīstamajā reģionā.

Savukārt Vācijas Ekonomikas ministrijas pārstāvis paziņoja, ka seko līdzi notikumiem Saūda Arābijā un var pārskatīt bruņojuma eksportu uz šo valsti saistībā ar sestdien notikušo nāvessoda izpildīšanu. Tomēr par konkrētiem lēmumiem pagaidām netiek ziņots. 

Irānas prezidents Hasans Rohani cenšas saglabāt diplomātisku nostāju. Viņš nosodījis nesenos notikumus Saūda Arābijā, bet vienlaikus arī piebildis, ka uzbrukums vēstniecībai nav attaisnojams un vainīgie ir jāsauc pie atbildības.

Saūda Arābijas vēstnieks ANO Abdallahs-al-Mouallimi sacījis, ka strīdu starp abām valstīm varētu atrisināt, ja vien Irāna beigtu iejaukties citu valstu lietās.

Spriedze reģionā var negatīvi ietekmēt miera centienu meklējumus Sīrijā un Jemenā. Saūda Arābija, kur iedzīvotāju vairākums ir sunnīti, un Irāna, kur iedzīvotāju vairākums ir šiīti, atbalsta konkurējošos spēkus Sīrijas un Jemenas konfliktos, un attiecības abu valstu starpā pēdējā laikā jau tā ir krietni pasliktinājušās.

Reaģējot uz vēstniecības dedzināšanu Irānas galvaspilsētā, attiecības ar valsti sarāvusi Bahreina, kur pie varas ir sunnīti, bet Apvienotie Arābu Emirāti gan ierobežojuši diplomātiskās attiecības, gan atsaukuši no Irānas savu vēstnieku. Otrdien, 5.janvārī, par vēstnieka atsaukšanu paziņojusi arī Kuveita. 

Īpaši uzmanīgi notiekošajam reģionā līdzi seko arī ASV un Eiropas Savienība (ES). ASV aicinājusi abas puses savaldīties un sākt prātīgas sarunas. Līdzīgus vēstījumus raida arī Brisele.

Eiropas Komisija (EK) pavēstījusi, ka uztur kontaktus ar visām iesaistītajām pusēm. Tiesa gan, EK ir atturīga savos komentāros par to, kā vērtēt savstarpējo diplomātisko attiecību saraušanu.

"Ir jāizvairās no ikvienas rīcības, kas varētu vēl vairāk saasināt agresiju reģionā. Mēs sagaidām, ka visi iesaistītie nozīmīgie spēlētāji rīkosies atbildīgi jau tā ārkārtīgi saasinātajā situācijā. Mēs turpinām sekot līdzi notiekošajam un esam kontaktos ar mūsu partneriem visos līmeņos," teica EK pārstāve Katrīna Reja.

Briselē ir bažas arī par to, ka tagad situācijas pasliktināšanās un diplomātiskais konflikts, kurā tagad ierauts plašs valstu loks, varētu nopietni sarežģīt miera sarunu centienus un konflikta noregulējumu Sīrijā.

ES arī pēc ilgiem un gariem pūliņiem bija panākusi būtisku attiecību uzlabošanos ar Irānu, panākot svarīgu vienošanos par Irānas kodolprogrammu, un jaunais konflikts liek ievērot īpašu uzmanību, lai nenograutu iepriekš sasniegto.

Par vēlmi uzņemties vidutāja lomu konflikta noregulējumā pirmdien, 4.janvārī, paziņoja arī Krievijas amatpersonas. Šie diplomātu centieni liecina, ka starptautiskā sabiedrība ir nopietni ieinteresēta konflikta noregulējumā.

Jau vēstīts, ka Saūda Arābija ir sarāvusi diplomātiskās attiecības ar Irānu. Tas noticis pēc demonstrantu uzbrukuma Saūda Arābijas vēstniecībai Teherānā. Protesti Irākā seko pagājušās nedēļas notikumiem, kad Saūda Arābijā ar nāvi sodīti 47 cilvēki, tostarp pazīstams šiītu garīdznieks no Irānas.

Konflikts atstājis ietekmi arī uz norisēm pasaules tirgos. Cēlušās naftas un zelta cenas.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti