ANO: Lielbritānija un Zviedrija «patvaļīgi aizturējušas» Asanžu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Lielbritānija un Zviedrija „patvaļīgi aizturējušas” interneta vietnes „Wikileaks” dibinātāju Džuljenu Asanžu; viņš ir jāatbrīvo, un viņam pienākas kompensācija. Pie šāda secinājumu nonākusi ANO Darba grupa patvaļīgas aizturēšanas jautājumos.

Asanžs jau vairāk nekā trīs gadus bijis spiests uzturēties Ekvadoras vēstniecībā Londonā, lai izvairītos no aresta un izraidīšanas uz Zviedriju, kur pret viņu izvirzītas apsūdzības izvarošanā. Lielbritānija ANO Darba grupas viedokli noraidījusi un to apstrīdēs.

44 gadus vecais Austrālijas pilsonis Džuljens Asanžs ir interneta vietnes „Wikileaks” dibinātājs un 2010.gadā kļuva pazīstams visā pasaulē pēc tam, kad publicēja simtiem tūkstošu slepenu ASV dokumentu par karu Irākā un Afganistānā, kā arī lielu daudzumu diplomātisko vēstuļu.

Viņš jau 3,5 gadus atradies Ekvadoras vēstniecībā Londonā, lai izvairītos no aresta Lielbritānijā, kas tad varētu viņu izraidīt uz Zviedriju. Zviedrija 2010.gadā izdeva starptautisku orderi Asanža aizturēšanai, lai nopratinātu saistībā ar aizdomām par divām seksuālas uzmākšanās epizodēm un izvarošanu Zviedrijā pret sievietēm, kas bija vietnes „Wikileaks” brīvprātīgās līdzstrādnieces. Asanžs savu vainu kategoriski noliedz, un viņa advokāti paziņoja, ka apsūdzības ir politiski motivētas. Asanžs baidās, ka Zviedrija tad varētu viņu izraidīt uz ASV.

Pirms vairāk nekā gada Asanžs iesniedz sūdzību ANO, sakot, ka Lielbritānija un Zviedrija viņu „patvaļīgi aizturējušas,” jo viņš nevar atstāt Ekvadoras vēstniecības teritoriju un netikt arestēts.

ANO Darba grupa patvaļīgas aizturēšanas jautājumos šodien oficiāli paziņoja - Lielbritānija un Zviedrija Asanžu „patvaļīgi aizturējušas,” jo viņš bijis faktiski ieslodzīts Ekvadoras vēstniecībā Londonā. ANO Darba grupa aicina izbeigt šo situāciju un piebilst, ka Asanžam ir jābūt tiesībām arī saņemt kompensāciju.

Ziņojumā teikts, ka Asanžs bijis pakļauts „dažādām brīvības atņemšanas formām, vispirms, kad viņu 10 dienas turēja cietumā Londonā, pēc tam mājas arestā un tad Ekvadoras vēstniecībā.

Asanžs ceturtdien paziņoja, ja ANO Darba grupa pieņems viņam nelabvēlīgu lēmumu, tad viņš piektdien pusdienlaikā iznāks no Ekvadoras vēstniecības un ļaus policijai sevi arestēt. Bet, ja lēmums ir Asanžam labvēlīgs un secināts, ka Lielbritānija un Zviedrija rīkojušās „nelikumīgi,” tad Asanžs sagaida, ka viņam nekavējoties atdos pasi un pārtrauks mēģinājumus viņu arestēt.

Lielbritānija ANO darba grupas viedokli piektdien noraidīja, paziņojot, ka to apstrīdēs. Ārlietu ministrija paziņoja, ka „Apvienotā Karaliste nekad nav patvaļīgi aizturējusi Džuljenu Asanžu,” piebilstot, ka tas ir viņš pats, kas „brīvprātīgi izvairās no likumīga aresta, izvēloties palikt Ekvadoras vēstniecībā.”

Bet Zvedrijas prokurori paziņoja, ka ANO darba grupas lēmumam nav nekādas ietekmes uz izmeklēšanu par apsūdzībām par izvarošanu 2010.gadā.

Savukārt Ekvadora likusi saprast, ka uzskata, ka tai arī pienākas kompensācija par Asanža uzturēšanos vēstniecībā Londonā. Ekvadoras prezidents Rafaels Korea ANO darba grupas lēmumu novērtēja atzinīgi, bet uzdeva jautājumu, kurš kompensēs kaitējumu, kas nodarīts Asanžam un Ekvadorai. Korea atzīmēja izmaksas, kas nepieciešamas, lai uzturētu vēstniecības drošību, piebilstot, ka tā sastapās ar spiegošanas mēģinājumiem un daudzām citām lietām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti