Rīta Panorāma

Sācies Ķelnes karnevāla laiks

Rīta Panorāma

Rīta Panorāma

ANO nosoda Baltkrievijas rīcību

ANO nosoda Baltkrievijas rīcību migrantu krīzē uz robežas ar Poliju

ANO Drošības padomē pārstāvētās rietumvalstis apsūdzējušas Baltkrieviju migrācijas krīzes izraisīšanā uz robežas ar Poliju. Baltkrievijas tuvākā sabiedrotā Krievija atbildējusi, ka notiekošajā esot vainojama Eiropas Savienība.

ASV, Lielbritānijas, Igaunijas, Francijas, Īrijas, Norvēģijas un Albānijas delegāciju kopīgā paziņojumā teikts, ka Baltkrievija izmanto cilvēkus politisku mērķu dēļ.

ANO nosoda Baltkrievijas rīcību migrantu krīzē uz robežas ar Poliju
00:00 / 03:23
Lejuplādēt

Tiesa, paziņojumā nav pieminēta Baltkrievijas sabiedrotā Krievija, kura pirms šīs sanāksmes noliedza rietumvalstu apgalvojumus, ka tā darbojas kopā ar Minsku. Krievijas prezidents Vladimirs Putins ir aicinājis Eiropas Savienību sākt sarunas ar  migrantiem.

Lukašenko režīms ir drauds reģiona drošībai

Ceturtdien vakarā Ņujorkā aiz slēgtām durvīm tikās ANO Drošības padomes dalībvalstis, lai spriestu par notiekošo uz Baltkrievijas un Polijas robežas, kur ir iestrēguši vairāki tūkstoši migrantu.

Pēc tikšanās ASV un Eiropas valstis kopīgā paziņojumā nosodīja Baltkrievijas režīma centienus izmantot nevainīgus cilvēkus kā līdzekli, lai destabilizētu kaimiņvalstis un novērstu uzmanību no cilvēktiesību pārkāpumiem pret saviem pilsoņiem.

"Šāda taktika ir nepieņemama, tāpēc ir nepieciešama spēcīga starptautiska reakcija un sadarbība, lai sauktu Baltkrieviju pie atbildības. Lukašenko režīms ir kļuvis par draudu reģionālajai drošībai," secina Igaunijas vēstnieks ANO Svens Jirgensons.

"Mēs aicinām Baltkrievijas varasiestādes pārtraukt šīs necilvēcīgās darbības un nepakļaut riskam cilvēku dzīvību. Baltkrievijai ir jāsaprot, ka spiediena izdarīšana uz Eiropas Savienību, ciniski izmantojot migrantus, būs lemta neveiksmei,” uzsvēra Jirgensons.

Maskava vaino Eiropas Savienību

Krievijas vēstnieka ANO vietnieks Dmitrijs Poļanskis kategoriski noraidīja Eiropas valstu izteiktās apsūdzības, ka Baltkrievija ar Krievijas palīdzību ir izraisījusi krīzi uz robežas.

"Mēs esam ļoti labi informēti par to, kas notiek uz robežas. Tas ir ļoti satraucoši.

Tur atrodas cilvēki, kuri ir likumīgi ieradušies Baltkrievijā un vēlas nokļūt Eiropas Savienības dalībvalstīs, pirmkārt jau Vācijā. Migranti Baltkrievijā ierodas visu laiku. Nav tā, ka šis ir pēkšņs bēgļu pieplūdumus, kura rezultātā viņi ir iesprūduši uz robežas," norāda Poļanskis.

"Atšķirība ir tāda, ka pirms šīs vasaras bija spēkā Baltkrievijas vienošanās ar Eiropas Savienību par migrantu atpakaļuzņemšanu, taču šis līgums tika apturēts pēc tam, kad Eiropas Savienība ieviesa jaunas sankcijas pret Baltkrieviju. Tāpēc Baltkrievijai nav nedz politisku, nedz ekonomisku iemeslu, lai ievērotu šo vienošanos,” sacīja Poļanskis.

Krievija izmantos veto tiesības

Krievija kā Drošības padomes pastāvīgā locekle izmantošot savas veto tiesības, lai aizsargātu Baltkrieviju pret iespējamām ANO sankcijām, norādīja diplomāts.

Par notiekošo uz Baltkrievijas un Polijas robežas piektdien Parīzē runās Francijas un Krievijas ārlietu un aizsardzības ministri. Francijas ārlietu ministrs Žans Īvs Ledriāns un aizsardzības ministre Florānsa Parlī Krievijas ārlietu ministram Sergejam Lavrovam un aizsardzības ministram Sergejam Šoigu "paudīs stingru nostāju šajā jautājumā", paziņojusi Francijas Ārlietu ministrija.

Savukārt Lietuva cenšas pārliecināt ANO izveidot drošības koridoru, pa kuru migrantus no Polijas robežas nogādāt līdz lidmašīnām un atgriezt izcelsmes valstīs.

KONTEKSTS:

2021. gada vasarā ievērojami palielinājās migrantu skaits, kas no Baltkrievijas cenšas nelikumīgi iekļūt Latvijas, Lietuvas un Polijas teritorijā. Lielākā daļa migrantu ir ieradušies no Irākas.

Baltijas valstu un Polijas amatpersonas norādīja, ka Baltkrievijas varas iestādes apzināti neliek šķēršļus robežas šķērsošanai, lai tādējādi sodītu šīs valstis par atbalstu Baltkrievijas opozīcijai un sankcijām pret Aleksandra Lukašenko režīmu.

Eiropas Savienība šādu rīcību raksturo kā hibrīdkara izvēršanu un sola palīdzēt stiprināt ES ārējo robežu.

8. novembrī liela migrantu grupa sapulcējās pie Baltkrievijas robežas ar Poliju, mēģinot iekļūt Eiropas Savienības teritorijā, bet Polija atsakās ielaist šos cilvēkus, jo uzskata, ka viņi ir nevis bēgļi, bet gan "tūristi", kas brīvprātīgi ieradušies Baltkrievijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt