ANO lūdz Starptautisko tiesu izvērtēt palestīniešu teritoriju okupāciju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

ANO Ģenerālā asambleja piektdien, 30. decembrī, lūgusi Starptautisko tiesu (ICJ) izteikt viedokli par Izraēlas veiktās palestīniešu teritoriju okupācijas tiesiskajām sekām.

1967. gada karā Izraēla okupēja Rietumkrastu, Gazas joslu un Austrumjeruzalemi, kuru palestīnieši vēlas padarīt par savas nākotnes valsts galvaspilsētu. 2005. gadā Izraēla atstāja Gazas joslu, taču kopā ar Ēģipti turpina kontrolēt palestīniešu anklāva robežas.

Hāgā bāzētā Starptautiskā tiesa izskata strīdus jautājumus starp valstīm. Lai gan tās spriedumi tiek uzskatīti par tiesiski saistošiem, nav mehānismu to izpildes nodrošināšanai.

Lūgums izvērtēt palestīniešu teritoriju okupāciju izteikts rezolūcijā, par kuru balsoja 87 no 193 ANO dalībvalstīm. Izraēla un ASV kopā ar vēl 24 citām valstīm balsoja pret, kamēr 53 valstis atturējās.

"Neviena starptautiska organizācija nevar izlemt, ka ebreju tauta ir okupanti paši savā dzimtenē. Jebkurš lēmums, kuru pieņēmusi tiesu instance, kam mandātu devusi morāli bankrotējusī un politizētā ANO, ir pilnīgi neleģitīms," teikts Izraēlas vēstnieka Gilada Erdana paziņojumā, kas tika izplatīts pirms balsojuma.

Bijušais Izraēlas premjerministrs Jairs Lapids, kuru premjera krēslā ceturtdien nomainīja Benjamins Netanjahu, novembrī aicināja pasaules līderus balsot pret šo rezolūciju, jo palestīniešu teritoriju okupācijas jautājuma nodošana Starptautiskajai tiesai "nāks par labu vienīgi ekstrēmistiem".

Savukārt palestīniešu pārstāvis pie ANO Rijāds Mansurs norādījis, ka tikai dienu iepriekš Izraēlā iecelta valdība, kas solījusi paplašināt ebreju apmetnes okupētajā Rietumkrastā.

"Mēs ticam, ka neatkarīgi no jūsu šodienas balsojuma, jūs atbalstīsiet Starptautiskās tiesas lēmumu, kad tas tiks pieņemts, bet jau tagad vērsīsieties pret šo Izraēlas valdību," uzrunājot Ģenerālo Asambleju, uzsvēra Mansurs.

ANO Ģenerālās Asamblejas rezolūcijā Starptautiskā tiesa lūgta izteikt savu viedokli par Izraēlas īstenotās okupācijas, ebreju apmetņu būvniecības un teritoriju aneksijas plānu tiesiskajām sekām. ICJ lūgta izvērtēt arī "pasākumus, kuru mērķis ir mainīt Svētās pilsētas Jeruzalemes demogrāfisko sastāvu, raksturu un statusu," kā arī "ar to saistīto diskriminējošo likumu pieņemšanu".

Starptautiskā tiesa pēdējo reizi lēmumu lietā, kas saistīta ar izraēliešu un palestīniešu konfliktu, pieņēma 2004. gadā, atzīstot, ka Izraēlas būvētais drošības mūris esot pretlikumīgs. Izraēla šo spriedumu atteicās atzīt, apgalvojot, ka tas esot politiski motivēts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti