ANO mēģinās iekustināt «iestrēgušās» Sīrijas miera sarunas

Apvienotās Nācijas maijā gatavojas atsākt atsevišķas sarunas ar Sīrijas karā iesaistītajām pusēm. Tas būs mēģinājums iekustināt iestrēgušo miera procesu ar mērķi pārtraukt jau četrus gadus ilgušo konfliktu. 

Džihādistu kaujinieku grupējumi uz sarunām nav aicināti. Bet ielūgums uz pārrunām Šveicē šoreiz ir nosūtīts arī Irānai.  

Apvienoto Nāciju miera sūtnis Sīrijā Stafans de Mistura ir uzaicinājis Sīrijas valdības un opozīcijas grupu pārstāvjus uz sarunām Žēnevā. Paredzēts, ka tās sāksies 4. maijā. ANO rīkos atsevišķas sarunas ar katru no uzaicinātajām pusēm, paziņoja organizācijas preses pārstāvis Ženēvā Ahmads Favzi.

Sarunas ilgšot četras līdz sešas nedēļas un būs vēstnieku un ekspertu līmenī. Favzi norādīja, ka uzaicinātas tik daudzas puses, cik iespējams, tostarp reģionāli un starptautiskie spēlētāji. Šoreiz uzaicināta arī Irāna, kas atbalsta Sīrijas prezidenta Bašara al Asada režīmu. Teherāna nebija piesaistīta sarunām, kas pagājušā gada sākumā notika Šveicē.

Tajā pašā laikā radikālie džihādistu grupēju kā „Islāma valsts” vai „Al-Nusra” nav uzaicinātas. ANO pārstāvis norādīja, ka tās ir klasificētas kā „teroristu organizācijas”. Vienlaikus viņš piebilda, ka dažām no pusēm, kas aicinātas ierasties uz sarunām Šveicē, ir iespēja komunicēt ar šiem grupējumiem.

ANO pārstāvis uzsvēra, ka sarunas Ženēvā būs ļoti piezemētas. Tajās paredzēts saprast, kāda šobrīd ir situācija. Apvienoto Nāciju miera sūtnis Sīrijā Mistura cer līdz jūnija beigām iesniegt ziņojumu par sarunu sekmēm ANO ģenerālsekretāram.

Šovasar apritēs trīs gadi, kopš tika parakstīta vienošanās Ženēvā, kurā ir izklāstītas vadlīnijas pamieram un politiskam pārejas procesam. Vienošanās gan tā arī nav tikusi realizēta dzīvē, bojā gājuši vairāk nekā 200 tūkstoši cilvēku un karš radījis miljoniem bēgļu.

Pagājušā gada sākumā Ženēvas miera konference, kur ar ANO starpniecību notika sarunas starp Sīrijas režīma un opozīcijas pārstāvjiem, nekādus rezultātus nenesa. Tādēļ skeptiskas ir prognozes arī par jauno Apvienoto Nāciju iniciatīvu. Mistura šī gada sākumā paziņoja, ka vēl nav izveidojušies piemēroti apstākļi, lai sāku jaunas sarunas.

Tajā pašā laikā eksperti norāda uz Irānas faktoru. Proti, pasaules lielvaras un Teherāna cer līdz jūnija beigām panākt visaptverošu vienošanos par kodolprogrammas ierobežošanu un sankciju atcelšanu. Ja šāda vienošanās būs, tad tā mazinās saspīlējumu starp Irānu, kas atbalsta Asadu, un ASV, kas atbalsta mērenās opozīcijas kaujiniekus. Tas varētu ļaut radīt diplomātiskus apstākļus, kas palīdzētu iekustināt Sīrijas miera sarunas un palīdzēt rast atrisinājumu konfliktam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti